Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiukšlių kiekis stebino akcijos organizatorius: „Negalime visko surinkti“

Rugpjūčio viduryje Palangoje prasidėjo 80 dienų truksiantis žygis pėsčiomis aplink šalį „Už švarią Lietuvą!“. Praėjusį savaitgalį jo dalyviai pasiekė Biržus.

Žygio dalyviai, vadovaujami jo sumanytojo ir organizatoriaus Giedriaus Bučo, praėjusį penktadienį pakeliui iš Saločių į Biržus ne tik grožėjosi puikia mūsų krašto gamta, bet ir rinko savo kelyje rastas šiukšles. O jų buvo daug. Gerai, kad entuziastai turėjo pagalbininkų. Su jais kartu ėjo dešimties žmonių būrys iš UAB „Biržų duona“. Įmonė yra viena iš žygio rėmėjų. Įveikę dvidešimt keturis kilometrus žygeiviai džiaugėsi, kad už jų riedėjo elektromobilis, nes nešti pakeliui rastas šiukšles būtų buvę labai sunku.

Bendrovės „Biržų duona“ vadovas Andrius Kurganovas, ėjęs kartu minėtą kelio atkarpą, „Biržiečių žodžiui“ sakė, jog į aplinkos švarinimą turėtų įsijungti visos mūsų rajono bendruomenės, nes niekada nebūna vėlu tvarkytis. Rodomą pavyzdį turėtų pamatyti ir juo sekti moksleivija. A. Kurganovas pastebėjo, jog pakeliui rasta labai daug šiukšlių. „Biržų duonos“ bendrovėje, pasak jos vadovo, stengiamasi tausoti aplinką, todėl surenkama ir panaudojama net gamybos metu atsirandanti ir išeinanti šiluma.

Šiukšlių gausa nuo Saločių iki Biržų nustebino ir patį žygio organizatorių Giedrių Bučą. „Liūdna, kad negalime visko surinkti“, – kalbėjo G. Bučas. Tačiau Biržų tvirtovės kieme prie žygeivių prisijungusiems ir padėjusiems dėlioti vartojimo dėlionę (šiukšles rūšiuoti) biržiečiams ir toks darbas atrodė neįtikėtinai didelis, juk jo pagrindinė paskirtis yra ne surinkti visas šiukšles, o atkreipti visuomenės dėmesį į esamą problemą ir kartu padaryti išvadas. Giedrius Bučas pastebėjo, jog praėjusį penktadienį, lyginant su kitomis dienomis, buvo surinktas rekordinis šiukšlių kiekis – siaurame ruože nuo Saločių iki Biržų prikimšta 10 maišų atliekų, kurios svėrė 35 kilogramus. Šeštadienio akcijos metu suskaičiuota, kad dominuoja maisto pakuotės, jų net 441.Dar rasta 171 skardinė, 126 plastikiniai buteliai, 155 cigarečių pakeliai (apie 30 proc. kontrabandiniai) ir t.t. Giedrius Bučas pastebėjo, jog plastikinės pakuotės dažniausiai pievose buvo pažeistos žoliapjovių ir plačiai pasklidę aplinkoje. Žygio organizatorius visiems priminė, kad plastikas iš kelių, pievų, dirvų grįš ir į žmonių organizmus, todėl būtina skubiai susirūpinti ne tik savimi, bet ir ta karta, kuri gyvens po mūsų – vaikais ir anūkais.

Giedrius Bučas džiaugėsi dvidešimtąją žygio dieną sutiktais žmonėmis, jų pagalba žygeiviams ir, žinoma, pasidalytomis nuomonėmis. Žygio dalyviai bendravo ne tik su mūsų krašto gyventojais, bet ir su pakeliui sutiktais turistais, dviračiais, motociklais ir kitomis transporto priemonėmis keliaujančiais po smegduobėmis nusėtą mūsų rajoną. Žygeivius lydi ir kadrus filmavimo kamera gaudantis operatorius Mantrimas, kuris vėliau sukurs dokumentinį filmą. Komandoje, išsibarščiusioje po visą Lietuvą, dirba apie keturiasdešimt žmonių.

Praėjusį šeštadienį visi norintys galėjo ne tik dėlioti vartojimo dėlionę, bet ir išmokti gaminti inkilus paukščiams iš nebenaudojamos medienos Biržų pilyje, bibliotekos salėje dalyvauti aktyviame seminare „Kokios pakuotės aš norėčiau?“. Paskaitą skaitė biomokslų doktorantė, žygio „Už švarią Lietuvą!“ mokslinė konsultantė Rasa Tumaševičiūtė. Prie žygio prisijungė ir Europos komisijos atstovybė Lietuvoje, suorganizuodama „Protų kovas“ su Robertu Petrausku. Jose savo žinias buvo galima patikrinti ekologijos bei aplinkosaugos srityse.

Pailsėję Biržuose, žygio dalyviai patraukė į Papilį, kur buvo svetingai priimti to krašto žmonių.

Aštuoniasdešimt dienų trunkantis 1200 km savanorių žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį, kurio metu stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį mūsų planetai bei mūsų sveikatai, bus baigtas lapkričio 7-ąją Kaune. Ten iš akcijos metu surinktų ir į Santaką atvežtų atliekų sukurta meninė instaliacija.

Daugiau sužinoti, kaip sekasi žygeiviams galima ne tik skaitant žiniasklaidos pranešimus, bet ir sekant akcijos dalyvių kasdienybę Facebook‘ o puslapyje „Kūrybos kampas 360“.

 

Gražina DAGYTĖ

Rekomenduojami video