Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sosnovskio barštis veržiasi į gyvenamas teritorijas

Iš Kaukazo prieš kelis dešimtmečius atvežtas Sosnovskio barštis Lietuvoje puikiai prigijo ir įsigalėjo. Kasmet jis pasiglemžia vis didesnius žemės plotus. Augalas ne tik išstumia mūsų krašto kitus biologinės įvairovės atstovus, bet ir rimtai gali pakenkti žmogaus sveikatai. Šis invazinis augalas apima ne tik nuošalias teritorijas. Žagarėje (Joniškio rajonas) gyvenanti moteris kreipėsi į redakciją, atkreipdama dėmesį, kad Sosnovskio barštis „okupavo“ teritoriją prie darželio ir mokyklos.

Apėmė teritorijas prie mokymo ugdymo įstaigų

Į redakciją kreipėsi Žagarės gyventoja, sunerimusi dėl praktiškai pačiame miesto centre suvešėjusių Sosnovskio barščių plantacijų. Šie storakočiai, didžiuliais lapais ir pasiekiantys net kelių metrų aukštį augalai ima stelbti kitus, iš greta esančios teritorijos pradėjo veržtis į jos prižiūrimą daržą ir sodą.

Gyventoja pačiais įvairiausiais būdais bando šiuo neprašytu svečiu atsikratyti: kapoja, rauna su šaknimis, bet jis atsigauna ir veržiasi iš naujo. O kaip kitaip, jei greta teritorijoje jo niekas nenaikina.

Nerimo ir šiai moteriai, ir aplinkiniams Sosnovskio barštis sukėlė, nes jis plačiai prisisėjo teritorijoje, kuri ribojasi su Žagarės specialiosios mokyklos kiemu ir sporto aikštele. Nuo šių augalų skiria tik galinga tvora. O kitoje pusėje invazinis augalas „okupavo“ pievas prie vaikų lopšelio-darželio „Vyšniukas“. Pati darželio teritorija pavyzdingai prižiūrima, augalas keroja už tvoros, drėgnesnėje vietoje, prie pratekančio griovelio.

Gyventoja teigė apie problemą minėjusi Žagarės seniūnui, bet kol kas greta jos Sosnovskio barščio plantacija sparčiai tebeauganti. Tiesa, redakcijai ėmusis domėtis situacija, sklypas greta vaikų lopšelio-darželio „Vyšniukas“ jau buvo nušienautas.

Rajone - 1,5 hektaro Sosnovskio barščių

Žagarės seniūnas Saulius Kužmarskis sakė apie mieste įsisenėjusį invazinį augalą žinantis, tik ne taip paprasta su juo kovoti, kadangi pastarasis greitai atauga iš šaknų arba sėklų.

„Jūsų minimas sklypas priklauso privačiam asmeniui, kuris ir privalo tvarkytis. Praėjusiais metais jis šienavo, dabar taip pat būtinai perspėsime. Tai svarbu mums patiems, nes prieš kelias dienas samdyta firma nupjovė ir nupurškė Sosnovskio barščių prižėlusią teritoriją šalia darželio ir visai netoli yra privatus sklypas. Jeigu jis nebus prižiūrimas, mūsų pastangos suvaldyti šio pavojingo augalo plitimą bus bevaisės“, - teigė seniūnas.

S. Kužmarskis pasakojo, kad ieškant Sosnovskio barščių naikintojų buvo apklausta ne viena įmonė, bet daugelis atsisakė, nes jiems pasirodė per maži plotai, neapsimoka važiuoti. Firma iš Kauno ėmėsi šio darbo ir nušienavo bei specialiomis priemonėmis nupurškė 69 arus trijose miesto vietose, kur žemė priklauso savivaldybei. Barščiai naikinti prie jau minėto darželio, už Algimanto Raudonikio meno mokyklos teritorijos bei prie Švėtės upės. Vien Žagarės mieste, pridedant ir minėtą privatų sklypą, užfiksuotas beveik vienas hektaras Sosnovskio barščių.

Tiesa, visame Joniškio rajone Sosnovskio barščių plotai kol kas skaičiuojami nedideli - tik apie 1,5 hektaro. Tokius duomenis pateikė savivaldybės administracija.

Kuria interaktyvų žemėlapį

2019 metais Aplinkos ministerija pradėjo kurti interaktyvų žemėlapį, kuriame matytųsi Sosnovskio barščių paplitimas - augimvietės ir radimvietės - visoje šalyje. Jį tikimasi sudaryti per trejus metus. Šiuo metu Sosnovskio barščiai užima maždaug 10 tūkstančių hektarų Lietuvos teritorijos.

Sosnovskio barštis kelia itin didelę grėsmę gamtai, augalų įvairovei, žmogaus sveikatai. Einantiems per pievas, kuriose auga Sosnovskio barščiai, šienaujantiems laukus ar juose dirbantiems svarbiausia saugotis, kad ant odos nepatektų augalo sulčių. Jose esančios medžiagos, veikiamos saulės, gali sukelti 1-3 laipsnio nudegimus, atsiranda pūslės ir sunkiai gyjančios žaizdos. Medikai perspėja, kad šis augalas žydėdamas būna pavojingas net per atstumą. Žmogus gali įkvėpti žiedadulkių, kurios gali sukelti stiprią alergiją.

logo,šiaulių kraštas

Rekomenduojami video