Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Seniūnaičių rinkimai – su kliūtimis

Nuo vasaros pradžios rajono savivaldybės seniūnijose renkami seniūnaičiai. Jie talkina seniūnui sprendžiant įvairius aktualius klausimus, tačiau sukviesti žmones į šiuos rinkimus sekasi sunkiai.

Iš viso mūsų rajonas suskirstytas į 65 seniūnaitijas.

Seniūnaitijų sudarymo, seniūnaičio statuso, rinkimo bei kiti klausimai išdėstyti Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme.

Jame skelbiama, kad sudarant seniūnaitijas gyventojų, susietų kaimynystės ryšiais ir poreikiais, skaičius paprastai turi būti ne didesnis kaip 500, miestuose – ne didesnis kaip 3 000.

Įstatyme skelbiama, kad seniūnaičiu negali būti renkamas asmuo, pripažintas kaltu dėl sunkaus nusikaltimo padarymo ir turintis neišnykusį teistumą, jeigu yra uždraustos organizacijos narys ar teismo pripažintas neveiksniu.

Juo negali būti ir savivaldybės tarybos narys, savivaldybės administracijos direktorius ar administracijos valstybės tarnautojas.

Išrinktam seniūnaičiui yra įteikiamas nustatytos formos pažymėjimas.

Seniūnaitį atšaukia iš pareigų savivaldybės administracijos direktorius, jeigu motyvuotą nepasitikėjimą pareiškia seniūnas ar ne mažiau kaip 5 proc. seniūnaitijos gyventojų.

Ukmergės rajone seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarkos aprašą mūsų rajono savivaldybės taryba yra patvirtinusi 2017 m.

Rajono savivaldybės Personalo ir dokumentų valdymo poskyrio vyr. specialistė Dalia Ivaškevičienė informavo, kad daugiausia seniūnaičių buvo išrinkta prieš dvejus metus, pasibaigus ankstesniųjų kadencijai.

Šiemet Vietos savivaldos įstatymas buvo papildytas nauja nuostata – seniūnaičių rinkimai susieti su savivaldos rinkimais.

Jie organizuojami ne vėliau kaip per pusmetį, kai į pirmąjį posėdį susirenka išrinktos savivaldybės tarybos nariai, taigi ir seniūnaičiai renkami 4-eriems metams.

Šiemet terminas išsirinkti seniūnaičius – iki spalio vidurio.

Iš 65 seniūnaitijų mūsų rajono savivaldybėje nuo vasaros pradžios išrinkta daugiau kaip 30.

Paskutiniais duomenimis, Lyduokiuose, Žemaitkiemyje seniūnaičiai liko tie patys, Pabaiske – nauji, Siesikuose – vienas naujas. Kitose seniūnijose keitėsi maždaug pusė seniūnaičių.

Gavus pretenziją, pakartotinai rinkimai vyko Dainavoje.

Gana nelengvai seniūnaičių rinkimai kelią skinasi mieste. Pagrindinė priežastis – menkas rinkėjų aktyvumas. Miesto seniūnė Zita Pečiulienė sako, kad susirinkus nepakankamam rinkėjų skaičiui tenka šaukti pakartotinius rinkimus.

Įstatymas skelbia, kad rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu juose dalyvauja ne mažiau kaip 5 proc. seniūnaitijos gyventojų. Neįvykus rinkimams pakartotiniai organizuojami ne vėliau kaip po 2 mėnesių. Tuomet jau netaikomas reikalavimas dėl gyventojų skaičiaus.

Kol kas mieste iš 13 seniūnaitijų išrinktas tik Tvarkų ir Šlapių seniūnaitis. Kitus teks rinkti pakartotinai. Miesto seniūnė mano, kad esant menkam gyventojų aktyvumui ir vienas iš pirmo karto išrinktas seniūnaitis yra pasiekimas. Vadinasi, ten gyvenantys žmonės vertina šią pareigybę.

Vertina šiuos visuomeniškai dirbančius žmones ir pati seniūnė. Pastebi, kad dažniausiai išrenkami inteligentiški, apsiskaitę, žinantys, ko labiausiai trūksta jų aplinkai, žmonės.

Seniūnaičiui su jo veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms apmokėti gali būti skiriama išmoka, už kurią atsiskaitoma ne rečiau kaip vieną kartą per metus. Šios išmokos dydį ir atsiskaitymo tvarką nustato tos savivaldybės taryba.

Ukmergėje seniūnaičiai dirba neatlygintinai. Nors politikų diskusijų anksčiau yra vykę, jokia apmokėjimo tvarka jiems nėra numatyta.

Vilma Nemunaitienė

Rekomenduojami video