Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šokdina dėl mokesčių turėdamas kitus namus

Galimybę privačiame name pas giminaičius gyventi turintis vyras gavo vietą Biržų savarankiško gyvenimo namuose. Jis artimai draugauja su butą tuose pačiuose namuose turinčia moterimi, tačiau kartu apsigyventi neskuba. Taigi pora užima du butus, kuriuos išlaiko savivaldybė. Nepaisant to, kelia ant kojų rajono valdžią, kad jam per daug tenka mokėti už suteikiamas paslaugas.

Žada peržiūrėti paslaugų kainas

Biržų rajono savivaldybės tinklalapyje pasirodė mero patarėjos Janinos Bagdonienės informacija. Ji pranešė, kad gegužės 20 dieną rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius ir Socialinių paslaugų centro direktorius Eividas Šernas lankėsi Biržų miesto savarankiško gyvenimo namuose. Šį apsilankymą paskatino vieno namų gyventojo kreipimasis į merą dėl mokesčio. Vyriškio netenkina kaina, kurią pagal sutartį tenka mokėti už suteiktas paslaugas.

Asmeniui, gaunančiam mažiau nei 244 eurus pajamų, socialinės priežiūros paslaugos Savarankiško gyvenimo namuose teikiamos nemokamai. Asmenys, kurių pajamos didesnės, už teikiamas paslaugas moka.

Biržų rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta paslaugos kaina - 186 eurai. Mokėjimo už socialinę priežiūrą dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas, bet jis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų.

Socialinių paslaugų centro direktorius E. Šernas paaiškino, kad per metus Savarankiško gyvenimo namų gyventojai sumoka apie 4 tūkst. eurų už čia teikiamą paslaugą, o namų išlaikymas savivaldybės biudžetui kainuoja apie 40 tūkst. eurų. Gyventojai patys moka už komunalines paslaugas, vandenį, šildymą. Atsižvelgiant į pajamas, kai kurie gauna kompensaciją už šildymo išlaidas.

Pasak J. Bagdonienės, ir E. Šernas, ir K. Knizikevičius sakė, kad Biržų rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinta mokėjimo tvarka Vyriausybės nutarimo nepažeidžia, bet yra per paini gyventojams. Daugelyje šalies savivaldybių mokestis skaičiuojamas paprasčiau nei Biržuose. Kokia skaičiavimo metodika yra optimali, kokios yra savivaldybės biudžeto galimybės išlaikyti Savarankiško gyvenimo namus, gali spręsti savivaldybės taryba.

„Meras V. Jareckas Biržų miesto savarankiško gyvenimo namų gyventojams žadėjo, kad klausimas dėl paslaugos kainos bus peržiūrėtas, galbūt rengiamas naujas sprendimo projektas“, - teigiama pranešime.

Nesutaria dėl televizoriaus

Praėjusių metų rudenį „Šiaurės rytai“ rašė apie gyventoją, kuris į Savarankiško gyvenimo namus atsikėlė 2015-aisiais, jiems tik įsikūrus.

Vos į namą atsikėlęs vyriškis susidraugavo su kita šių namų gyventoja. Žmogus įsigijo dvivietį elektrinį triratį, tad į parduotuves ar pas gydytojus abu važiuoja kartu.

Socialinė darbuotoja jau tada užsiminė apie galimai laukiančias vestuves. Tačiau pora į vieną butą tikino nesiryžtanti keltis kartu, nes nesutaria dėl televizoriaus žiūrėjimo.

Savarankiško gyvenimo namų gyventojas jau tada skundėsi, kad už socialinę priežiūrą valdžia iš didelės pensijos atskaičiuoja 75 eurus. Tuomet socialinė darbuotoja Dalė Mukienė aiškino, kad yra tokia nustatyta tvarka ir jos nepakeisi.

Ar pagrįstai apgyvendintas?

Savarankiško gyvenimo namų gyventojas piktinasi dėl, jo manymu, per didelių mokesčių. Tačiau kažkodėl jis nenori gyventi Biržų mieste esančiame privačiame giminaičių name, kur iki gyvos galvos jam yra skirtas kampas.

Pasak K. Knizikevičiaus, Savarankiško gyvenimo namuose pagal nustatytą tvarką apgyvendinami žmonės, kurie neturi savo vardu esančio būsto. Socialinė darbuotoja pateikia aktą ir išvadą, kad žmogui reikalinga paslauga. Apgyvendinami iš dalies savarankiški žmonės, kuriems nereikalinga nuolatinė priežiūra. Ten patenka asmenys, kurie negali savarankiškai gyventi savo namuose, o į globos namus nepriimami, nes negalia per silpna.

Minėtas pilietis tokio būsto savo vardu neturi. Tačiau netoli yra giminaičiams priklausantis namas, kuriame pagal išlaikymo sutartį jis turi teisę gyventi iki gyvos galvos. Be to, jis turi anūkus. Dukra mirusi.

Tokia informacija buvo pateikta ir savivaldybės Socialinių paslaugų skyrimo komisijai. Socialinės darbuotojos pateiktoje išvadoje buvo nurodyta, kad dėl amžiaus šiam žmogui sunku prižiūrėti namą ir pasirūpinti malkomis.

Tokių argumentų užteko apgyvendinti vyrą Savarankiško gyvenimo namuose.

Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius negalėjo pasakyti, kokie buvo komisijos motyvai paskirti žmogui būstą Savarankiško gyvenimo namuose ir kodėl neatsižvelgė į duomenis, kad jis turi teisę iki gyvos galvos gyventi giminaičiams priklausančiame name. Tuo metu K. Knizikevičius skyriuje dar nedirbo.

„Komisija priima sprendimą, o galutinį sprendimą priima savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, tai yra skyriaus vedėjas“, - sakė K. Knizikevičius.

Tuo metu savivaldybės Socialinės paramos skyriui vadovavo Eugenija Prokopovičienė. Sprendimą minėtą žmogų apgyvendinti Savarankiško gyvenimo namuose pasirašė būtent ji.

E. Prokopovičienė šiuo metu savivaldybėje nebedirba. Ji yra Seimo nario Audrio Šimo padėjėja.

Yra laisvų vietų

Biržų rajono socialinių paslaugų centro Savarankiško gyvenimo namuose yra 20 vietų.

Pasak socialinės darbuotojos Dalės Mukienės, pastaruoju metu čia nuolat gyvena 15 asmenų. Jau nuo šių metų sausio mėnesio namuose yra laisvi du dviviečiai kambariai. Viena čia gyvenusi senolė perkelta į globos namus, kitą žmogų dėl negalios pasiėmė kartu gyventi sūnus.

„Informacija apie atsilaisvinusius būstus, paslaugas ir kainas išsiųsta seniūnams. Nesuprantu, ką socialiniai darbuotojai daro ir kodėl apsigyventi nesiūlo žmonėms? Nejau rajone nebėra žmonių, kuriems tokia paslauga reikalinga? Ar tiesiog jie neturi informacijos?“- svarstė Dalia Mukienė.

Jurgita Morkūnienė

 

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

 

Rekomenduojami video