Alytuje sunku prisiminti atvejį, kad būtų visiškai neatsižvelgta į gyventojų nuomonę, pareikštą miesto planavimo dokumentų viešojo svarstymo metu. Visada pavykdavo surasti kompromisus, nusileisti vienai ar kitai pusei. Dabar gyventojų pasipriešinimas kilo miesto bendrojo plano korekcijų viešojo svarstymo metu paaiškėjus, kad numatoma penkiaaukščių statyba senojoje miesto dalyje, Margio ir Birutės gatvėse.
Dzūkijos sostinės istorijai neabejingi miestiečiai pareiškė, kad to negali būti minėtoje miesto dalyje, siekiant išsaugoti kiek įmanoma autentiškesnę senąją Alytaus teritoriją. Tačiau miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Rakaitis spaudžia į kampą bendrojo plano koregavimo rengėjus. Jiems primygtinai nurodo neatsižvelgti į gyventojų nuomonę, prieštaraujančią penkiaaukščių statybai senojoje miesto dalyje. Šiuo metu iškyla vienintelis klausimas – ar kažkas gali sustabdyti savivaldybės administracijos vadovo veiksmus.
Vyriausiojo architekto atvirumas gali brangiai kainuoti
Pastaruoju metu rengiami Alytaus miesto bendrojo plano koregavimo dokumentai viešai su gyventojais buvo svarstomi du kartus.
Per antrąjį svarstymą pateiktas variantas, kuriame numatyta galimybė statyti penkiaaukščius senojoje Dzūkijos sostinės dalyje, Margio ir Birutės gatvėse. Būtent tai sulaukė daugiausia alytiškių kritikos. Pareikšta, kad taip bus naikinama istorinė miesto teritorija, kurių Alytuje likę labai nedaug. Istorinei Dzūkijos sostinės atminčiai neabejingi alytiškiai siūlė nepritarti sumanymui minėtoje vietoje statyti penkiaaukščius.
Svarstymo metu iškilus klausimui, kam kilo toks sumanymas, miesto savivaldybės administracijos Architektūros, urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas, laikinai vykdantis savivaldybės vyriausiojo architekto funkcijas Arūnas Grigaitis sakė, kad jis, kaip architektas, penkiaaukščių statybai Birutės ir Margio gatvėse nepritaria ir nedavė užduoties plano koregavimo rengėjams keisti planą šioje vietoje. Laikinasis savivaldybės vyriausiasis architektas tuomet viešai pasakė ir dar daugiau, – iš savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Rakaičio gautas nurodymas minėtoje vietoje numatyti penkiaaukščių statybą arba tenkinti Alytaus bendrovės „M5R“ prašymą.
„Alytaus naujienų“ turimomis žiniomis, toks savivaldybės laikinojo vyriausiojo architekto atvirumas gali brangiai kainuoti. Ne iš vieno savivaldybės administracijos atsakingo specialisto teko išgirsti, kad jį planuojama atleisti iš darbo arba laukiama jo paties išėjimo. Tačiau, girdi, kol kas jo negalima atleisti, nes neturima, kas jį galėtų pakeisti, o be vyriausiojo architekto sustotų tam tikros planavimo dokumentų pasirašymo procedūros.
A.Grigaitis tokios informacijos nekomentavo.
Verslininko prašymas tarsi sujudino žemę
Bendrovė „M5R“ užsiima investicine veikla ir į savivaldybę yra kreipusis su prašymu jai priklausančiuose sklypuose Birutės ir Margio gatvėse statyti aukštesnius nei dabar bendrajame plane numatytus pastatus. O pagal galiojantį šį planą čia dabar galima statyti gyvenamuosius namus iki dviejų aukštų.
Birutės gatvėje, kur „M5R“ nori statyti aukštesnį nei dabar leistina namą, jau suręsti du jo aukštai. O Margio gatvėje, kur ta pati Alytaus bendrovė turi planų statyti aukštesnį nei pagal planą leistina pastatą, dabar stūkso smėlio krūva.
Abiejų šių sklypų vietose anksčiau stovėjo namai, kurie buvo nugriauti.
„M5R“ vadovauja Motiejus Remeika, jis yra ir laidojimo paslaugas teikiančios bendrovės „Skausmo užuovėja“ vadovas. Jis „Alytaus naujienoms“ yra sakęs, kad šiose vietose bus statomi tokie pastatai, kokius leis savivaldybės dokumentai. Atsakymas tikrai diplomatiškas.
Tačiau minėtas bendrovės „M5R“ arba verslininko prašymas tarsi sujudino žemę po kojomis. Savivaldybės administracijos direktorius G.Rakaitis ne tik davė nurodymą laikinajam savivaldybės vyriausiajam architektui, bet ir į kampą stato miesto bendrojo plano koregavimo rengėjus – Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto atstovus.
Prokuratūra pradėjo tyrimą
Alytaus bendrojo plano koregavimo projekto vadovas Evaldas Ramanauskas parengtame antrojo viešojo svarstymo protokole savivaldybės administracijos direktoriui G.Rakaičiui pasiūlė atsižvelgti į gyventojų nuomonę ir senojoje miesto dalyje, Birutės ir Margio gatvėse, nenumatyti penkiaaukščių gyvenamųjų namų statybos.
E.Ramanauskas „Alytaus naujienoms“ yra sakęs, kad šioje vietoje atsiradus tokiems pastatams nukentėtų istorinės miesto dalies aplinka, kraštovaizdis, erdvių struktūra.
Tačiau miesto bendrojo plano koregavimo rengėjams savivaldybės administracijos direktorius pasiūlė neatsižvelgti į gyventojų nuomonę, kuria prieštarauta statyti penkiaaukščius namus Birutės ir Margio gatvėse.
G.Rakaitis tuomet „Alytaus naujienoms“ aiškino, kad šioje vietoje yra daugiabučių, nematantis nieko blogo, jei jų atsirastų ir daugiau. Ir iš tiesų čia stovi dar sovietmečiu statytas penkių aukštų gyvenamasis namas, vadintas ponų namu arba bajorų gūžta. Negi dabar norima grįžti į sovietmetį ir toliau darkyti senąją Dzūkijos sostinės dalį.
Miesto bendrojo plano koregavimo rengėjai atsisakė vykdyti savivaldybės administracijos vadovo pasiūlymą, nesutiko, kad reikia neatsižvelgti į gyventojų nuomonę. Taip minėto plano korekcijoje palikta nuostata – senojoje miesto dalyje, Birutės ir Margio gatvėse, galima dviejų aukštų gyvenamųjų namų statyba.
Viešai pasklidus informacijai apie savivaldybės administracijos direktoriaus ir bendrojo plano koregavimo rengėjų nesutarimus dėl penkiaaukščių statybos senojoje Alytaus dalyje, Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo. O pastarasis siejamas su gyventojų nuomonės nepaisymu.
Alytaus miesto savivaldybės administracija, konkrečiai – administracijos direktorius G.Rakaitis ir miesto bendrojo plano koregavimo rengėjai prokuratūrai jau yra suteikę prašomą informaciją apie numatomus pakeitimus senojoje Dzūkijos sostinės dalyje, gautus pasiūlymus ir nurodymus.
Dar kartą pasiūlymas – neatsižvelgti į gyventojų nuomonę
Nepaisant, kad Kauno apygardos prokuratūroje pradėtas tyrimas dėl galimo viešojo intereso pažeidimo, visiškai neseniai Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius G.Rakaitis parašė raštą miesto bendrojo plano koregavimo rengėjui – Kauno technologijos universitetui ir dar kartą nurodė neatsižvelgti į viešojo svarstymo dalyvių nuomonę, kuria prieštaraujama senojoje miesto dalyje, Birutės ir Margio gatvėse, statyti penkiaaukščius.
Tai kitaip kaip primygtinis administracijos direktoriaus nurodymas plano korekcijų rengėjams nepavadinsi. Tai tiesiog spjūvis alytiškiams ir jų išsakytai nuomonei.
G.Rakaitis plano korekcijų rengėjams dabar dar nurodė: jei nebus įvykdytas reikalavimas, bus nutraukta sutartis, pagal kurią rengiamos šios korekcijos. O taip atsitikus, rengėjai prarastų maždaug 12 tūkst. eurų siekiantį savivaldybės finansavimą už atliktą bendrojo plano koregavimą. Už šį darbą atsiskaitoma tik jį atlikus.
Miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pasiteiravus, kodėl taip užsispyrusiai prašoma neatsižvelgti į gyventojų nuomonę, juk jie yra išsakę nepasitenkinimą, G.Rakaitis pareiškė: „Jie daug kuo nepatenkinti. Statom paminklą partizanams, nepatenkinti, paminklą „Sraigė“ – nepatenkinti. O paskui viskas gerai. Beje, pagal ankstesnius miesto bendrojo plano pakeitimus senojoje miesto dalyje numatyta penkių aukštų pastatų statyba.“
Verta pastebėti, tai „Alytaus naujienoms“ patvirtino nenorėję savęs įvardinti miesto architektai, savivaldybės administracijos direktoriaus minima bendrojo plano nuostata galiojo iki 2020 metų pavasario ir ja buvo konstatuotas esamas pastatų aukštingumas senojoje Alytaus dalyje. Kaip jau minėta, čia, pavyzdžiui, dar sovietmečiu pastatytas penkiaaukštis, kurį alytiškiai buvo praminę bajorų gūžta, bet vėliau naujų daugiabučių statyba šioje vietoje buvo uždrausta.
Ko gero, kiekvienam iškyla klausimas: jeigu jau senojoje miesto dalyje, Birutės ir Margio gatvėse, pagal administracijos direktoriaus nurodomus bendrojo plano pakeitimus leidžiama penkiaaukščių statyba, tai kam dabar reikia šioje vietoje koreguoti planą?
Bus laukiama prokuratūros ir architektų išvadų
Ką toliau darys Alytaus miesto bendrojo plano koregavimo rengėjai, dar kartą gavę savivaldybės administracijos nurodymą nepaisyti gyventojų nuomonės ir senojoje miesto dalyje numatyti penkiaaukščių statybą?
E.Ramanauskas tvirtino, kad, jo žiniomis, yra kreiptasi į Lietuvos architektų rūmų Kauno regioninės architektūros tarybą: „Ekspertų taryba turėtų pateikti išvadą, ar senojoje Alytaus dalyje galima, ar negalima penkiaaukščių namų statyba. Pagal išvadą turėtų būti patikslinti bendrojo plano sprendiniai. O kokia bus išvada, čia jau priklauso nuo pragmatinio ir moralinio požiūrio, kuris bus lemiamas, pamatysime.“
Ar atsiras senojoje Alytaus dalyje penkiaaukščiai, galutinai turės apsispręsti miesto savivaldybės taryba. Pasak G.Rakaičio, bendrojo plano koregavimo nuostatos priklausys ir nuo prokuratūros išvadų.