Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sendvariškiai sergstisi vagišių perspėdami vieni kitus

Patraukliausias grobis vagišiams rajone išlieka Sendvario seniūnijos statybvietės ir naujakurių būstai. Pasak pareigūnų, pastarąjį pusmetį ilgapirščiai buvo aprimę. Tačiau panašu, kad jiems pasipelnyti ir vėl prireikė prieš didžiąsias metų šventes. Štai Mazūriškiuose iš buto pavogti statybos įrankiai, o Ginduliuose iš namo – kriauklė, kaitlentė ir dujinis katilas. Aktyvūs gyventojai feisbuke ragina vieni kitus būti budrius. Pareigūnai ramina, kad du atvejai – dar ne masinės vagystės. Jie užtikrina, kad jau ėmėsi reikalingų prevencinių priemonių ir pro jų akis nedorėliai neprasprūs.

Sumaištis feisbuke

Sendvario seniūnijos seniūnė Loreta Urbutė feisbuke praėjusią savaitę pasidalijo žinia, kad vagišiai pastebėti Ginduliuose, Mazūriškiuose, Trušeliuose. „Žmonės man parašė, kad įspėčiau ir kitus, kad šie būtų atidesni. Sendvariškiai reaguoja į situaciją, informuoja vieni kitus, stengiasi jungtis į saugias bendruomenes, kad prižvelgtų vieni kitų turtą. Operatyviai reagavo ir policija“, – sakė seniūnė. Jos įrašu, kad seniūnijoje siaučia vagys, mažiau nei per parą pasidalijo beveik du šimtai internautų.

„Bangai“ susisiekus su rajono policijos komisare Rasa Stasiulaitiene, ji užtikrino, kad seniūniją stebės patruliuojančios pajėgos, į gyventojų namus vyks bendruomenės pareigūnės, kurios skleis žinią, kaip apsaugoti savo turtą. „Vagysčių ištyrimo rodiklis rajone – vienas aukščiausių Lietuvoje: siekia 33 proc. Visada imamės prevencinių priemonių, reaguojame į signalus, aiškinamės. Nereikia kelti sumaišties. Dviejų vagysčių negalime įvardinti kaip masinių“, – komentavo R. Stasiulaitienė. Ji pabrėžė, kad policija nėra visagalė ir savo turtu pirmiausia privalo rūpintis patys gyventojai. Anot pareigūnės, dar stinga žmonių sąmoningumo įsirengti signalizacijas, o kartais net įsirengus – jas įjungti.

Ne tik finansinė žala

Kad Sendvario seniūnija jau ne vienerius metus itin patraukli ilgapirščiams, redakcijai liudijo ir patys gyventojai. Štai Ginduliuose gyvenanti Vilija nuo jų nukentėjo net ne kartą. „Pavogė vartų mechanizmus, kurie prabuvo vos savaitę. Pasirodo, mes jau buvome tąkart šešti, kuriuos apiplėšė. Rajono policija tyrė, bet nutraukė bylą neradusi kaltų. Prieš porą metų iš automobilio išlupo lempas, padarydami žalos ne tik kėbului, bet ir automobilio salonui. Žala viršijo 20 tūkst. Eur. Šiuo atveju plėšė per pūgą, kai stiprus vėjas. Ir šįkart buvo nutraukta byla“, – nemalonia patirtimi dalijosi gyventoja.

O štai nuo vagišių nukentėjusi Mazūriškiuose įsikūrusi Vitalija sako, kad vagišiai ne tik padaro finansinį nuostolį, tačiau sukelia ir emocinį šoką. „Po tokių įvykių jautiesi nesaugus. Norėjosi parduoti savo svajonių namą dar net nepradėjus jame gyventi. Vėliau įsirengėme signalizaciją ir daugiau „nemalonių svečių“ nesulaukėme. Apsaugos ekipažas tikrina net menkiausią signalą“, – pasakojo moteris.

Jakiškis Gediminas „Bangai“ sakė, kad ilgapirščių nepažaboja net įrengtos kameros. „Mus apvogė statybų metu. Jau tada turėjome gatvėje kamerą. Tačiau vagys atėjo iš kitos pusės, puikiai žinojo, kur kas padėta. Labai įtarėme darbininkus, kurie dirbo. Galbūt atliekant darbus nužiūrimos tinkamos vietos vagystėms“, – svarstė vyras. Anot jo, vienas iš būdų gyventojams apsisaugoti, būti vieni kitų akimis ir ausimis, o gal net organizuoti budėjimo valandas.

Neapmąsto įvairių scenarijų

Įsilaužėliai mokosi vis naujų būdų, kaip patekti į juos viliojančius nekilnojamojo turto objektus. Jeigu norite užtikrinti aukščiausią savo namų saugumo lygį, pasak saugos tarnybos UAB „Apsaugos komanda“ generalinio direktoriaus Algio Iljeičio, derėtų ne tik įsirengti elektroninę signalizaciją, tačiau, atsižvelgiant į būsto vietą, pasirūpinti ir mechaninėmis apsaugos priemonėmis, tokiomis kaip apsauginės žaliuzės, papildomi langų užraktai. Prieš įdiegiant apsauginę signalizaciją patariama apsvarstyti visus galimus įsilaužimo scenarijus. Atsižvelgti į tai, kelintame aukšte yra butas arba kiek aukštų yra name, kiek durų, balkonų, terasų bei langų yra patalpose, ar šalia yra kitų pastatų, želdinių, medžių, tvorų, taip pat ar greta yra miškas, vandens telkinys, ar namuose gyvena augintinis. Nuo šių faktorių priklauso ir signalizacijos, ir mechaninių apsaugos priemonių parinkimas.

„Dažnai gyventojai įsivaizduoja, kad įsirengus būste apsaugos sistemą jų būstas visiškai apsaugotas, tačiau neįvertinama, kad pati apsaugos sistema neapsaugos namų, ji tik padės sumažinti riziką ir galimus nuostolius. Tam ir reikia profesionalų pagalbos – jie tikrai patars, kurioje patalpos vietoje turi būti judesio jutiklis, kaip apsaugoti varstomas konstrukcijas ir pan. Nereikia pamiršti ir mechaninių apsaugos priemonių. Jeigu būstas yra pirmame aukšte, tai į jį įsibrauti ir pagrobti vertingus daiktus tetrunka 1–2 minutes. Tuomet atvykusiam apsaugos ekipažui telieka konstatuoti vagystės faktą“, – sako ekspertas ir pabrėžia, kad į apsaugos sistemos įrengimą reikia žiūrėti kompleksiškai: įrengti apsaugos sistemą, kuri informuos saugos tarnybą apie bandymą įsilaužti ir nepamiršti mechaninių apsaugos priemonių, kurios užlaikys įsilaužėlius 2–3 minutes, kol atvyks saugos tarnyba. Dažnai žmonės klysta manydami, kad pakanka apsauginių žaliuzių. Dar viena klaida – įrengta apsaugos sistema neįjungiama į saugos tarnybos centralizuoto stebėjimo punktą.

Rekomenduoja išmaniąją sistemą

A. Iljeitis pataria įsirengti išmaniąją namų apsaugos sistemą. Ji leis iš savo mobiliojo telefono patikrinti apsaugos sistemų būseną, įjungti ir išjungti apsaugą visose patalpose arba tam tikrose zonose, gauti pranešimus apie aliarmą, elektros dingimą, sistemos testavimo rezultatus. Įsirengusieji vaizdo stebėjimo kameras taip pat galės stebėti, kas vyksta patalpose, suveikus vaizdo kamerų jutikliams. Viskas, ko reikia, – tai patalpų sig­nalizacija, mobilioji programėlė bei nedidelis prietaisas.

„Šiuolaikinės technologijos suteikia plačias galimybes visapusiškai apsaugoti savo nekilnojamąjį turtą. Signalizacijos sistema, kurią prižiūri profesionali saugos įmonė, yra bene geriausias būdas pasirūpinti būsto apsauga tuomet, kai patalpose nieko nėra, ir tuomet, kai yra žmonių. Suveikus signalizacijai, mobiliosios reagavimo grupės į įvykio vietą atvyksta per keletą minučių, sulaiko įsibrovėlius, esant reikalui iškviečia reikiamas tarnybas, apie situaciją informuoja būsto šeimininką“, – privalumus vardija saugos tarnybos vadovas.

Aistė NOREIKAITĖ

 

Rekomenduojami video