Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Senjorų vakcinacija: vieni džiaugiasi, kiti atsisako

Klaipėdos rajone skaičiuojama apie 9 000 senjorų. Dar vasario pabaigoje prasidėjusi jų vakcinacija tęsiasi šią savaitę. Gargžduose senjorai skiepijami Kultūros centre, čia vakar dirbo dvi Gargždų pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) skiepijimo komandos, skiepyta vakcina „Moderna“. Dalis senjorų džiaugiasi esą prioritetiniuose sąrašuose ir skiepijasi nedvejodami, tačiau yra dalis ir tokių, kurie atsisako skiepytis, nepaisant vakcinos rūšies ir pan.

Reikia pabendrauti, nuraminti

Senjorus Gargždų kultūros centre antradienį pasitikusi ir registravusi Gargždų PSPC bendruomenės slaugytoja Laimutė Užpurvienė teigė, jog vakar vakcinacija vyko nuo 8 iki 16 val. Ji atėjusiesiems pateikė kontrolinius klausimus: dėl vaistų vartojimo, karščiavimo ir pan. „Esame tam, kad padėtume žmonėms. Būna, kad ir po skiepo pakyla žmogui spaudimas ar tiesiog labai jaučia įtampą, pasikalbame, ir praeina. Reikia padėti psichologiškai“, – neabejoja L. Užpurvienė. Paklausta, ar pasitaikė, kai jau atėjusieji persigalvojo ir nebesiskiepijo, atsakė: „Yra buvę, kad ateina ir paklausia, kokia vakcina. Būna, kad persigalvoja, tačiau vėliau sugrįžta, galimai pasiskiepija jau su kita vakcina.“

Senjorus skiepijusi Gargždų PSPC bendrosios praktikos slaugytoja Daiva Drakšienė taip pat patikino, kad žmones reikia tiesiog nuraminti. Jie skiepytis ateina šiek tiek išsigandę. „Svarbu su kiekvienu asmeniškai pakalbėti. Gargžduose tendencijos tokios pat kaip ir Lietuvoje. Nenori vakcinos „AstraZeneca“. Tad šiandien visi labai džiaugiasi, kad skiepijama „Moderna“, – atvirai sakė D. Drakšienė. Anot jos, nebuvo nė vieno atvejo, kad kažkam vietoje pasidarytų labai bloga. Senjorų skiepijimas vyksta sklandžiai, komandos atskirtos širmomis, paskiepytas asmuo gali pasėdėti saugiu atstumu nuo kitų 10–15 min. Jam duodama informacija apie vakciną, kuria buvo skiepijama.

Kitos išeities nemato

„Modernos“ vakcina paskiepyti gargždiškiai Jurgis ir Elvyra Budriai „Bangai“ sakė, jog laukė, kada greičiau bus galima pasiskiepyti. „Šiek tiek pradžioje abejojau, tačiau kuo daugiau skaičiau, tuo buvo lengviau apsispręsti. Norime grįžti į visavertį gyvenimą, atsibodo karantinas, tad nusprendėme skiepytis“, – kalbėjo Elvyra. Jurgis pridūrė, kad net nejuto skiepo dūrio.

Pasiskiepijusi gargždiškė Irena Tilvikienė akcentavo, jog kitos išeities nėra, reikia skiepytis. „Man paskambino šeimos gydytojas, teiravosi, ar skiepysiuosi, sutikau, o po to informavo dėl konkretaus laiko. Visas skiepijimo procesas labai gerai organizuotas, personalas išskirtinai malonus“, – gražių žodžių Gargždų PSPC darbuotojams negailėjo I. Tilvikienė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė informavo, kad įstaigos vakcinuojamųjų sąrašus turėjo dar gruodžio mėnesį, jos apsisprendė, kad pirmiausia kvies vyresnius asmenis, t. y. nuo 80 metų. „Didesnė jų dalis rajone paskiepyta dar praėjusią savaitę, išskyrus Gargždų. Čia yra daugiau šio amžiaus senjorų, tad jie skiepijami šią savaitę“, – paaiškino L. Kaveckienė, antradienį Gargždų kultūros centre įvertinusi, kaip vyksta skiepijimo procesas.

Nerimauti nėra pagrindo

Tie senjorai, kuriems šeimos gydytojas dar nepaskambino, neturėtų nerimauti. Palaipsniui bus pakviesti visi senjorai, tiesiog pradėta nuo vyriausiųjų. Gargždų PSPC ruošiasi internetinei registracijai, kur 65 metų ir vyresni žmonės galės registruotis ir patys. Ji turėtų pradėti veikti artimiausiu metu. Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vyriausioji specialistė Miglė Mikalauskaitė paaiškino, jog visos įstaigos turės sudaryti sąlygas prisiregistruoti. Išankstinio registravimo sistema yra e.sveikatos dalis.

Pasak L. Kaveckienės, tie, kurie gyvena mūsų rajone, bet nėra prisirašę prie medicinos įstaigų, tačiau nori skiepytis rajone, tokią teisę turi. Reikėtų skambinti į Visuomenės sveikatos biurą (tel.: 8 655 15 848; 8 655 14 095). Ji akcentavo, kad tie žmonės, kurie neturi galimybės atvykti patys į skiepijimo vietą savo transportu, gali apie tai pasakyti slaugytojai, o ši perduos Savivaldybei – bus suorganizuotas pavėžėjimas. Neįgalūs asmenys gali skambinti į socialinį taksi (8 687 44 001) ir bus nemokamai pavežami.

Planuojama vakcinacija ir namuose. Gargždų PSPC jau turi sąrašą ir pradės vykti. Bus vežamasi „AstraZeneca“ vakcina dėl jos transportavimo charakteristikų. Kitos įstaigos taip pat tam ruošiasi.

Nėra galimybės rinktis

Šią savaitę Klaipėdos rajono savivaldybė gavo 300 „Modernos“ vakcinos dozių, 400 – „AstraZenecos“ ir 300 – „Pfizer“. „Visos vakcinos, esančios Europoje, yra ir pas mus rajone. Jos nelabai kuo skiriasi, tik jų laikymo sąlygos skirtingos. Visos veiksmingos ir saugios“, – užtikrino M. Mikalauskaitė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė akcentavo, jog negali pasiūlyti gyventojams rinktis vakcinos, nes valstybės mastu nėra gaunama tiek, kiek reikia. „Dėl to mes, kaip ir kitos savivaldybės, atsisakėme iš anksto skelbti, kokia vakcina bus skiepijama, nes šis procesas nėra valdomas iš Savivaldybės pusės. Tiesiog atveža, o tada mes sužinome. Vengiame viename skiepijimo punkte skiepyti su dviem vakcinomis, kad neįvyktų klaidų“, – kalbėjo L. Kaveckienė. http://gargzdai.lt/300x250_3.html

Šiuo metu rajone yra 10 skiepijimo vietų, prasidėjus masinei vakcinacijai jų poreikis didėtų. Preliminariai skaičiuojama, jog masinės vakcinacijos metu per dieną rajone būtų galima paskiepyti 1 000 gyventojų, t. y. 5 000 per savaitę.

Išplėtė komandas, paskyrė koordinatorių

Tiek L. Kaveckienė, tiek M. Mikalauskaitė atkreipė dėmesį, kad prie vakcinacijos prisideda ir privačių, ir valstybinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai. Visi į procesą įsitraukė vieningai, neskaičiuoja darbo valandų. Daug padeda Visuomenės sveikatos biuras. „Jei iškilo kažkokių nesusipratimų, prašome skambinti ne žurnalistams, o tiesiai mums, kad kuo greičiau galėtume išspręsti situaciją, o negaištume laiko pasiaiškinimams“, – kalbėjo pašnekovės, sulaukiančios ir piktų skambučių. Neatmetama, kad karantinas turi poveikį ir žmonių psichologinei būsenai.

Kultūros, sveikatos ir socialinės politikos skyriaus vedėja L. Kaveckienė pripažįsta, kad nesklandumai vykdant pedagogų skiepijimą Gargždų kultūros centre, kuomet nepavyko išvengti būriavimosi, buvo geras „spyris“. Kad nesikartotų, buvo išplėstos vakcinavimo komandos, paskirtas koordinatorius srautams reguliuoti. Vieną komandą sudaro du slaugos specialistai, galintys vakcinuoti, ir vienas koordinatorius, tad prie vieno skiepijamojo – trys asmenys. „Kiekvieną savaitę su komandomis aptariame, kas buvo ne taip, ką dar galime tobulinti“, – sakė L. Kaveckienė.

Vakar Gargždų kultūros centre dirbo dvi komandos, kurios grįžusios įstaigon dar turėjo suvesti visus duomenis, todėl darbo krūviai, šiuo metu tenkantys sveikatos priežiūros darbuotojams, yra išties dideli. Be pagrindinių darbų, prisidėjo vakcinacija, duomenų suvedimas.

Dėl poveikio – šeimos gydytojui

Dėl pasireiškusio bet kokio vakcinos poveikio gyventojai turėtų konsultuotis su savo šeimos gydytoju. Anot L. Kaveckienės, nepageidaujama reakcija traktuojama tada, kai pasireiškia stipri alerginė reakcija ar kažkas panašaus. Tačiau temperatūra, galvos skausmas, šaltkrėtis yra normali reakcija, liudijanti, kad vakcina veikia. Apie šiuos simptomus taip pat galite pranešti šeimos gydytojui. „Pagalvokite, jei nuo vakcinos tokia reakcija, tai kas būtų, jei išties susirgtumėte?“ – retoriškai klausia skyriaus vedėja. Ji priminė, kad dar gruodį rengėsi vakcinacijai, Sveikatos apsaugos ministerija buvo žadėjusi labai anksti pradėti informavimo dėl vakcinavimo kampaniją, tačiau pastaroji prasideda tik šiuo metu. „Tai, matyt, turėjo reikšmės, kad žmonės dabar nepasitiki nei vakcinomis, nei vakcinavimo procesu“, – sakė L. Kaveckienė. Paklausta, kokios jos prognozės, ar pavys rajone paskiepyti 70 proc. žmonių, atsakė: „Reikėtų klausti žmonių. Tačiau jei norime save apsaugoti ir artimuosius, skiepytis – svarbu.“

Agnė ADOMAITĖ

Rekomenduojami video