Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Simbolinė Šerloko Holmso pypkė paskirta Ženiai

Lietuvos kriminalinės policijos pareigūnai šiemet jau 98-tą kartą paminėjo profesinę šventę – Kriminalinės policijos dieną. Į šventinį renginį sostinės širdyje – Vilniaus Rotušėje – buvo susirinkęs gausus būrys kriminalinės policijos pareigūnų iš visos Lietuvos. Renginio metu labiausiai nusipelniusiems šalies kriminalistams buvo įteikti apdovanojimai ir paskelbti kasmetinio konkurso „Metų seklys“ rezultatai.

Graži tradicija

Dar 1993 metais tuometinio Vidaus reikalų ministerijos savaitraščio „Sargyba“ redakcija kartu su Lietuvos kriminaline policija pradėjo rengti konkursą „Metų seklys“. Vėliau vienu iš pagrindiniu konkurso rėmėju tapo Policijos departamentas. Konkurso įdėja tapo viena stipriausių šalies kriminalinės policijos tradicijų. Šiemet konkurse dėl geriausios bylos ir „Metų seklio“ titulo varžėsi dešimt bylų, kurias konkursui pateikė Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Vilniaus apskrities vyriausieji policijos komisariatai bei Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB).

Pirmasis Lietuvos kriminalinės policijos vadovas Alvydas Sadeckas, sveikindamas konkurso „Metų seklys“ laureatus, sakė: „Šiandien Jūs kuriate istoriją, naujos kriminalinės policijos istoriją, į kurią žiūrės ir iš kurios mokysis kitos kriminalistų kartos. Linkiu oriai ir garbingai atlikti savo pareigą. Linkiu, kad Jus lydėtų sėkmė ir vienybė. Būkite stiprūs ir ryžtingi kurdami tai, kas rytoj taps istorija“.

Nugalėjo Ženia

Policijos sudarytos komisijos sprendimu, šiemet labiausiai konkurso „Metų seklio“ apdovanojimo – simbolinės Šerloko Holmso pypkės – nusipelnė Ženia. Taip jau atsitinka, kad kartais kriminalistai dėl savo darbo pobūdžio nenori būti viešinami ir jų pavardes žino tik kolegos. Taip atsitiko ir šiemet. Pypkę pelnė LKPB pareigūnas, kuris su kolegomis sutriuškino didžiulę tarptautinę gaują.

Policijos atstovai sako, kad tai neeilinis, dinamiškas, plataus tarptautinio masto tyrimas, sukėlęs didelį rezonansą. LKPB pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos ir Ispanijos kolegomis, 2016 metų balandžio-rugpjūčio mėnesiais, keliais etapais atliko operacijas, kurių metu įvairiuose Lietuvos ir Ispanijos miestuose buvo sulaikyti tarptautiniu mastu veikiančios, gerai organizuotos ir profesionalios nusikalstamos grupuotės nariai, užsiimantys šaunamųjų ginklų ir narkotinių medžiagų gamyba, ir platinimu (labai dideliais kiekiais) bei jų kontrabanda.

Anot policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio, pastaruoju metu, po skaudžių teroro aktų, nelegali šaunamųjų ginklų apyvarta kelia itin didelę riziką visuomenės saugumui Lietuvoje ir Europos Sąjungoje, todėl ES šalys vieningai pripažįsta, kad kova prieš nelegalią ginklų apyvartą yra prioritetinė žvalgybos ir teisėsaugos institucijų pareigūnų darbo sritis. Ypatingas dėmesys šiai nusikalstamos veiklos sričiai skiriamas dėl galimų sąsajų su teroristinėmis organizacijomis.

Pusšimtis kratų

LKPB pareigūnai tyrimą pradėjo gavę kriminalinės žvalgybos informaciją apie Lietuvos Respublikos piliečius, galimai vykdančius šaunamųjų ginklų kontrabandą į Ispanijos Karalystę. Pirminės informacijos tikrinimas išsivystė į plataus mąsto tarptautinį tyrimą. Tiriant veikiančios organizuotos nusikalstamos grupės veiklą buvo nustatyti ir atskleisti ginklų ir narkotikų gamybos, jų kontrabandos, platinimo ir laikymo atvejai Lietuvoje ir tarptautiniu mastu.

Iš viso, keliais etapais Lietuvoje (Kauno, Alytaus, Marijampolės apskrityse) ir Ispanijoje (Alikantės ir Valensijos regionuose) buvo sulaikyti 52 asmenys ir atliktos 58 kratos, kurių metu iš nelegalios apyvartos buvo išimtas labai didelis kiekis šaunamųjų ginklų, jų priedėlių ir šaudmenų.

Policijos operacijos metu Lietuvoje buvo sulaikyti 9 Lietuvos Respublikos piliečiai ir atlikta 19 kratų. Ispanijos teritorijoje sulaikyti 43 asmenys, iš jų – 15 Lietuvos Respublikos piliečių. Ispanijoje atliktos 39 kratos.

Lietuvoje nustatytos 4 nelegaliai veikusios dirbtuvės su specialia įranga, skirta ginklų gamybai, taisymui ir garso slopintuvų gaminimui. Ispanijoje taip pat buvo aptiktas labai didelis kiekis narkotinių medžiagų, rastos 5 kanapių auginimo plantacijos, didelės pinigų sumos, konfiskuotas prabangus organizuotos nusikalstamos grupuotės narių turtas. Plantacijose užaugintos kanapės buvo vežiojamos po visą Europą.

Tyrimo metu nustatyta, kad deaktyvuoti šaunamieji ginklai (deaktyvuotas ginklas – tai ginklas, perdarytas į visiškai netinkamą naudoti pagal paskirtį ginklą, skirtas kolekcionieriams ir ginklų entuziastams) buvo perkami Lietuvoje ir kitose Europos valstybėse, vėliau, specialios įrangos pagalba, reaktyvuojami (reaktyvuotas ginklas – suremontuotas, perdarytas į tinkamą šaudyti, ginklas, kuomet netinkamas šaudyti ginklas virsta šaunamuoju) ir gabenami į Ispanijos Karalystę. Dalis ginklų buvo realizuota Lietuvoje.

Atsidūrė akligatvyje

Grupuotei vadovavo du teisėsaugai gerai žinomi ir ilgą laiką už įvykdytus sunkius nusikaltimus nuo Lietuvos teisėsaugos Ispanijos Karalystėje besislapstę, asmenys. Tai nuo 2012 metų spalio iš pareigūnų akiračio dingęs Darius Mačianskas-Mačka ir nuo Daškinių atskilęs Aurimas Puzerėnas. Kalbama, kad kaip tik D. Mačianskas ketino iš Henriko Daktaro perimti Kauno nusikalstamo pasaulio vadeivos postą. Kai 2010 metų pavasarį jis grįžo iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos, kur atliko 5 metų laisvės atėmimo bausmę už pasikėsinimą nužudyti verslininką Gintarą Kučį-Kapuciną, tarp Kauno nusikaltėlių buvo jaučiamas sujudimas. Buvo spėliojama, kad galutinai išsklaidžius Daktarų gaują, vyks pasidalijimas įtakos zonomis, tačiau Mačka pasuko į narkotikų biznį. 2012-ųjų spalį jis vos neįkliuvo policijos patruliams, kai kartu su Vytautu Baltrušaičiu vežė krepšį, kuriame buvo į paketus sufasuoti net 3 kilogramai metamfetamino.

Prienų rajone V. Baltrušaitis neturėjo kantrybės važiuoti pagal kelių eismo taisykles ir, lenkdamas kitą automobilį, kirto dvigubą ištisinę kelio juostą. Tai pastebėjo kelyje budėję Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus pareigūnai, tad nusprendė sustabdyti pažeidėją ir, įjungę švyturėlius bei sireną, pasileido paskui. Vairuotojas, matyt, išsigandęs, kad pareigūnai gali pastebėti jo vertingą krepšį, padidino greitį. Nors ir lėkė maždaug 160 kilometrų per valandą greičiu, tačiau, įsukęs į Skriaudžių gyvenvietę, atsidūrė akligatvyje. Tuomet ir vairuotojas, ir kartu važiavęs keleivis šoko iš mašinos ir puolė bėgti. Keleivis pagriebė dar ir krepšį. Tačiau V. Baltrušaitis toli nenubėgo.

Kyšiu nesusigundė

Jauni Alytaus patruliai buvo vikresni ir – svarbiausia – sąžiningi. Netrukus vyrui ant riešų čekštelėjo antrankiai. O sprukusiam keleiviui pasisekė pabėgti. Tik savo krepšį vyras viduryje laukų vis tik pametė. Jį suradę patruliai suprato, kodėl vyrai bėgo. Krepšyje buvo maždaug 15 000 eurų vertės narkotikų. Už tai, kad pareigūnai jį paleistų, o krepšio su kvaišalais „nepastebėtų“, V. Baltrušaitis patruliams siūlė net 12 000 eurų kyšį. Tačiau policininkai nesusigundė ir iki šiol bene didžiausiu eiliniams patruliams pasiūlytu kyšiu, o V. Baltrušaitis atsidūrė už grotų. Mačka dingo iš pareigūnų akiračio. Jo nepavyko sulaikyti net 4 metus, nors paieška buvo paskelbta visoje Europoje.

Įdomiausia, kad sekdami gaują pareigūnai net neįtarė, jog jos lyderis – prabangiai Ispanijoje įsikūręs Darius Mačianskas. Net patys gaujos nariai galvojo, kad jiems vadovauja kaukazietis.

Pasislėpė nuo teismo

Kitas Ispanijoje sulaikytas veikėjas Aurimas Puzerėnas irgi susijęs su narkotikais. Kai 2012 birželio 11-ąją Kauno apygardos teismas 10 organizuotos nusikalstamos grupės narių, ketinusių prasigyventi iš itin stambios narkotikų kontrabandos, skelbė nuosprendį tarp jų Aurimo jau nebuvo, nors jis irgi turėjo sėdėti teisiamųjų suole. Teismas buvo griežtas kvaišalų prekeiviams. Vienintelis Vladas P. išvengė įkalinimo – jis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, nes aktyviai padėjo atskleisti organizuotos grupės padarytas veikas, viską prisipažino ir gailėjosi.

Griežčiausia bausmė buvo paskirta nusikaltimo organizatoriumi pripažintam Algirdui Antanynui – jis įkalintas 14 su puse metų. Laimiui Baratinskui ir Sauliui Plečkaičiui teismas skyrė po 12 su puse metų. Be to, S. Plečkaitis pripažintas pavojingu recidyvistu. Kęstučiui Stočkūnui ir Remigijui Veiveriui skirta po 10 su puse metų nelaisvės. Tokią pačią bausmę teismas skyrė ir Uzbekistane gimusiam, jokios pilietybės neturinčiam Arsentijui Černenkai. Albinas Dubietis nuteistas kalėti 6 metus ir iš teismo salės išvestas jau su antrankiais. Olandijos piliečiui Patrikui Vensliui Kotinui teismas skyrė 11 metų, o Rimvydui Purmaliui – 13 su puse metų kalėjimo. „Nusikaltimo mastas tarptautinis, nusikalstama veika truko gana ilgai, o kaltinamieji ją atliko organizuotoje grupėje – tai yra sunkinančioji aplinkybė“, – skelbdamas nuosprendį sakė teisėjas Kęstutis Dargužis.

Puzerėno byla tą kartą buvo išskirta į atskirą ir dabar jo laukia dar ir senos nuodėmės. Nagrinėjant bylą šio vyro pavardė buvo minima ne kartą.

Klastingas planas

Praturtėti iš narkotikų nusikaltėliai sumąstė 2008-ųjų rudenį, kai per susitikimus Jonavoje vienas sėbrų pasiūlė A. Dubiečiui investuoti savo pinigus į Lietuvos jaunimo klubuose pamėgtas ir be jokio vargo labai pelningai parduodamas ekstazio tabletes. A. Dubietis davė pinigų, o jonaviškis Vladas P. išvyko į Olandiją iš kur turėjo įsigytus kvaišalus kontrabandos būdu pargabenti į Lietuvą.

Taigi, rugsėjo 27 dieną Vladas automobiliu „Nissan Terrano“ išvyko į Amsterdamą. Ten apsistojo nurodytame viešbučio „HEM“ kambaryje. Tuo pat metu Valdas Bagdonavičius susisiekė su Amsterdame gyvenusiu ir dirbusiu savo sugyventinės sūnumi A. Černenka ir paprašė surasti žmonių, galinčių parduoti didelį kiekį ekstazio tablečių. Tiesą sakant, mokėti už šias kvaišalų tabletes, tarpusavio pokalbiuose vadinamas „ratais“ ar „sagomis“, V. Bagdonavičius nė neketino. Suprantama, kitiems sandėrio dalyviams to nesakė... Jis susitarė su A. Antanynu, E. Bertuliu, L. Baratinsku ir A. Puzerėnu, kad šie itin savotiškai „pakontroliuotų“ sandėrį Olandijoje. Ši grupė turėjo apsimesti pirkėjais, panaudoti pinigų imitacijas, šaunamąjį ginklą ir fizinį smurtą, šitaip ekstazio tabletes atimti ir perduoti Vladui. Panašiai ir atsitiko. Nežinodamas tikrojo plano, A. Černenka suvedė su, jo žiniomis, narkotikų prekyba besiverčiančiu savo buvusiu bendramoksliu Omaru. Po trumpų derybų buvo sutarta, kad Omaras parduos 53 460 ekstazio tablečių, supakuotų į atskirus paketus po kelis tūkstančius. Kai tabletės buvo perduotos pirkėjams, Omarui į galvą buvo nukreiptas pistoletas su ant vamzdžio užsuktu duslintuvu.

Černenka vėliau teigė, jog jis nieko nenutuokęs apie numatomą išpuolį, todėl išsigandęs ne mažiau už savo buvusį bendramokslį. Kvaišalų pardavėjas buvo surištas, o krepšys su tabletėmis iškeliavo į Lietuvą.

Tačiau sėkmingai kirtęs Olandijos ir Vokietijos, paskui – Vokietijos ir Lenkijos sienas, nesustodamas pervažiavęs šių valstybių teritorijas, Vladas P. įkliuvo ties Lenkijos ir Lietuvos siena. Jau buvo įvažiavęs apie 110 metrų į Lietuvos teritoriją, kai Akmenių kaime, Lazdijų pasienio kontrolės punkto teritorijoje, jo „Nissanas“ buvo sulaikytas patikrinti. Tarnybinis pasieniečių šuo neklysdamas aplojo krepšį su kvaišalais. Taip buvo pradėtas vynioti nusikaltimų kamuolys, atvedęs į teisiamųjų suolą visą pulką vyrų.

Išradingi sekliai

Kai jau skaitytojai susipažino, kokius sudėtingus nusikaltimus tenka narplioti kriminalistams, galime vėl grįžti prie jų šventės, per kurią buvo paskelbti antrosios ir trečiosios vietų laimėtojai. Antrąją vietą užėmė Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, atskleidę Alytaus gyventojo vykdytą nusikalstamą veiką – neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis. Taip pat pareigūnai nustatė, kad šis asmuo su bendrininkais organizavo itin didelio kiekio kontrabandinių cigarečių pirkimą ir gabenimą į Vakarų Europos šalis.

Trečioji vieta atiteko Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelmės rajono policijos komisariato pareigūnams, kurie išaiškino net kelias nusikalstamas veikas. Kelmės rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl didelės vertės automobilio vagystės, o ikiteisminio tyrimo metu nustatė, kad vienas asmuo apgaule, melagingai pranešęs apie nebūtą nusikaltimą, pasikėsino įgyti didelės vertės svetimą turtą – draudiminę išmoką. Tiriant bandymą apgauti draudimo kompaniją, pareigūnai dar aptiko ir  kanapių laboratoriją, 15 vogtų keturračių bei sučiupo dokumentų padirbinėtoją.

Teismui jau perduotos trys baudžiamosios bylos dėl melagingo pranešimo apie nebūtą nusikaltimą, neteisėto naminių stiprių alkoholinių gėrimų laikymo, neteisėto kanapių auginimo ir sukčiavimo. Ikiteisminis tyrimas dėl dokumentų klastojimo, nusikalstamu būdu gauto turto įgijimo arba realizavimo, kurio metu surasta ir paimta 35 padirbti dokumentai bei 15 užsienio valstybėse pagrobtų sunkiųjų keturračių motociklų, yra tęsiamas. Artimiausiu metu bylą planuojama perduoti teismui.

Geriausią bylą rinko ir portalo DELFI skaitytojai, kurių dėmesiui kelias savaites buvo pristatomi konkursui „Metų seklys“ pateiktų tyrimų aprašymai. DELFI skaitytojai geriausiais išrinko Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalistus, kurie pustrečių metų slapta tyrė vieno profesionaliausių Lietuvoje prabangių automobilių vagių veiklą. Galų gale vagis buvo sugautas ir perduotas Estijos pareigūnams. Ten jam pareikšti kaltinimai dėl 6 automobilių vagystės.

 

Petras KURMELIS

Rekomenduojami video