Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Seimas kaimą paliko „ant ledo“. Kaip provincijoje išsigryninti pinigus nežino niekas

Seimas vakar galutinai nusprendė, kad nuo sausio bus draudžiami bet kokie su darbo santykiais susiję mokėjimai grynaisiais. Tačiau projektą, kuriuo bankai būtų įpareigoti provincijoje atidaryti daugiau bankomatų, padėjo į stalčių. Kaip provincijos žmonėms be grynųjų teks nusipirkti maisto ar kitų būtinų prekių didžiajai daliai seimūnų visiškai neįdomu.

Idėją uždrausti grynaisiais mokėti algas, dienpinigius ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas itin stūmė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas, pasak kurio, FNTT, Valstybinė darbo inspekcija, VMI, Lietuvos bankas irgi tam pritaria, nes grynųjų ribojimas esą sumažintų šešėlį. Pastebėjimą, kad tokiu atveju provincijos gyventojai liks be galimybės atsiskaityti už prekes ir paslaugas, nes bankomatų ten daug kur nėra, o atsiskaityti ne visose parduotuvėse, kirpyklose, siuvyklose ir t.t. kortelėmis įmanoma, jis su bendraminčiais ignoravo.

Anksčiau tas pats M.Majauskas labai atkakliai stūmė projektą, kad bankai būtų įpareigoti užtikrinti, jog žmogui nebereikėtų iki bankomato važiuoti toliau kaip 10 km. Projekte numatyta, kad bankai privalo teikti paslaugas, suteikiančias galimybę protingu atstumu visoje šalyje savo klientams mokėjimo kortele pasiimti grynųjų pinigų iš bankomatų. Apibrėžta ir tai, kas yra „protingas atstumas": ne mažiau nei 95 proc. šalies gyventojų turėtų turėti galimybę ne didesniu kaip 5 km atstumu ir ne mažiau nei 97 proc. šalies gyventojų ne didesniu kaip 10 km atstumu nuo savo deklaruotos gyvenamosios vietos pasiekti bankomatus, kuriuose galima išsigryninti pinigus. Tačiau dabar M.Majauskas su bendraminčiais jau tvirtina, kad toks įstatymas nebūtinas, mat bankai pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo savanoriškai per metus atidaryti apie 100 bankomatų.

Tačiau tai ne visai tiesa. Lietuvos bankas skelbia, kad memorandumu bankai įsipareigoja daug mažiau, nei būtų buvę įpareigoti įstatymu. Jie įsipareigojo užtikrinti, kad ne mažiau nei 90 proc. Lietuvos gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta būtų pasiekiama iki 10 km atstumu nuo gyventojų deklaruotos gyvenamosios vietos arba 99 proc. gyventojų - iki 20 km atstumu. Ir tai nebūtinai būtų bankomatai, bet ir, pavyzdžiui, galimybė išsigryninti pinigus prekybos vietose. O norint tą padaryti reikia pirkti už tam tikrą sumą.

„Sveikinu bankus su pasiektu laimėjimu, nes Seimo sprendimu mes jiems parūpinsime daug naujų klientų", - ironiškai kolegas pasveikino parlamentaras Valius Ąžuolas.

Rekomenduojami video