Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Širvintų rajone koronaviruso pasiutpolkė išprovokavo karantiną

Širvintų rajone koronavirusas taip sparčiai įsisuko, kad per 14 dienų suskaičiuojami net 47 susirgimo atvejų (spalio 28 d. duomenimis). Nors nuotolinis darbas organizuojamas Užimtumo tarnyboje, Širvintų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, izoliuota lopšelio darželio „Boružėlė“ vaikų grupė „Kregždutė“, buvo dezinfekuotos Motiejūnų rinkimų apylinkės patalpos, pakeisti komisijos nariai, tačiau susirgimų daugėja kiekvieną dieną. Berašant straipsnį susirgimai užfiksuoti ir Kultūros centre. „Širvio“ savanoriai atsekė susirgimų priežastis.

Susirgimų pradžia

Pirmasis susirgimas buvo užregistruotas spalio 12 d. asmeniui, kuris dirba Ukmergėje. Susirgęs asmuo nejautė jokių ligos simptomų. Liga nustatyta profilaktinio patikrinimo metu. Sausio 14 d. nustatytas dar vienas atvejis. Savivaldybės feisbuko paskyroje vis dar teigiama, kad situacija kontroliuojama. Tačiau po spalio 16 d., kai susirgimo atvejis buvo susijęs su antruoju susirgusiuoju, situacija pakrypo nevaldoma linkme. Jų kaskart daugėja. Užkrėtimų daugėja sergančiųjų artimųjų aplinkoje.

Susirgimų dar labiau padaugėjo, kai buvo nustatytas virusas Širvintų lopšelio-darželio „Boružėlė“ darbuotojai. Redakcijos šaltinių duomenimis, pradėjo sirgti izoliuotos darželio vaikų grupės tėvai. Darželio administracijos teigimu, po nustatyto susirgimo koronavirusu darželio pedagogams ir auklėtojų padėjėjoms, bei kitiems administracijos darbuotojams buvo atliktas Covid-19 tyrimas. Susirgimų nenustatyta.

Darželis operatyviai reagavo

Lopšelio-darželio „Boružėlė“ direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Rita Sinkevičienė redakcijai teigė, kad, sužinojusi apie susirgimą, vadovavosi Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais. „Sužinoję apie COVID-19 atvejį įstaigoje (pranešė susirgęs asmuo, kuris jau spalio 16 d. nebuvo įstaigoje, nes turėjo poilsio dieną), ėmėmės veiksmų, vadovaudamiesi LR Sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais, – teigė R. Sinkevičienė. – Nedelsiant informavome Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Nustatėme sąlytį turėjusius asmenis ir perdavėme duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui. Sąlytį turėjusiems asmenims taikoma 14 dienų saviizoliacija. Įstaigoje įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Uždaryta viena darželio grupė. Grupės vaikai ugdomi nuotoliniu būdu. Grupė ir koridorius buvo išdezinfekuoti, dezinfekcijos paslaugas atliko UAB „Jonavos dezinfekcija“.“

Pasak pavaduotojos, įstaigos auklėtinių tėvai buvo asmeniškai informuoti, o informacija dar paviešinta įstaigos interneto svetainėje: „Ugdytinių tėvai buvo informuoti asmeniškai ir informacija patalpinta įstaigos tinklalapyje.“

Redakcijos savanoriai pakalbino keletą tėvelių. Pasirodo, ne visiems buvo pranešta apie Covid-19 atvejį darželyje. Vieni žinojo ir tikėjosi, kad saviizoliacija praeis be pasekmių, tačiau dauguma apklaustųjų net piktinosi, kodėl paslapty laikoma tokia informacija. Anot tėvų, jie nespėja skaityti tinklalapiuose ir feisbuko paskyrose viešinamų žinučių, todėl labai dėkingi auklėtojoms, kai jos asmeniškai informuoja. Nežinančius informacija pasiekė „VBS“ tinklu, iš lūpų į lūpas. Kaip teigė tėtis Artūras (vardas pakeistas), jis net auklėtojai papriekaištavęs, kad laiku nebuvo informuotas, būtų tą pačią akimirką, o ne beveik po savaitės, ieškojęs galimybių su kuo palikti savo vaikus namuose.

Anot kalbintos mamos Rasos (vardas taip pat pakeistas), tik spalio 22 d. gavo žinutę nuo auklėtojos, kad tėvai nebus įleidžiami į darželį, vaikus prie durų pasitiks auklėtojos.

Savivaldybė reaguoja santūriai

Kovo mėnesį, kai Lietuvoje buvo paskelbtas karantinas, Širvintų rajono savivaldybė gana aktyviai dalino apsaugos priemones, kai kurias net su Savivaldybės logotipu, gyventojams prie gyvenamųjų namų, parduotuvių, vežė į įstaigas. Dėl perdėto Ekstremalių situacijų operacijų centro ir Savivaldybės vadovų rūpesčio ne vienam teko išgyventi įtampą, nerimą, galimai net per prievartą patirti izoliaciją, atlikti pakartotinius Covid-19 tyrimus. Kiekvienas įvykis buvo stigmatizuojamas, nors sergančiųjų buvo vos keli.

Spalio mėnesį situacija visiškai kitokia. Kaukių niekas nedalina. Apsiribojama pranešimais Savivaldybės feisbuko paskyroje ir Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdžiais ir jų nutarimais, rekomendacijomis. Iš pranešimų matyti, kad atsakomybę turi prisiimti ne tik Ekstremalių situacijų operacijų centras, bet ir gyventojai. Garsiai nebe eskaluojama, ką, kaip ir kam nurodė Savivaldybės merė. Susidaro įspūdis, kad koją pakišo rinkimai, kad galimai norėta išvengti nereikalingų ir netinkamų skandalų, kaip buvo karantino metu. Ir dar – susirgimo atvejai užfiksuoti Savivaldybei priklausančiose įstaigose.

Šį kartą buvo priimti gana racionalūs sprendimai. Ekstremalių situacijų operacijų centras nutarė:

1. Griežtai laikytis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimų.

2. Įpareigoti ugdymo įstaigų vadovus SUDARYTI SUTARTIS su patalpas dezinfekuojančiomis įmonėmis, kad prireikus būtų galima operatyviai dezinfekuoti patalpas.

3. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos įpareigotos REKOMENDUOTI vaikų tėvams, turintiems galimybių vaiką prižiūrėti namuose, nevesti vaikų į darželius ar lopšelius.

Širvintų rajonas priskirtas raudonajai zonai

Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą Širvintų rajono savivaldybę, kartu su kitomis 7 savivaldybėmis (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų, taip pat Vilniaus, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų) nuo spalio 26 d., vadovaujantis naujuoju šviesoforo principu, priskirti raudonajai zonai. Raudonoje zonoje esančioms savivaldybėms reikia laikytis griežtesnių rekomendacijų bei nurodymų. (žr. lentelėje)

Be to, Vyriausybės sprendimu nuo spalio 28 d. 00.00 val. iki lapkričio 11 d. 24.00 val. Širvintų rajone įvedamas karantinas. Privaloma viešose vietose ir uždarose patalpose dėvėti kaukes vyresniems kaip 6 m. asmenims. Ne visi privalo dėvėti kaukes. Jų gali nedėvėti sportuojantys, aukšto meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujantys sporto ir fizinio aktyvumo specialistai, aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo instruktoriai bei teisėjai. Išimtys taikomos viešojo maitinimo įstaigose sėdint prie stalo ar baro, paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke. Neįgalumą turintiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį. Prisimintos ir karantino metu taikytos išimtys dėl negyvenamų vietų – už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus). Taip pat nurodoma, kad kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigose turi būti ribojamas paslaugų gavėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugos teikimo vietos patalpų plotas, tenkantis vienam paslaugos gavėjui arba kitam lankytojui, ir tarp personalo, paslaugų gavėjų ar kitų lankytojų užtikrinamas ne mažesnis kaip 2 metrų atstumas. Šis reikalavimas netaikomas aukšto meistriškumo sporto pratyboms.

Savivaldybėse, kuriose paskelbtas lokalus karantinas, įvesti ribojimai žmonių susibūrimams. Viešose vietose gali būriuotis ne didesnės nei 5 asmenų grupės, išlaikant tarp grupių 2 metrų atstumą.

Viešajam ir privačiajam sektoriui rekomenduojama darbą organizuoti nuotoliniu būdu. Lokalaus karantino savivaldybėse taip pat draudžiama lankyti socialinės globos namų pacientus, rekomenduojama riboti dienos centrų darbo laiką. Rekomenduojama savivaldybių teritorijose veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas taip, kad būtų išvengta susibūrimų, arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.

Vyriausybė jau nusprendė, kad dviem savaitėms bendrojo ugdymo mokyklose 5–12 klasių mokiniams skelbiama kontaktinio ugdymo pauzė: kaip įprasta, mokiniai vieną savaitę atostogaus, o kitą savaitę mokysis nuotoliniu būdu. Pradinių klasių mokiniai mūsų rajone po savaitės truksiančių atostogų į mokyklas kol kas galės sugrįžti, darželiai veiks. Neformalusis vaikų švietimas (būreliai) nuo spalio 26 d. iki lapkričio 8 d. vyks tik nuotoliniu būdu arba veiklos laikinai turės būti stabdomos.

Straipsnį belieka baigti Vinstono Čerčilio mintimi: „Nugalėti sunkumai yra puikiai išnaudotos galimybės“.

Rekomenduojami video