Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Smulkūs ūkiai antrą kart šiemet kviečiami pasinaudoti parama bendradarbiavimui

Šalies smulkūs ūkiai šiemet jau antrą kartą gali kreiptis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“. Ūkininkai skatinami organizuoti bendrus darbo procesus, dalintis įrenginiais ir ištekliais. O tie, kas parama jau pasinaudojo, raško bendradarbiavimo vaisius.

Antram paraiškų teikimo etapui skirta 4 955 466 Eur Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto paramos lėšų. Paraiškas kviečiama teikti nuo spalio 2 d. iki lapkričio 13 d.

Ir vėl kreipsis paramos

„Tai puiki ir naudinga parama, – džiaugsmo neslepia prieš pora metų gauta parama miškininkystės verslo UAB „Kertinys“ direktorius Simas Bielskis. – Bendradarbiaudami su Vytauto Čėsnos įmone įsigijome savikrovę miško priekabą, kuri nėra skirta transportavimui keliais. Ši patvari, stiprios konstrukcijos priekaba ypač reikalinga darbuojantis miške sudėtingomis sąlygomis, išvežant nukirstus medžius.“

S. Bielskis prisimena, kad nusprendęs pildyti paraišką paramai gauti iš pradžių vargo, nes „susidūrė su biurokratiniais dalykais“.

„Bet džiaugiamės tuomet, kai pasiekiame rezultatą. Vargu, ar būtume pirkę šią priekabą, jei ne parama, kuri sudarė apie 60 proc. – 58 800 Eur visos prekės kainos, – atvirauja Šilalės rajono bendrovės „Kertinys“ direktorius. – Mačiau, kad ir vėl galima kreiptis paramos smulkių ūkių bendradarbiavimui. Taigi, planuojame teikti paraišką – norime įsigyti dar vieną panašią priekabą darbui miške, kad galėtume didinti našumą ir išvengti prastovų, jei dabartinę priekabą tektų remontuoti. Sąlygas darbui miške diktuoja orai, todėl dažnai reikia dirbti čia ir dabar, kol galima įvažiuoti.“

Įsigyta specialiai darbui miške pritaikyta priekaba mediena išvežama iš tokių vietų, kur kita technika dirbti nepajėgi ir neatlaikytų bekelėje laukiančių išbandymų.

Klaipėdos rajono ŽŪB „Dauja“ vadovas Vladas Šlepetis pasakoja, kad už prieš kelis metus gautą 90 000 Eur paramą smulkių ūkių bendradarbiavimui, pirko žolės smulkintuvą, priekabą ir traktorių.

Ūkininkas akcentuoja, kad moderni technika brangi, tad ją įsigyti lengviau susikooperavus keliems ūkiams. Tuomet našesnė technika naudojama bendrai, geriau išnaudojamos jos galimybės.

„Ir ateityje planuojame kreiptis dėl panašios paramos. O kad ją būtų lengviau gauti, galvojame steigti kooperatyvą. Ateitį matome didesniuose ūkiuose, kad našesniam darbui galėtume įsigyti reikalingos šiuolaikinės technikos bei įsidiegti naujas technologijas, – tvirtina „Daujos“ vadovas. – Turime pereiti į kitą gamybos lygį.  Štai statistika: Lietuvoje pajamos iš vieno hektaro sudaro apie 800 Eur, o Europos vidurkis yra apie 2 000 Eur. Tokius skaičius galime pasiekti tik kooperuodamiesi, burdamiesi ir modernizuodami ūkius.“

Taisyklės ir paramos intensyvumas

Paramos pagal KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ gali kreiptis kaimo vietovėje, ne trumpiau nei vienerius metus individualią veiklą vykdantys ne jaunesni nei 18 m. fiziniai asmenys,  taip pat smulkieji ūkiai, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis (VED), išreikštas produkcijos standartine verte, yra ne mažesnis kaip 4 000 Eur ir ne didesnis kaip 15 000 Eur. Taip pat paraiškas gali teikti ir smulkieji miško valdytojai, kurių miško valda ne didesnė kaip 20 ha, labai mažos įmonės, kurios veikia ne trumpiau kaip dvejus metus.

Paramos paraišką privaloma teikti su partneriais, užsiimančiais ta pačia veikla, pvz., žemės ūkio – su žemės ūkio, miškininkystės – su miškininkystės, alternatyviąja veikla (įskaitant paslaugų žemės ūkiui teikimą) – su alternatyviąja veikla užsiimančiais subjektais pagal tą pačią ekonominės veiklos rūšį, t. y. viename projekte negali būti numatyta keleto skirtingų alternatyvios ekonominės veiklos rūšių. Parama skiriama projektams, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip du ta pačia veikla užsiimantys subjektai.

„Paramos smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ tikslas – skatinti inovacijų kūrimą, diegimą ir sklaidą, o taip pat - aplinkos išsaugojimas ir tvari plėtra, klimato kaitos švelninimas. Parama vienam projektui gali siekti iki 90 000 Eur be PVM. 100 proc. paramos intensyvumas taikomas projekto bendrosioms ir einamosioms bendradarbiavimo išlaidoms, 60 proc. – projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms, 70 proc. – projekto verslo plano įgyvendinimo išlaidoms tuo atveju, kai smulkieji ūkiai bendradarbiauja gyvulininkystės, sodininkystės, uogininkystės, daržininkystės sektoriuose ir jų ataskaitiniais metais gautos pajamos iš konkretaus specializuoto sektoriaus sudaro ne mažiau kaip 45 proc. pareiškėjo ir partnerio (vertinama kiekvieno atskirai) žemės ūkio veiklos.

Smulkiuosius rems ir ateityje

Šiemet tai jau antrasis paramos pagal KPP priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“ teikimo etapas. Pirmasis kvietimas  sulaukė aktyvaus ūkininkų susidomėjimo: buvo gautos 62 paraiškos, kurių bendra prašomos paramos suma siekė kiek daugiau nei 5 mln. eurų, patvirtintos 34 paraiškos bendrai 2,634 mln. Eur sumai. Šia galimybe dar nespėję pasinaudoti ūkininkai ar miško savininkai kartu su partneriais dar gali suskubti pateikti paraiškas iki lapkričio 13 d.

Visam 2014–2020 m. smulkių ūkių bendradarbiavimo laikotarpiui buvo numatyta skirti 16,35 mln. Eur paramos. Tačiau, sulaukus didelio ūkininkų dėmesio, paramos suma padidinta – paramai patvirtinti 16,651 mln.

Remti smulkius ūkininkus, bendradarbiaujančius tarpusavyje, numatyta ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (SP).

Pagal SP priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“ paramą žemės ūkio produktų gamybai ir perdirbimui galės gauti bendradarbiaujantys ūkiai, kurių kiekvieno valdos ekonominis dydis (VED) bus nuo 4 tūkst. Eur iki 16 tūkst. Eur. Jei paraišką teiks vienas ūkis, VED turės būti nuo 8 tūkst. Eur iki 16 tūkst. Eur. Paramos lėšomis bus galima dengti nuo 20 proc. iki 85 proc. projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui negalės viršyti 25 tūkst. Eur, jei projektą įgyvendins 2 ūkiai – suma sieks 50 tūkst. Eur ir t. t. Skiriant paramą prioritetą planuojama teikti ūkininkų grupėms, ekologiniams ūkiams, numatantiems produkcijos perdirbimą, mišrios specializacijos vystymą.

Rekomenduojami video