Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šiomis dienomis sprendžia „Lifosos“ likimą

Dėl sankcijų apribotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ ateities perspektyvos – gamybos atnaujinimas arba įmonės konservavimas – priklauso ir nuo bankų sprendimų, ar leisti vykdyti bendrovės atsiskaitymus, sako „Lifosos“ darbuotojų atstovas.  

Įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas sako iš vadovybės girdintis, jog galutiniai sprendimai dėl tolesnės „Lifosos“ veiklos yra „labiau dienų, o nebe savaičių ar mėnesių klausimas“.  

„Dabar gauname atlyginimus, tačiau visi suprantame, kad taip negali tęstis amžinai. Arba veikla atsinaujins, arba galime likti be darbų. Girdime, kad galutiniai sprendimai yra labiau dienų, o nebe savaičių ar mėnesių klausimas“, – BNS teigė V. Varnas. 

Jo teigimu, „Lifosos“ tolesnė veikla labiausiai priklausys nuo to, ar bankai nestabdys bendrovės atsiskaitymų.

„Nepertraukiamų mokėjimų užtikrinimas bus priežastis, kuri nulems veiklos atnaujinimą ar konservavimą. (…) Daug kas priklauso ir nuo Lietuvos banko požiūrio. Čia jaučiame didžiausią nerimą“, – aiškino V. Varnas.

„Lifosos“ administracija veiklos planų nekomentuoja.  

„Lifosą“ kartu partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ – laikinai administruojančios bendrovės „Valnetas“ vadovas Gintaras Adomonis BNS nekomentavo galimų planų atnaujinti gamybą.

„Aš nesu „Lifosos“ darbuotojas, man jie teikia tik prašymus dėl sandorių, ir aš tikrai nedalyvauju ten. Nežinau, ne man klausimas. (…) Verslo klausimai, yra taisyklės, ką jie ten planuoja, tai čia įmonės klausimai. Ne mano jurisdikcijos klausimas“, – BNS teigė G. Adomonis. 

Finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia pastaruoju metu nesulaukusi konkrečių „Lifosos“ akcininkų ar įmonės kreipimųsi, taip pat ir dėl gamybos atnaujinimo ar konservavimo. 

„Konkrečių kreipimųsi iš įmonės pastaruoju metu nebuvo“, – BNS teigė G. Skaistė.

Anot V. Varno, 300 dienų iš 365 dienų metuose darbuotojai praleido prastovose, o per mėnesį įmonė patiria 3 mln. eurų nuostolių.

„Įmonė siekia išlaikyti darbuotojus – 900 žmonių gauna atlyginimus, nors cechai stovi, gamyba nevyksta, kai produkcijos paklausa pasaulyje yra aktyvi“, – sakė V. Varnas. 

„Mūsų požiūriu, galimybės atnaujinti ir tęsti veiklą yra palankios. Dabar gamykla yra užsitikrinusi tvarų žaliavų tiekimą, o šimtai darbuotojų yra pasirengę sugrįžti prie tiesioginių savo veiklų ir atkurti gamybos pajėgumus“, – pridūrė jis.

G. Adomonio teigimu, „Lifosa“ parduoda produkciją „Eurochem“ grupės įmonei Vokietijoje „Eurochem Agro“, tačiau nenurodė, kaip dažnai vyksta šie sandoriai ir kas konkrečiai parduodama.  

„Tam tikri sandoriai su šiuo subjektu („Eurochem Agro“ – BNS) yra, tvirtiname“, – BNS teigė G. Adomonis. 

„Nesakau, kad jie dažni, sakau, kad jų yra. Nėra taip, kad būtų kasdien po vieną (pirkimą – BNS). Jie būna, neskaičiavau, kiek jų yra“, – kalbėjo „Lifosą“ laikinai administruojančios bendrovės vadovas.  

Jo teigimu, „Lifosa“ produkciją parduoda ir Lietuvos įmonėms.

G. Adomonis taip pat nekomentavo, ar bankai leidžia visus mokėjimus už įmonės sandorius. 

„Tai banko vidiniai reikalai, aš negaliu jų komentuoti, čia ne man klausimas. Aš praleidžia, ar nepraleidžia – jie patys dar tikrina. (…) Jie gali užduoti klausimus pagal bankinių sistemų mokėjimų (taisykles – BNS), jie turi teisę tai daryti“, – teigė G. Adomonis.

Įmonė nedirba beveik metus  

Portalas „S&P Global“ pernai rašė, kad „Lifosos“ akcininkai, planavę nuo 2023 metų spalio laikinai konservuoti gamyklą, siekia atnaujinti gamybą, o kartu – azoto ir fosforo trąšų tiekimą pasauliniams klientams. 

„EuroChem Group“ pernai liepą pranešė, kad svarsto galimybę „Lifosą“ nuo spalio konservuoti ir ieškoti galimybių tęsti gamyklos veiklą. Gamykla anksčiau teigė, kad dirbant dabartinėmis sąlygomis, kai jos sandorius griežtai tikrina Vyriausybės paskirta laikinoji administratorė, įmonė praranda didžiules pajamas, jai sunku dirbti pelningai, todėl ji siekia švelnesnės kontrolės. 

G. Skaistė pernai sakė, kad įmonė veiklą tęsti gali su laikinojo administratoriaus priežiūra, o ar „Lifosa“ toliau dirbs, priklauso nuo įmonės vadovybės. Premjerė Ingrida Šimonytė tuomet teigė, jog Vyriausybė yra suinteresuota „Lifosos“ veiklos tęstinumu.

Planiniam remontui gamykla sustabdyta nuo pernai gegužės. „Sodros“ duomenimis, joje šiuo metu dirba 890 darbuotojų.

2022 metų kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą. 

Rekomenduojami video