Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Seneliai tapo žiaurios darbuotojos įkaitais?
Biržų miesto savarankiško gyvenimo namų gyventojai nuolat skundžiasi socialinės darbuotojos Dalios Mukienės elgesiu. Seneliai šių metų pradžioje kreipėsi į merą prašydami atleisti socialinę darbuotoją iš pareigų. Tačiau jokios reakcijos. Pasak senelių, D. Mukienė pasisavino vaišes, kurios buvo skirtos jiems. Socialinių paslaugų centras apie tai buvo informuotas, tačiau ir vėl – tyla. Minėtų namų gyventojai sako, kad D. Mukienė neliečiama. Kažin, kodėl?

Seneliais nesirūpina

Vasario mėnesį Biržų miesto savarankiško gyvenimo namų gyventojai nutarė nebekentėti. Parašė laiškus merui apie tenai dirbančią D. Mukienę, kurios elgesys neduoda ramybės. Erika Galvelytė, ten gyvenanti ketvirtus metus, savo skunde Biržų miesto merui Vytui Jareckui dėstė: -Nemažus pinigus moku už gyvenimą savarankiško gyvenimo namuose, bet čia teikiamos paslaugos yra nekokybiškos, nesuderintos tarp vadovų. Socialinių paslaugų centro direktoriui E. Šernui neįdomu, kas čia darosi, viskam vadovauja „vedėja“ D. Mukienė, todėl ir kreipiuosi į gerb. Merą, kad būtų užtikrinta čia gyvenantiems asmenims ramybė, saugumas, visokeriopa pagalba“,- rašė gyventoja. Savo mintis apie nederamą D. Mukienės elgesį merui raštu papasakojo ir dar viena minėtų namų gyventoja Mirga Bronislava Bertašienė. Moteris sakė, kad niekas savarankiško gyvenimo namų gyventojais nesirūpina, o paprieštarauti D. Mukienei baisu, nes galima užsitraukti didelę nemalonę, „nes čia ji viską gali“. M. Bertašienės nuomone, gyventojai minėtuose namuose yra susiskirstę į dvi grupes: vieni socialinei darbuotojai yra pernelyg paslaugūs, o kiti meilikauti nemėgsta, todėl nuo jos ir kenčia.

Siūlo gydytis

Kita Savarankiško gyvenimo namų gyventoja Rita Maconkienė laiške merui pridėjo dar daugiau detalių apie baisų socialinės darbuotojos elgesį. Pasak jos, D. Mukienė koneveikia gyventojus, juos apšaukia ir vadina durniais. - Susirgus vienai Savarankiškų namų gyventojai ne tik nepaklausė kas negerai, bet pasakė: kiek gali gulėti? Užvakar gulėjai, vakar, šiandien! Po trijų dienų, pagerėjus savijautai, atsitiktinai susitikus koridoriuje, paklausė: Ar dar nėra mirusių?“,- pasakojo namo gyventoja. R. Maconkienės nuomone, D. Mukienė pati sau užsidėjo karūną ir vis kartoja: kaip aš panorėsiu, taip ir bus, arba: pats direktorius darys taip, kaip aš noriu. Pasak skundo autorės, ne kartą pati socialinė darbuotoja nusiuntė jai ištikimus gyventojus į rajono vietos laikraščius, kad šie parašytų padėką jai visų Savarankiškų namų gyventojų vardu, nors, pasak R. Maconkienės, nė vienas gyventojas tos padėkos iš tikrųjų neišreiškė. Moters nuomone, D. Mukienei reikia specialistų pagalbos: -Pačiai socialinei darbuotojai D. Mukienei reikalinga medicininė pagalba – galimai psichiatro. Toks jos elgesys kaip grubumas, nebesiskaitymas su savarankiškų namų gyventojais bei darbuotojomis reiškia galimai patoliginę didybės maniją. Kuo toliau, tuo labiau galima liga progresuoja. Šiai ligai gydyti būtina jai pataikauti, gink dieve, neprieštarauti. Jeigu kas nors paprieštaraus prieš jos valią ir norą, D. Mukienė užsiplieskia pykčio ir agresijos protrūkiu, noru keršyti visiškai savęs nevaldo, nekontroliuoja,- dėstė pasipiktinusi gyventoja. [caption id="attachment_111093" align="alignnone" width="1024"]Biržų Savarankiško gyvenimo namuose gyvenantys senukai metų pradžioje rašė merui skundus, į kuriuos iki šiol niekas nesureagavo. Ž. Katkūnaitės nuotr. Biržų Savarankiško gyvenimo namuose gyvenantys senukai metų pradžioje rašė merui skundus, į kuriuos iki šiol niekas nesureagavo.
Ž. Katkūnaitės nuotr.[/caption]

Prašė kitos socialinės darbuotojos

Savarankiško gyvenimo namuose gyvenantis Jonas Jukonis savo laiške merui pritarė kitų gyventojų išsakytoms mintims. Vyras dėstė, kad socialinė darbuotoja jau seniai nebeatlieka savo pareigų, kiauras dienas sėdi prie kompiuterio tvarkydama savo asmeninius reikalus, sakė, kad gyventojai jai visiškai nerūpi, o savo darbo vietoje D. Mukienė jaučiasi kaip visavalė monarchė. -Aš esu įsitikinęs, kad galimai ši darbuotoja turi rimtų psichinių problemų ir ji negali dirbti su senais, lengvai pažeidžiamais žmonėmis. Aš atėjau čia tikėdamasis orios senatvės, ramybės. Nesu savivaldybės išlaikomas, už gyvenimo namuose paslaugą moku didelius pinigus (iš visų gyventojų daugiausiai), todėl manau, kad nenusipelniau tokio D. Mukienės elgesio mano atžvilgiu. Savarankiško gyvenimo namams reikalinga tokia darbuotoja, kuri iš tikrųjų rūpintųsi gyventojais, jaustų atsakomybę už juos, kad mes ramiai nugyventume likusį gyvenimą,- rašė J. Jukonis, kuris savo laiško pabaigoje prašė mero išsiaiškinti situaciją, užbėgti už akių socialinės darbuotojos savivaliavimui ir visų namo gyventojų prašymu pašalinti ją iš pareigų.

Per pusmetį niekas nepasikeitė

„Biržiečių žodis“ vakar nuvyko į Biržų savarankiško gyvenimo namus. Norėjome susitikti su ten gyvenančiais seneliais ir pakalbėti su garsiąja socialine darbuotoja. Deja, D. Mukienės darbo vietoje neradome, specialistė serga. Bet pabendravome su senukais, iš kurių paaiškėjo, kad nuo to laiko, kai merui buvo išsiųsti skundai, niekas nepasikeitė. Seneliai pasakojo, kad skundus meras perdavė Socialinių paslaugų centro direktoriui Eividui Šernui ir viskas. Jokių pokyčių, jokių veiksmų. Pasak namo gyventojų, kai nėra D. Mukienės, ramybė. -Kai jos nėra, mums taip gera ir ramu. Ir namai be jos nesugriuvo. Iš vis šio etato galėtų nebūti, jis visai nereikalingas, savivaldybė sutaupytų. Nes iš šios darbuotojos jokios naudos,- sutartinai pasakojo seneliai. Pasak jų, D. Mukienė pastoviai arba serga, arba po mėnesį atostogauja. Ir nuolatos namo gyventojaus engia. Sakė, namuose nuolatos jaučiama įtampa ir baimė, kad tik jai neužkliūtų. O pati D. Mukienė, pasak namo gyventojų, ne kartą juos perspėjo, kad turi užnugarį, tad gali daryti ką panorėjusi. Namuose pasikeisdamos darbuojasi dvi D. Mukienės padėjėjos Virginija ir Danguolė, kurios pasak gyventojų atlieka tai, ką turėtų daryti pati D. Mukienė: padeda senukams, su jais bendrauja, padeda ir t.t.

Dingo vaišės, skirtos senukams

Į būrį susirinkę namo gyventojai piktinosi rugsėjo mėnesį įvykusiu dar vienu D. Mukienės „susireikšminimu“. Senukai pasakojo, kad Biržų verslo ir mokymo centras perdavė visą maišą varškės sūrelių ir jogurtų, kurie buvo skirti seneliams, o piktoji ponia jį pasisavino. Tuo metu D. Mukienė vis dar sirgo. Tačiau davė kažkam nurodymą tą maišą padėti į šaldytuvą. Ir vieną dieną jis paslaptingai dingo. Nė vienas senukas taip ir neparagavo nei sūrelio, nei jogurto... Taip pat ir su paveikslu, kurį vienos mokyklos mokiniai nupiešė ir padovanojo seneliams. D. Mukienė jį pasikabino savo darbo kabinete. Namo gyventojai pasakojo, kad aikštingoji socialinė darbuotoja niekada su jais specialiai nesikalba, nerengia jokių susirinkimų, per kuriuos galėtų visi išsisakyti. -Mes net neturime jokios poilsio ar bendros salės, kurioje galėtume visi susitikti. D. Mukienės darbo kabinetas didelis, bet jai visai nereikalingas, nes ji pati mums nereikalinga, mums tokios darbuotojos nereikia. Kai visi susitinkame ir šnekučiuojamės koridoriuje, ji ant mūsų rėkia, kad čia susirinkome. Jai niekada neįtiksi, visada viskas blogai,- pasakojo senukai.

Ginčų priežastis – dviejų žmonių santykių aiškinimasis

Vakar buvo minima tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Ta proga Biržų miesto meras V. Jareckas kartu su administracijos direktoriumi Vidu Eiduku ir Socialinės paramos skyriaus vedėju Kęstučiu Knizikevičiumi lankėsi Savarankiško gyvenimo namuose. Pasveikinti senukų atvyko ir Biržų Socialinių paslaugų centro direktorius Eividas Šernas. „Biržiečių žodis“ paklausė valdžios atstovų, kodėl nereaguojama į senelių skundus. -Situacija yra žinoma. Šie namai iš išorės atrodo labai gražūs, bet viduje vien purvas. Galiu pasakyti, kad tai yra tik dviejų žmonių santykių aiškinimasis. O dėl įstatymų spragų sunku kažką padaryti. Tam, kad darbuotojas būtų atleistas iš pareigų, jis turi nusižengti ne kartą ir tie nusižengimai turi būti tie patys. O dabar taip nėra. Viską įrodyti sunku. O dėl sveikatos būklės ir pastovių nedarbingumo pažymėjimų atleisti taip pat negalima. Galiu pasakyti tik tiek, kad mano nuomone, Dalia Mukienė šiam darbui yra netinkama. Nors, seneliai irgi ne visada teisūs. Bet dėl paskutinio skundo apie tariamą vagystę vyksta tyrimas, – kalbėjo direktorius E. Šernas. Meras V. Jareckas „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad tokie dalykai neturėtų vykti. -Tai yra socialinių paslaugų centro direktoriaus atsakomybė. Jis turi viską sutvarkyti ir už tą atsakyti. Jeigu darbuotoja netinkama, turi būti rastas sprendimas. Galbūt būtų galima pritaikyti rotacijos būdą. Socialinis darbas yra susijęs pagalba žmonėms, tad jeigu minima darbuotoja nėra tam tinkama, jos šiuose namuose ir neturėtų būti,- kalbėjo meras. Viešnagės Savarankiško gyvenimo namuose metu seneliai valdžios atstovams išsakė savo bėdas. Valdininkai paprašė E. Šerno, kad ši problema būtų kuo greičiau išspręsta.

D. Mukienė: nepadariau nieko blogo

Susisiekėme su D. Mukiene, kuri „Biržiečių žodžiui“ teigė, kad senukams niekada nieko blogo nepadarė. Socialinė darbuotoja patvirtino E. Šerno pastabą, kad tai yra dviejų žmonių santykių aiškinimasis. Pasak D. Mukienės, tie žmonės – jos vyras Audris Mukas ir Vytautas Linkevičius, kuris nuolat kursto intrigas ir nuteikinėdamas senelius keršija jos vyrui ir tuo pačiu jai. -Šis reikalas jau tęsiasi daug metų. Ir kodėl visa tai vyksta ir kam tai naudinga, negaliu pasakyti. Tuose namuose gyvena 17 žmonių, ir tik trys ar keturi visada ant manęs pila purvą. Be to, man namo gyventojai akis nieko nesako, mes su jais konfliktų neturime. Viskas vyksta už akių. Daugiau nieko nežinau ką pasakyti, – kalbėjo D. Mukienė.

Tiesa – neaiški

Kuri pusė teisi, neaišku. Savarankiško gyvenimo namų gyventojų laiškų merui kopijas į redakciją prieš kurį laiką atnešė pats V. Linkevičius... Tad situacija yra tokia paini ir užslaptinta, kad neaišku, kas meluoja, o kas ne. E. Šernas pusė lūpų užsiminė, kad bet kokiu atveju senukai bylą pralaimėtų. Ir daugiau nieko negalėjo pakomentuoti. Aišku tik viena, kad minėtų namų gyventojai, kurie tikrai nusipelnė ramios senatvės, neturėtų kentėti dėl kažkieno nesibaigiančių santykių aiškinimosi. Ir už tai atsakingi asmenys turėtų rimtai į tai įsikišti.
  Birutė PETKEVIČIŪTĖ
Rekomenduojami video