Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
SADM: nuo vasaros pradžios – didesnės pensijos ir socialinės išmokos

Atsižvelgus į išaugusią infliaciją šalyje, nuo birželio siūloma didinti bazinius socialinių išmokų dydžius ir socialinio draudimo pensijas – taip siekiama apsaugoti pažeidžiamiausius šalies gyventojus. Didėtų piniginė socialinė parama nepasiturintiems žmonėms, šalpos pensijos, mokamos žmonėms su negalia, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais, daugiau šalies gyventojų turėtų teisę į būsto šildymo kompensacijas. Papildomai 5 proc. būtų didinamos ir socialinio draudimo pensijos, teigia Socialinė apsaugos ir darbo ministerija.

Siūloma, kad nuo vasaros pradžios bazinės socialinės išmokos dydis būtų 46 eurai, tikslinių kompensacijų bazė didėtų iki 138 eurų, o valstybės remiamos pajamos siektų 147 eurus. Visi šių bazinių socialinių išmokų dydžiai šiemet didėtų 15 proc., palyginti su pernai. Šalpos pensijų bazę nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 173 eurų, šalpos pensijų bazė šiemet ūgteltų 21 proc., palyginti su 2021 metais. Nuo birželio pradžios papildomai 5 proc. didėtų ir socialinio draudimo pensijos senjorams ir žmonėms su negalia. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai šeštadaliu didesnes pensijas nei pernai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė socialinį paketą, skirtą apsaugoti pažeidžiamiausių žmonių grupių pajamas. Pasak jos, numatyta, kad socialinių išmokų dydžiai didėja vidutiniškai apie 15–20 proc. ir tai lenkia prognozuojamą infliaciją.

„Infliacija ir kainų augimas, ne tik energijos, bet ir maisto, stipriai paveikia pačias pažeidžiamiausias visuomenės grupes, todėl turime būtent jas apsaugoti nuo kainų kilimo poveikio ir, kadangi tokios išmokos, kaip socialinė pašalpa, šalpos pensijos, socialinio draudimo pensijos, yra pažeidžiamiausių grupių pagrindinis pajamų šaltinis, tad nepakankamas tokių išmokų dydis lemtų, jog jie negalėtų pasirūpinti kasdieniais svarbiausiais poreikiais“, – penktadienį Vyriausybėje aiškino M. Navickienė.

Ministrė tikino, kad aukščiausias prioritetas socialiniame pakete yra teikiamas toms žmonių kategorijoms, kurios vis dar patiria didžiausią skurdo rizikos lygį, tai labiausiai atsilieptų pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms.

„Atnaujinus finansines prognozes, įvertinus kiekvienos tokios socialinės grupės poreikius, ir teikiame subalansuotą siūlymų paketą, kuriuo siūlome sistemiškai didinti pažeidžiamiausių grupių gyventojų pajamas ir tokiu būdu sušvelninti infliacijos poveikį būtent šiems asmenims“, – sakė M. Navickienė.

Anot socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, paties pensijų indeksavimo mechanizmo keisti neketinama. Rudenį, kaip ir kasmet, bus vertinama šalies makroekonominė situacija, valstybės ir „Sodros“ biudžetų galimybės ir planuojamas pensijų indeksavimas 2023 metams.

Augs socialinio draudimo pensijos

Vidutinę senatvės pensiją nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 482 eurų, o vidutinę senatvės pensiją su būtinuoju stažu – iki 510 eurų. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai per 70 eurų didesnes pensijas nei pernai ir per 20 eurų didesnes, nei gauna šiemet.

Vidutinė senatvės pensija nuo šių metų pradžios padidėjo nuo 414 eurų iki beveik 460 eurų, o vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu siekė 486 eurus, pernai jos dydis buvo 441 euras.

Netekto darbingumo socialinio draudimo pensijos šalies gyventojams papildomai šiemet didėtų nuo 10 iki 21 euro, priklausomai nuo jų netekto darbingumo lygio.

Nuo šių metų pradžios valstybinės pensijos buvo indeksuotos tik 1,1 proc., pernai – 1,2 proc. Nuo vasaros siūloma karių ir pareigūnų, teisėjų valstybines pensijas padidinti 5 proc. Padidinus valstybinių pensijų bazę 10 proc., dešimtadaliu ūgtelėtų pirmojo ir antrojo laipsnių pensijos, tiek pat procentų didėtų ir mokslininkų bei nukentėjusių asmenų pensijos.

Šalpos pensijų bazės dydis – 173 eurai

Nuo birželio pradžios siūloma šalpos pensijų bazę didinti iki 173 eurų. Padidinus šį dydį, šalpos išmokos, priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos, padidėtų nuo 11,5 euro (šalpos našlaičių pensija) iki 51,75 euro (šalpos neįgalumo pensija asmenims, netekusiems 100 procentų darbingumo iki 24 metų amžiaus).

Šalpos išmokos užtikrina minimalias pajamas neįgalumo ar senatvės atvejais jokių pajamų negaunantiems arba labai mažas pajamas gaunantiems asmenims.

Tai palies apie 60 tūkst. gaunančių šalpos pensijas: našlaičius, vaikus su negalia, nuo vaikystės neįgalius suaugusius asmenis, kitus neįgaliuosius ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusius žmones, kurie nesukaupė minimalaus stažo valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti.

Tikslinių kompensacijų bazė – 138 eurai

Nuo vasaros pradžios tikslinių kompensacijų bazę siūloma didinti nuo 126 iki 138 eurų, pernai ji buvo 120 eurų. Padidinus tikslinių kompensacijų bazės dydį, žmonėms, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų 31,2 euro, o kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis – 22,8 euro.

Tiems, kam nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų iki 151,8 euro, o tiems, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, – iki 82,2 euro.

Tokias kompensacijas šalyje gauna apie 91 tūkst. asmenų.

Valstybės remiamų pajamų dydis – 147 eurai

Nuo birželio padidinus valstybės remiamų pajamų dydį nuo 129 iki 147 eurų, prognozuojama, kad vidutinis socialinės pašalpos dydis padidės nuo 109 eurų iki 125 eurų.

Valstybės remiamų pajamų dydis aktualus nustatant teisę į piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams ir šios paramos dydžiui, teisę į socialinę paramą mokiniams, papildomą išmoką vaikui, paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti bei kitą socialinę paramą.

Bazinė socialinė išmoka – 46 eurai

Planuojama, kad nuo vasaros pradžios bazinė socialinė išmoka sudarys 46 eurus. Padidinus šį dydį, atitinkamai padidės nuo jo priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui, vaiko pinigai, vienkartinė išmoka vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Vaiko pinigai didėtų iki 80,5 euro, o daugiavaikėms ir nepasiturinčioms šeimoms ar neįgalų vaiką auginančioms šeimoms išmokos vaikams padidėtų iki 127,88 euro. 

Didėtų ir socialinė parama mokiniams, vaiko išlaikymo išmoka, dalinė neįgalių studentų išlaidų kompensacija ir kitos socialinės išmokos.

Rekomenduojami video