Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sieną saugantys Lietuvos kariai Kapčiamiestyje: „Reakcijos laikas – čia ir dabar“

Lapkričio 8 dieną, reaguojant į situaciją šalies pasienyje, buvo pakeltas Vidaus reikalų ministerijos institucijoms pasirengusių padėti Lietuvos kariuomenės padalinių budrumo lygis – sutrumpintas reakcijos laikas, per kurį į pagalbą pasieniečiams atvyko papildomos karių pajėgos.

Karių stovykla Druskininkuose

Gavus signalą apie karių budrumo lygio pakėlimą Druskininkų mieste jau po kelių valandų Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono kariai miesto pakraštyje įsikūrusios Statybininkų gatvės aikštelėje išskleidė šimtus karių talpinančią, autonomiškai funkcionuojančią stovyklą, kurioje apsigyveno Birutės ulonų bataliono kariai, vykdantys Taikos meto užduotis, t.y. padedantys VSAT valdyti nelegalių migrantų situaciją Druskininkų, Kapčiamiesčio ir kitose pasienio užkardose, priklausančiose Varėnos pasienio rinktinei. Tokiu būdu į stovyklą atvykę kariai buvo perdislokuoti arčiau galimų incidentų vietų. Autonominėje stovykloje teikiamos vietoje gaminamo karšto maitinimo paslaugos, sanitarijos, apgyvendinimo paslaugos, veikia autonomiška degalinė.


Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Raimundas Vaikšnoras stovyklą įrengusiems Vytenio logistikos bataliono karius skatino pagirdamas už greitą reakcijos laiką: „Jeigu priešo noras yra mus išbalansuoti, tai su tokia profesionalia logistine parama mūsų kariai, priskirti tiesiogiai padėti VSAT gali susikoncentruoti į užduotis ir vykdyti jas visu pajėgumu, negalvodami apie buitinius dalykus. Logistika – itin svarbi tokiais atvejais“.

Stovyklos įkūrimo vieta – Druskininkų pakraštyje privačių verslininkų valdoma komercinės paskirties sandėliavimui ir gamybai skirta teritorija, kuria neatlyginai leido pasinaudoti  savininkai. Pasienyje su Baltarusija įsisiūbavus nelegalių migrantų situacijai, savininkai džiaugiasi galėję Lietuvos kariuomenei pasiūlyti karių stovyklai reikalingą teritoriją. Stovyklos apžiūrėti atvykęs brg. gen. R.Vaikšnoras dėkojo verslininkams ir retoriškai klausė, kaip kariuomenė gali atsilyginti už šį poelgį. „Jūs jau padedate mums savo buvimu, – sako verslininkai Rimvydas Večkys ir Audrius Rauba, – karšta situacija pasienyje mus paskatino šiam žingsniui. Jeigu mūsų vyrai, kariai, pasienyje vykdantys taikos meto užduotis, ginantys mūsų tėvynę, komfortiškai įsikūrė šioje teritorijoje, tai mums nuo to tik geriau. Dabar jaučiamės ramiau ir saugiau. Čia kalbame, ne tik apie save ir mūsų kolegas, bet ir apie visus druskininkiečius ir likusius Lietuvos žmones. Ir ateityje kariams padėsime kuo galėsime“.

Kariai įsikūrė buvusiose visuomeninės paskirties patalpose Kapčiamiestyje ir konteineriuose užkardoje

Kapčiamiesčio miestelyje buvusiame vaikų darželyje buvo apgyvendinti Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai, kurie drauge su Savanorių pajėgų kariais ir Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariais budi Kapčiamiesčio pasienio užkardoje.

Varėnos pasienio rinktinės vadas pulkininkas Virgilijus Raugalė ir Sausumos pajėgų vadas brg. gen. R. Vaikšnoras po budėjimo pamainos husarus sutiko jų gyvenamosiose patalpose, jau temstant. Generolas domėjosi karių gerove ir linkėjo neprarasti kovinės dvasios padedant pasieniečiams tol, kol reikės: „Lenkijos kariuomenė yra ženkliai didesnė nei mūsų, tačiau šios hibridinės atakos metu lenkai turėjo rimtų iššūkių, todėl mums čia, Lietuvoje, taip pat yra svarbu būti konsoliduotiems ir veikti sutartinai tiekpasienio pareigūnams, tiek kariams saugant savo valstybės sieną. Kariuomenės pasitelkimas taikos metu yra visuomenės ramstis, o kariuomenės parama padedant pasieniečiams suvaldyti iškylančius iššūkius, demonstruoja aukštą mūsų karių profesinę kompetenciją. Tai mato ir vietos gyventojai, ir taip mes pelnome jų pritarimą o, prireikus, ir pagalbą. Visą gyvenimą treniravomės, kad išlaikytume tinkamą parengtį ir linkiu, kad budrumas po savaitės kitos neišblėstų, o išliktų visą laiką tas pats, aukščiausios kokybės.“

Algirdo mechanizuotasis pėstininkų bataliono karių būrys, talkinantis VSAT pareigūnams Kapčiamiesčio užkardoje, įsikūrė pačioje užkardos teritorijoje, specialiuose konteineriuose. Šio būrio vadas vyresnysis leitenantas Matas Budreika pasakoja, jog algirdiečių būrys buvo „pakeltas“ šiai užduočiai vykdyti beveik prieš savaitę. „Atvykdami į Kapčiamiesčio užkardą – nepaprastosios padėties vietą – su instruktoriais ir pasieniečiais drauge treniravomės kaip naudoti įvairias specialiąsias priemones, gintis įvykus incidentui. Mes čia tam, kad padėtume pasieniečiams saugoti sieną, patruliuoti, paremti VSAT jei prie sienos susidarytų nelegalų srautai, ketinantys patekti į mūsų šalį.“

Sienos saugotojai

Karaliaus Mindaugo husarų bataliono eilinį Luką Kirdeikį sutikome prie Švendubrės upelio pakrantės (iš tos vietos puikiai matomas kitas krantas – jau Baltarusija) drauge su porininku. Šalia susistatę ekipuotę kariai akylai stebi kitą krantą. Keliuku, palei karių budėjimo vietą, zuja bendri pasieniečių ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių ekipažai, kažkur aukštai burzgia sraigtasparnis. „Esame pasiruošę visokiems scenarijams. Budėjau jau keturias pamainas, kurių metu migrantus teko matyti ir su jais kalbėti. Tačiau dažniausiai nutinka taip, kad ieškodami vietos kur galėtų kirsti sieną, vos pamatę karius neteisėti migrantai iškart pasuka kitu maršrutu, gilyn į krūmus“.

Sutrumpėjo reakcijos laikas į pažeidimus

Kapčiamiesčio pasienio užkarda saugo maždaug 50 kilometrų Lietuvos-Baltarusijos sienos ruožą. Miestelis Lazdijų rajone ypatingas tuo, kad yra įsikūręs 10 km į rytus nuo sienos su Lenkija ir 7 km į šiaurę nuo sienos su Baltarusija. Pastaruoju metu ši užkarda fokusuoja tarnybų dėmesį dėl to, kad nelegalūs migrantai koncentruojasi netoli Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos sienų sankirtos, kuri ir yra šioje užkardoje.

Kapčiamiesčio užkardos vadas Ramūnas Kulakauskas tarnybiniu automobiliu vėžina, kad supažindintų su kuo daugiau prie sienos vystančių priemonių, saugant šalį nuo neteisėtų migrantų. Vaizdingoje Švendubrės upelio pakrantėje, kuri kai kuriose pasienio ruožo vietose yra kaip siena tarp dviejų valstybių, Baltarusijos pusėje matyti migrantų buvusios veiklos pėdsakai – plastikiniai maišai, tekstilės draiskanos, popieriai, šildančios folijos. Tuo tarpu Lietuvos sienos pusėje verda gyvenimas: dirba VSAT, policijos pajėgos, Lietuvos kariuomenės Karo policijos Husarų ir Algirdo batalionų vienetai, dronų komanda iš Estijos, Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX pareigūnai, taip pat tarnybiniai šunys, kurie  panaudojami asmenų paieškai, sulaikymui ir daiktų paieškai.

„Valstybės sienos infrastruktūra pro kurią važiuojame yra patrulio takas, kontrolinė pėdsakų juosta, tam tikruose ruožuose – tvora, o taip pat – daugybė patrulių. Kariuomenės buvimas automatiškai sutrumpina  VSAT reakcijos laiką, taip pat nebeišsitęsia laikas persekiojant ir gaudant sieną neteisėtai kirtusius asmenis. Tai yra labai svarbu ir didelis dėkui visoms tarnyboms,“ – sako Kapčiamiesčio užkardos vadas Ramūnas Kulakauskas.

Straipsnio aut. Ieva Matonienė, 

Krašto apsaugos savanorių pajėgų leidinio „Savanoris“ redaktorė

Nuotr. aut. gr. Michail Lysenko

Rekomenduojami video