Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rusijos ambasada tikrino kapines

Vakar Nemunėlio Radviliškyje lankėsi Rusijos ambasados atstovai, vertinę Nemunėlio Radviliškyje esančių sovietinių karių kapinių būklę.

Žinių apie vizitą buvo nedau

Informacija apie būsimą Rusijos ambasados atstovų vizitą „Šiaurės rytų“ redakciją pasiekė ketvirtadienio popietę. Išsamesnių žinių apie vizito tikslą tą dieną nepavyko gauti nei Biržų rajono savivaldybėje, nei Rusijos ambasadoje. Korespondentui buvo pasiūlyta kreiptis į savivaldybės tarnautoją Dalių Mikelionį – jis esą jau informuotas apie svečių atvykimą. Tačiau už kultūros paveldo saugojimą atsakingas savivaldybės specialistas Dalius Mikelionis ketvirtadienį baigiantis darbo dienai tvirtino nežinantis, nei kas, nei kada atvažiuoja. „Kreipkitės į trečiąjį savivaldybės aukštą – arba į Bendrąjį skyrių, arba į vadovybę“, - siūlė specialistas.

Savivaldybės merui po ketvirtadienį vykusio tarybos posėdžio prisiskambinti nepavyko. Neką tegalėjo pasakyti ir Rusijos ambasada. Išskyrus tai, kad nei pats ambasadorius, nei konsulas penktadienį į Biržus nevažiuoja. „Nebent diplomatai gali vykti asmeniškai“, - informavo ambasados darbuotoja. Baigiantis darbo dienai ambasados atstovo spaudai darbuotoja jau nerado.

Atstovo spaudai nerasta ir penktadienio rytą, kai „Šiaurės rytai“ dar sykį paskambino į Rusijos ambasadą. Telefonu atsiliepusi darbuotoja apie ambasados atstovų išvyką į Biržus nieko negalėjo pasakyti. Ji maloniai pažadėjo perduoti klausimą atstovui ryšiams su spauda, kuris galėtų pats paskambinti į redakciją. Penktadienį skambučio nesulaukta.

Tikrino „žvalgybinę“ informaciją?

Penktadienio rytą „Šiaurės rytai“ išgirdo, kad į Nemunėlio Radviliškį susitikti su atvykstančiais iš Rusijos ambasados važiuos administracijos direktoriaus pavaduotojas Audris Mukas. Tą patvirtino jis pats, gavęs administracijos direktoriaus Rolando Žagaro nurodymą. Kad direktorius jam nurodęs važiuoti į karių kapines, sakė ir D. Mikelionis. Tačiau jis tvirtino nežinantis svečių atvykimo tikslo.

Bendrojo skyriaus vedėja Deimantė Prunskienė teigė, kad į savivaldybę iš Rusijos ambasados atsiųstas elektroninis laiškas apie būsimą vizitą. Atvykstantys asmenys – ambasados pirmasis sekretorius D. V. Urvačiov ir vyresnysis inžinierius F. E. Gačko. Pasak Bendrojo skyriaus vedėjos, laiškas buvo perduotas merui.

Meras Valdemaras Valkiūnas vakar buvo Vilniuje, todėl sakė, kad svečius sutikti įpareigojęs administracijos direktorių.

Anot mero, elektorininį laišką jis perdavęs D. Mikelioniui. Laiško turinys buvęs apie tai, kad ambasada tikrina sovietinių karių kapines. Meras sakė kalbėjęs su ambasados atstovais ir telefonu.

„Man sakė, kad dėl kapinių priežiūros jie turi pretenzijų – esą atsilupę užrašai, sutrupėjęs plokščių su pavardėmis pagrindas ir t. t. Tai jų vadinami žvalgybiniai duomenys“, - apie ambasados atvykimo tikslą sakė meras. Dar jis pridūrė, kad tai ambasados reakcija į D. Mikelionio laišką, kuriuo atsisakyta ambasados siūlomos pagalbos.

„Taip, jie kiekvienais metais siūlo padėti tvarkyti karių kapines, o mes atsakome, kad galime tvarkyti ir tvarkome patys savivaldybės lėšomis. Jie ten gauna iš Kremliaus pinigų ir nori parodyti, kad kažką dirba“, - dabar jau ir D. Mikelionis atskleidė žinantis neeilinių svečių iš neeilinės šalies atstovybės atvykimo tikslą.

Įtarė netgi vandalizmą

Vakar rytą Nemunėlio Radviliškio karių kapinėse su atvykusiu pirmuoju Rusijos ambasados sekretoriumi D. V. Urvačiov bendravo savivaldybės administracijos atstovai – direktoriaus pavaduotojas A. Mukas, paveldosaugos specialistas D. Mikelionis ir Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius.

Ambasados atstovo manymu, kapinėms trūksta tvarkos. Korespondentams jis rodė vietomis šiek tiek aptrupėjusį cementinį pagrindą, ant kurio pritvirtintos akmens plokštės su žuvusiųjų pavardėmis. Atvykėliams užkliuvo ne tik vietomis apsamanojęs cementinis pagrindas, bet ir pats obeliskas. Anot Rusijos ambasados atstovo, ant monumento esą matosi vandalizmo pėdsakas – užpiltų dažų likučiai. Taip jis vadino žalsva samanėle padengtą paminklo dalį.

V. Urvačiov norėjo išgirsti, kad kapinės bus įtrauktos nekilnojamojo turto registrą, kad karių laidojimo vietą savivaldybė galėtų kapitališkai remontuoti. Savivaldybės atstovų aiškinimo apie lėšas ir kapinių įtraukimo valstybės registrą eiliškumą D. V. Urvačiov klausėsi su gana ironiška šypsena.

„Patys lėšų neturite, o iš mūsų finansinės paramos neimate“, - taip buvo galima iššifruoti ambasados atstovo laikyseną. Korespondentams svečias siūlė ne tik aprašyti, bet ir nufilmuoti pažeistas plokštes bei kitas detales. Taip pat siūlė pamatyti idealiai tvarkomas karių kapines Zarasuose, o padėtį Nemunėlio Radviliškyje vadino „vidutine“.

Rusijos ambasados atstovas teigė, kad kapinių priežiūrai bus nuolat skiriamas dėmesys, nes tai labai svarbu saugant karo aukų atminimą, išreiškiant pagarbą karo veteranams, žuvusių giminėms.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis Šiaurės rytai

Rekomenduojami video