Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
STT pranešime - atliekų tvarkymas Alytuje, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Tauragės ir Šilutės rajonuose - neskaidrus

Specialiųjų tyrimų tarnyba trečiadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad komunalinių atliekų tvarkymas ir administravimas šešiuose šalies rajonuose, tarp jų – ir Šilutės, yra nepakankamai kontroliuojamas ir neskaidrus, jų tvarkymo procesuose galima korupcijos rizika.

Pasak pranešimo, Alytuje, Jonavos, Kėdainių, Šiaulių, Tauragės ir Šilutės rajonuose komunalinių atliekų tvarkymas nėra pakankamai kontroliuojamas, o viešuosiuose pirkimuose trūksta skaidrumo. Tokios išvados paskelbtos atlikus savivaldybių atliekų tvarkymo korupcijos rizikos analizę.

Anot STT, paslaugų administratoriams suteikta pernelyg plati veiksmų laisvė. „Kai kuriais atvejais komunalinių atliekų tvarkymo sistemų administratoriams yra suteikta itin plati veiksmų ir sprendimų priėmimo diskrecija, sprendžiant su komunalinių atliekų tvarkymu susijusius klausimus“, – teigiama pranešime.

Taip pat teigiama, jog ne visada aiškūs yra atliekų tvarkymo kokybės vertinimo kriterijai, neatliekama jo kontrolė: neaišku, kaip tiksliai turi būti vertinama teikiamų paslaugų kokybė, ne visada savivaldybių atstovai atlieka numatytus paslaugų kokybės patikrinimus ar dalyvauja juos vykdant.

Nustatyta, kad tam tikrais atvejais viešųjų pirkimų konkursai komunalinių atliekų tvarkytojams vykdomi neužtikrinant jų skaidrumo, o procedūrų kontrolė ne visada garantuoja skaidrumo principo įgyvendinimą.

Taip pat pranešama, kad tyrimo duomenimis, darbo užmokestis tose pačiose įmonėse skiriasi net iki 6 kartų.

Kai kuriais atvejais komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos įgyjamos neskelbiamų derybų būdu kreipiantis tik į vieną tiekėją, motyvuojant tuo, kad reikia skubėti. STT vertinimu, taip gali būti ribojama konkurencija ir sudaromos palankesnės sąlygos atskiriems tiekėjams.

Bendra tokių pirkimų vertė analizuojamu laikotarpiu sudarė beveik 1 milijoną eurų. Informacija perduota vertinti ir Viešųjų pirkimų tarnybai.

„Pastebėta, kad kai kurių savivaldybių ir jų įsteigtų komunalinių atliekų tvarkymo sistemų administratorių viešųjų pirkimų komisijų nariai tarpusavyje susiję tiesioginio pavaldumo santykiais. Šie pavaldumo ryšiai STT vertinami kaip rizikos veiksniai, galintys paveikti visos viešųjų pirkimų komisijos nešališkumą“, – teigiama STT pranešime.

Visoms minėtoms savivaldybėms STT pateikė 26 siūlymus, kaip pašalinti rizikos veiksnius, jos įpareigotos per 3 mėnesius viešai paskelbti, kaip į juos atsižvelgta.

Rekomenduojami video