Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rūta Janutienė: Prezidentas su pavadžiu

Per metų šventes paaiškėjo, kad Lietuva turi net tris sykiu funkcionuojančius prezidentus. Kiekvienas nuo savo kalėdinės eglutės siuntė linkėjimus tautai, siūbavo valstybės laivelį ir krušo rinkėjų smegenis.

Civilizuotame pasaulyje - nematytas dalykas, kad koks nors buvęs prezidentas pasisodintų greta savęs ką tik iš ligoninės parsivežtą Almutę (duok jai, Dieve, ilgiausių metų) ir kreiptųsi į tautą. Lygiai taip pat keista, kai dvi kadencijas atpylusi kita buvusioji pasistatytų plastmasinę eglę, apsivilktų tautai iki skausmo pažįstamą viršininkės uniformą ir siųstų videolinkėjimus.

Liguista, neoru, vaikiška ir akivaizdžiai nepagarbu demokratijai, nes rinkėjai pasirinko, todėl reikėtų nesistengti savo žiponais nustelbti naujo tautos jaunikio. Tačiau, panašu, kad etiketas čia niekam nerūpi.

Štai pirmadienį Grybauskaitė atvyko pažymėti jai gana svetimos Sausio 13-osios ir nerado kitos temos, tik paaiškinti, kad Nausėda per silpnas nuversti Narkevičių. Prieš tai Adamkus dramatiškai atsikrenkštė ir pranešė, kad jau mato dugną. Ir niekas senelio nenuramino, kad jo amžiuje regėti tai, ko nėra, yra visai normalu. Vietoj to Nausėda turavojo kolegoms prezidentams, irzliai pasiteisindamas, kad jau viską pasakęs ir nėra čia ko prie jo kabinėtis.

Prezidentūra tapo panaši į sovietinį bendrą butą, kuriame viena vonia, tualetu ir virykle naudojasi trys nedraugiškos šeimos. Gal iš tiesų ryškėja, kad Nausėda turi pagrindinę savybę, kurią jam prikiša šališki apžvalgininkai: jis yra silpnas, todėl nesugeba duoti valstybei to, kas jam priklausytų - telkiančią lyderystę?

Nėjau balsuoti į antrą prezidentinių rinkimų turą - man balsuoti už Nausėdą, nes jis turi žmoną ir vaikų, nebuvo pakankamas argumentas. Kita vertus, jo stiklinis kubas regioniniame parke buvo pakankamas argumentas abejoti jo, kaip valstybės žmogaus, vertybėmis. Tačiau kai Nausėda laimėjo, džiaugiausi ir tikėjausi, kad bent jau gausime kitokios politinės kultūros, o labiausiai - išminties, aplink kurią, kaip apie laužą, susirinks tauta, sužvarbusi nuo dešimtmetį trukusio Grybauskaitės sovietinio muštro.

Kaip gintariukus pajūryje rankiojau to nausėdiško „kitokumo“ kruopeles: moka klūpėti, mato dvi nesusikalbančias, skirtingais greičiais judančias Lietuvas, kalba apie socialinę atskirtį. Jau sapnuose regėjau, kaip prezidentūra užverčia Seimą siūlymais tą atskirtį mažinti, abi Lietuvas sutaikyti. Pavyzdžiui, siūlo atleisti nuo mokesčių mikroverslus, jaunimą ir tuos, kurie uždirba minimalią algą. Dar tikėjausi, kad siūlys progresyviai apmokestinti visas pajamų rūšis ir svajojau, kad Nausėda sugalvos, kaip priversti prisidėti prie bendrojo gėrio tuos turčius, kurie pinigus lupa Lietuvoje, o mokesčius neva moka užsieniuose. Ot, mintijau, jau dabar tas Nausėda kaip pavarys...

Ir jis pavarė. Pavarė kaip „valstiečiai“ 2016 metų vėlų rudenį, kai, pažadėję socialiai orientuotą politiką, pirmiausia ant Lietuvos užsiundė retai mirksinčią Dovilę Šakalienę, kamuojamą įtarimų, kad šeima yra vaikų kankinimo įrankis.

„Klimato kaitos programoms per 10 metų išleisime 14 milijardų eurų“. „Valstybės saugumo departamentui turi būti suteikta teisė sulaikyti ir atsivesti pilietį auklėjamajam pokalbiui“. Ir tada - čirkšt: parašas po „Independence“ nuoma, kurios kaina milijardu viršys sumą, už kurią jį galima nusipirkti...

Galvojau, kad Nausėda bent jau pabus, kai Vyriausybė atriš rankas tautiniams vergvaldžiams įsivežti pigių vergų iš užsienio. Tačiau Nausėda tyli! Tas, kuris užbūrė minias savo inauguracinėje kalboje kalbėdamas apie dviejų greičių Lietuvą, - tyli.

Kai taip elgėsi Grybauskaitė - buvo visiškai normalu, nes ji atvirai buvo pasisakiusi apie skurdo Lietuvą - kad jai kažkas ten pagailėjęs intelekto. Bet šitas... Jis juk kalbėjo kitaip, vadinasi, suprato, bet... tyli.

Ne, blogiau! Nausėdos komandoje yra toks iš „matijošaikos“ (Visvaldo Matijošaičio komandos pravardė) atėjęs jaunuolis Povilas Mačiulis, kuris Sausio 13 dieną „Politikos forume“ aiškino, kad yra normalu, kai 20 proc. vadinamųjų protesto balsų, kuriuos rinkėjai atiduoda už netradicines partijas, po rinkimų būtų padalinti tiems, prieš kurių politiką rinkėjai balsavo. Mačiulis aiškino, kad nėra ko nuolaidžiauti marginalams, platinti jiems vartus, nes į tuos, kuriuos pastatė tradicinės partijos, tie lūzeriai nepataiko...

Klausiau ir negalėjau patikėti... Net Grybauskaitės Ulbinaitė taip žemai nepuldavo. Vis stengdavosi savo šnekėjimams suteikti pasipūtimo...

Panašu, kad Nausėda jau suprato, jog rinkimus laimėti buvo lengvoji dalis. Jis norėtų būti kitoks, bet Grybauskaitė jam tiesiai į akis pasakė, kad jis - blogesnis. Ir jis nurijo nuoskaudą. Vadinasi, tų nuoskaudų bus dar daugiau. Grybauskaitė gali sau leisti būti įžūli, nes už jos - konservatoriai, lobistai, kuriuos ji globojo. O kas už Nausėdos? Ar jis tebenori, kad už jo būtų ta lėtesnė Lietuva?

 

Rūta JANUTIENĖ

Rekomenduojami video