Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sinoptikai nurodė, kuri šios savaitės diena bus šalčiausia: galime sulaukti net sniego

Naktį iš pirmadienio į antradienį didžiojoje dalyje Lietuvos spaudė šaltukas. Šiauriniuose ir Vakariniuose šalies rajonuose šalo iki beveik 3 laipsnių, o dirvos paviršius įšalo ir dar daugiau, kai kur iki beveik 7 laipsnių šalčio. Tad vos pradėjus džiaugtis sužydėjusiais medžiais ir išsprogusiais gėlių pumpurais, šie nušalo. LNK žinioms sinoptikai nurodė, kuri šios savaitės diena gali būti pati šalčiausia.

Šalna, naktį iš pirmadienio į antradienį, kandžiojosi beveik visoje šalyje. Minusinė temperatūra užfiksuota tiek ore, tiek dirvos paviršiuje.

„Anksti ryte pastebėjome, kad visos pievos baltos, priminė žiemą. Nors iš vakaro jau matėsi, kad nėra debesų ir galėjome tikėtis, kad šalnos bus“, – teigė VU Šiaulių akademijos botanikos sodo direktorius Martynas Kazlauskas.

Žemiausia oro temperatūra buvo išmatuota Šeduvoje, kur šalo iki kone 3 laipsnių šalčio, tad ir netoli Šeduvos esančių Šiaulių šalčiai neaplenkė. „Smarkiausios šalnos buvo būtent šiauriniuose rajonuose, o pietiniuose, pietvakariniuose rajonuose šalnų pasitaikė tik dirvos paviršiuje, ten buvo silpniausios šalnos“, – sakė sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.

 Šiaulių botanikos sode labiausiai nukentėjo magnolija, ankstyvieji rododendrai, tulpės ir narcizai. Šiemet sužydėti dar kartą jiems jau nepavyks. 

Žymiai rimtesnius nuostolius mato ūkininkai – jų augalams šaltis ne tik išvaizdai, bet ir tolesniam augimui pakenkė. Nenukentėjo tik pasėliai. „Anksti sukrovę pumpurus šilauogynai, serbentynai ar obelų sodai, gali patirti tam tikrų nuostolių, kadangi temperatūra buvo anomalinė šiam metų laikui“, – tikino jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos atstovas Paulius Astrauskas. 

Minusinės temperatūros praeitą naktį nefiksavo tik Nida, Ventė ir Lazdijai. O ūkininkai pastebi, kad būtent praeitą savaitę aplankę itin šilti orai apgavo augalus ir leido sužydėti anksčiau. Vis dėlto ūkininkas įsitikinęs, kad pastarųjų kelių naktų šalnos dar nėra nuosprendis visam derliui, mat augalai nėra tokie lepūs, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio ir šiokį tokį šaltį ištverti gali.

„Jei dar po savaitės ar dviejų pasitaikytų didesnės šalnos ir užsitęstų ilgesnį laikotarpį, tai jos gali turėti įtakos, pavyzdžiui, žieminių rapsų pasėlių derlingumui“, – kalbėjo P. Astrauskas. Deja, būtent ilgesnius šalčius sinoptikai ir numato.

„Paltų dar reikėtų nepadėti dėl to, kad ši savaitė bus vėsi ir dienomis temperatūra nelepins, saulės bus mažai, o ciklonai atneš kritulių“, – prognozėmis dalinosi sinoptikė. Botanikai sodininkams ir ūkininkams pataria neatiduoti likimui į rankas savo augalų ir jais pasirūpinti patiems. „Jeigu žmogus gali skirti laiko vakare apdengti augalus, tai tikrai rekomenduočiau, nes net ploniausi dangalai, pavyzdžiui, agro plėvelė, tikrai apsaugo“, – teigė M. Kazlauskas. 

Šalčiausia savaitės diena, sinoptikų manymu, bus šeštadienis. Tuomet kai kurie šalies rajonai sulauks netgi sniego, tad šilumos dar kantriai teks palaukti.Rekomenduojami video