Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
SAM nerimas dėl „AstraZeneca“

Vakcinacijos procesas Lietuvoje įsibėgėjęs jau kurį laiką, tačiau vis dar susiduriama su nemenkais iššūkiais. Pirma, tarp vyriausių amžiaus grupių žmonių paskiepyta tik pusė ir nepanašu, kad padėtis pasikeistų artimiausiu metu. Kitas didžiulis iššūkis – „AstraZeneca“ vakcina. Šiuo metu šaldytuvuose guli 50 tūkst. nepanaudotų vakcinos dozių, o SAM baiminasi, kad atėjus masinei vakcinacijai, ši vakcina išvis taps nepaklausi.

Apie vakcinacijos procesą Lietuvoje diskutuota Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Vyriausiųjų amžiaus grupėje daugiausiai skeptikų Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Lukas Galkus pasakojo, kad tų grupių, kurias pradėta skiepyti anksčiausiai, imunizacija yra gera: virš 85 proc. sveikatos sistemos darbuotojų, apie 80 proc. švietimo darbuotojų, panašiai tiek socialinės globos darbuotojų turi imunitetą.

Kaip pastebėjo SAM specialistas, vyresnio amžiaus žmonių grupių imunizacija labai skiriasi pagal amžiaus grupę. „Sunkiausiai mums sekėsi su 80 metų ir vyresniais gyventojais, čia apie pusė gyventojų paskiepyta, o tarp 65 ir 80 metų, čia situacija geresnė, bendra imunizacija artėja prie 70 proc.“, – pasakojo L. Galkus.

Šiuo metu Lietuvoje leidžiamasi per prioritetų grupę žemyn pagal amžių, nes, anot L. Galkaus, 65 ir vyresnių gyventojų skiepijimas praktiškai sustojo. „Labiausiai gaila dėl 80 metų ir vyresnių gyventojų, nes, nors ir skiepijome anksčiausiai, nuo vasario vidurio, vis tik paskiepytų asmenų dalis sąlyginai maža, palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis ir kaip joms sekėsi skiepyti šias grupes.

Tai tik daugiau negu pusė gavę skiepą, kai yra tokių Europoje šalių, kurios paskiepijo praktiškai visus 80 metų ir vyresnius gyventojus“, – kalbėjo L. Galkus. SAM atstovas teigė, kad šioje amžiaus grupėje susidurta su didžiuliu skepticizmu vakcinoms, nors savivaldybės ir teikė pavežėjimo paslaugas senjorams, aktyviai skambino ir kvietė vakcinuotis, į pagalbą pasitelkti ir seniūnai, ir socialiniai darbuotojai.

„Vis tiek nepavyko didesnio tos grupės paskiepijimo pasiekti“, –pripažino L. Galkus. Šiuo metu Lietuvoje registruotis vakcinai gali jau ir 45 metų ir vyresni gyventojai, kitą savaitę bus skiepijami bent 35 metų sulaukę gyventojai, dar kitą savaitę vakcina bus pasiekiama visiems, kurie jos norės. „AstraZeneca“ ateityje kels dar daugiau iššūkių Kalbėdamas apie vakcinų sunaudojimą, L. Galkus teigė, kad praktiškai visos vakcinos yra sunaudojamos gerai.

Daugiausiai šalyje naudojama „Pfizer“ vakcina, nes jos gaunama daugiausiai. Pasak jo, „Pfizer“ vakcinos sunaudojimas dar didės, nes artimiausiomis savaitėmis ir birželio mėnesį reikšmingai išaugs šio gaminio tiekimas. „Kadangi mūsų visa strategija praktiškai pastatyta ant „Pfizer“ vakcinos, tai reiškia, kad galėsime paskiepyti daug gyventojų“, – tvirtino L. Galkus.

Vakcinavimas „Moderna“ vakcina, anot SAM specialisto, išlieka stabilus, nors dalį vakcinų savivaldybės atsideda antrająjai vakcinos dozei, kadangi šio gamintojo vakcinų tiekimas nėra tolygus. „Vis dar turime iššūkių su „AstraZeneca“ vakcina, ypač dabar, kai sparčiai leidžiamės per amžiaus grupes žemyn, tai gyventojai tikrai nelabai nori rinktis „AstraZeneca“ vakciną.

Manome, kad po to, kai po kelių savaičių visi gyventojai galės rinktis bet kokią vakciną, tikrai susidursime su iššūkiu, kad šita vakcina išvis pasidarys nepaklausi“, – teigė L. Galkus. Dabar daugelis šios vakcinos dozių nueina antrai vakcinos dozei, tačiau, anot L. Galkaus, skirtumas tarp to, ką gavome, ir to, ką sunaudojome, vis dar yra didelis – apie 50 tūkst. nepanaudotos vakcinos dozių. „Janssen“ vakcinos dozių kol kas nepanaudota 12 tūkst.


Rekomenduojami video