Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Slapuką pasivijo bendrininkų likimas

Slapstymasis nuo teismo bausmės po nusikaltimo be Temidės skirto atpildo palieka tik nedaugelį tokių slapukų – šie vis tiek kada nors įkliūva. Tai savo kailiu patyrė ir kaunietis Darius Povilaitis (46 m.). Jo gyvenimas beveik trejus metus buvo vien nerami kasdienybė slapstantis nuo Lietuvos teisėsaugininkų, bet galop – vis tiek antrankiai, ikiteisminio tyrimo „galai“ ir teismo bausmė. O ji griežta – 10 metų nelaisvės už neteisėtą disponavimą labai dideliu kvaišalų kiekiu.

Bendrininkai jau kali

Tokį nuosprendį D. Povilaičiui, ilgokai ieškotam ir 2017-ųjų vasarą „parkraustytam“ į Lietuvą iš užsienio, neseniai paskyrė Kauno apygardos teismas (KAT).

Savo kaltę kategoriškai neigiantis D. Povilaitis, taigi esą nuteistas „be kaltės“, dar gali tikėtis, kad jo likimą jam palankesne linkme gali pakreipti aukštesnysis – Lietuvos apeliacinis – teismas (LApT). Tačiau labai tuo tikėti kaunietis neturėtų. Štai du jo bendrininkai – kauniečiai Erikas Jakutis ir Irmantas Kuzminskas – už tą patį nusikaltimą KAT nuosprendžiu buvo nuteisti dar pernai gegužę. Abu labai didelio narkotinių medžiagų kiekio „čiupinėtojai“ gavo griežtas bausmes – kalėti po 12 metų. Tuomet nuteistieji šį nuosprendį apskundė LApT apeliacine tvarka, tačiau šių metų sausį abu vyrai suprato, kad LApT teisėjai jų aiškinamos tiesos vis tiek neišgirdo – paliko galioti KAT nuosprendį bent jau toje dalyje, kurioje kalbama apie bausmę: 12 metų nelaisvės.

Ši karti bendrininkų patirtis ir turėtų tarsi pakuždėti D. Povilaičiui, kad jo norima pergalė, atrodo, sunkiai galima pasiekti.

Beje, abu D. Povilaičio bendrininkai skaičiuoja savo dienas nelaisvėje jau nuo 2014-ųjų rugsėjo, kai tik buvo įvykdytas nusikaltimas, tad visai nemenką bausmės dalį jie jau atlikę. D. Povilaičiui tai dabar turėtų tik pavydą kelti...

Vienas padėjo tyrėjams

Niekur pastaruoju metu oficialiai nedirbantį, anksčiau neteistą, šeimos nesukūrusį D. Povilaitį 2014-ųjų rudenį įklampino noras greitai praturtėti – svajonė apie didelį atlygį už neteisėtą disponavimą kvaišalais.

Bylos duomenimis, nusikaltimą įvykdė 4 vyrai. Trys iš jų dabar jau, kaip minėta, nuteisti, o ketvirtasis – Regimantas A. – išvis paliktas laisvėje, nes atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės kaip asmuo, po nusikaltimo sutikęs atvirai bendradarbiauti su teisėsaugininkais ir padėjęs jiems išaiškinti patį nusikaltimą bei visus jo vykdytojus. Beje, tokio žmogaus visiškai atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės negalima, jeigu jis tapo žudiku arba anksčiau kartą jau buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės tokiomis pat aplinkybėmis, arba įkliuvo kaip nusikalstamo susivienijimo vadovas, organizatorius.

Šioje kvaišalų istorijoje vėliausiai sulaikytas D. Povilaitis tikina, kad jokio Regimanto A. jis nepažįstąs, su juo niekada nebendravęs, tad šis vyras jį neva apkalba. O kodėl – esą jam visai neaišku.

Be to, D. Povilaitis tvirtino, kad tuo laiku, kai užsienyje buvo vykdomas jam inkriminuotas nusikaltimas, jis buvęs Lietuvoje, nes aktyviai gydęsis. Tačiau tokių oficialių duomenų teismas nesulaukė – medikų pateikti dokumentai liudija apie D. Povilaičio gydymąsi kiek kitu tų metų laiku.

O bausmės išvengęs Regimantas A. teigė niekada net nesuabejojęs, kad kaltinančius parodymus davęs būtent apie D. Povilaitį, su kuriuo turėjęs reikalų vykdant bendrą nusikaltimą.

Banė laukė Vengrijoje

Tas nuoširdžiai su teisėsaugininkais po nusikaltimo bendradarbiavęs Regimantas A. atskleidė, o vėliau teismas, nagrinėdamas pirmųjų dviejų kaltininkų bylą trečiajam slapstantis, įrodė, kad pats Regimantas A., organizuojant ir vadovaujant E. Jakučiui, tris kartus 2014 metais iš Vengrijos į Lietuvą vežė kanapes. Vieną kartą dėl blogos kokybės kanapes grąžino (vežė) atgal į Vengriją.

Kai E. Jakutis negalėdavo susitikti su bendrais, jo nurodymus perduodavęs jo bičiulis I. Kuzminskas. Juos abu pažinojo Regimantas A., todėl sutiko veikti kartu, nes jam už rizikingą kvaišalų vežiojimą buvo pažadėta po 300 eurų kaskart.

Tuo metu D. Povilaitis kaip tik gyveno užsienyje, jis bendrų buvo vadinamas pravarde – Banė. Vyras, anot teisėsaugininkų, irgi veikė kartu.

Kanapes bendrininkai išslapstydavo automobilyje, kuriuo važiuodavo. Tokie trys reisai į Vengriją tuokart buvo kas kelias savaites – per juos į Lietuvą Regimantas A. pargabeno iš viso apie 16 kilogramų kanapių.

Anot Regimanto A., jis kartą ir E. Jakučio paduotus 12 600 litų pats keitė į eurus (per 3600 eurų), kad nugabentų juos į Vengriją už perkamas kanapes. Gaudavo šis vairuotojas ir pinigų savo kelionėms išlaidoms. Vengrijos sostinėje viską dėl prekės ir pinigų perdavimo, anot Regimanto A., reguliavęs Banė, kuriam šis vairuotojas, atvykęs į Vengriją, iškart paskambinęs. Banė ir viešbutį suradęs, ir atvykėlio kasdienybe domėjęsis.

Regimantas A. teigė puikiai žinojęs, ką veža, bet norėjęs užsidirbti. Jo teigimu, tąkart, kai kartu veikė ir Banė, jis parvežęs į Lietuvą apie 8 kilogramus kvaišalų. Prieš rizikingą kelionę į gimtinę D. Povilaitis Vengrijoje suradęs garažą, kuriame ką tik įsigytą prekę – kanapes paketais – visi keturi bendrininkai (kitu automobiliu iš Lietuvos buvo atvykę ir E. Jakutis su I. Kuzminsku) krovę į Regimanto A. vairuoto automobilio „Peugeot“ slaptavietes ir į atsarginį mašinos ratą.

Ši kelionė pasibaigusi nesėkmingai – Lietuvoje automobilio su kvaišalais jau laukė apie tai žinoję ir įtariamuosius sekę policijos pareigūnai.

Kelionių konspiracija

Įkliuvęs Regimantas A. dar pasakojo pareigūnams, kad jam į užsienį buvo liepta važiuoti su žmona ir penkiais vaikais – taip imituota poilsinė kelionė į užsienį su šeima. Tokiu būdu tikėtasi išvengti bet kokių įtarimų apie nusikalstamą kelionę. Moteris apie tikruosius kelionės tikslus esą nieko nežinojusi, todėl ji ir nebuvo apkaltinta bendrininkavimu.

Kartu su kvaišalais automobilyje Regimantas A. yra vežęs ir bulvių, morkų, pomidorų bei dešrų, kad mašina neatrodytų tuščia ir būtų aišku, jog jis važiavęs prisipirkti maisto, daržovių savo daugiavaikei šeimai.

Kai Regimantas A. Kaune pagaliau įkliuvo su kvaišalais automobilyje, atvežęs juos į bendrininkų nurodytą vietą, jis buvo sulaikytas. Kartu netrukus buvo sučiupti ir jo bendrininkai E. Jakutis bei I. Kuzminskas. Šie vėliau buvo suimti.

Tuo metu D. Povilaičio aktyviai ieškota. Šiam vyrui pavyko slapstytis beveik trejus metus – į Lietuvą jis buvo pargabentas tik 2017-ųjų birželį. Tuomet keletą mėnesių D. Povilaitis buvo suimtas, vėliau ši kardomoji priemonė jam, anksčiau neteistam asmeniui, buvo pakeista lengvesne – rašytiniu pasižadėjimu niekur neišvykti, nors D. Povilaitis savo kaltę dėl neteisėto disponavimo kvaišalais kategoriškai neigė.

Povilaitis neslėpė, kad E. Jakutį gerai pažinojo, tačiau pastaruoju metu jų ryšiai esą buvo nutrūkę. Tad kodėl Regimantas A., neva jam niekada nematytas ir todėl visai nepažįstamas vyras, esą melagingai įpynęs jį į E. Jakučio organizuotą nusikaltimą, R. Povilaitis tikino negalįs suprasti. Esą gal Regimantui A. kas nors liepęs?..

Vyrai veikė sekami

Bet teismas tokią ilgokai besislapsčiusio D. Povilaičio poziciją įvertino ne kaip tikrąją tiesą, o tik kaip savo kailio gelbėjimą bet kokia kaina. Teismas, pripažindamas bei sverdamas D. Povilaičio kaltę, vadovavosi ne tik atvirai viską liudijusio Regimanto A. nuosekliais parodymais, duotais kelis kartus, bet ir kita bylos medžiaga. Pavyzdžiui, remtasi telekomunikacijų tinklais susektos informacijos duomenimis, nes pareigūnų buvo užfiksuotas dažnas bendrininkų bendravimas telefonu ir jų pokalbių turinys, išduodantis nusikalstamus tikslus, o galop įtarti vyrai buvo ir sekami, aktyviai stebimi – kur ir su kuo važiuoja, ką susitinka, kur išlipa ir panašiai. Ši visa sukaupta informacija teismui pasitarnavo kaip įtartųjų kaltės įrodymai.

Štai todėl už labai sunkų nusikaltimą (labai didelis kanapių kiekis) D. Povilaičiui KAT ir paskyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę. Tai, beje, yra minimali bausmė, skirtina už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis labai dideliu jų kiekiu. Anot teismo, D. Povilaitį nuo griežtesnės bausmės – iki 15 metų įkalinimo – išgelbėjo tik jo teigiama praeitis.

Jeigu KAT nuosprendis toks ir įsiteisės, nuteistasis, be įkalinimo, dar privalės atlyginti ir turtinę žalą, patirtą Policijos departamento, mat ilgai ieškoto kauniečio patogus pargabenimas iš užsienio į Lietuvą policijai atsiėjo 2423 eurus. O skolas juk reikia grąžinti...

 

Irena ZUBRICKIENĖ

Rekomenduojami video