Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rugsėjo pirmoji bus įprasta, bet iššūkių ir naujovių nestigs

Daugelis su nerimu laukia naujų mokslo metų. Kyla daug klausimų, kaip reikės mokytis ir saugiai organizuoti ugdymo procesą, kai grėsmę nuolatos kelia COVID-19. Švietimo, sporto ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius dvejojantiems, ar reikia pirkti ir lyginti uniformas Rugsėjo pirmosios šventei, pranešė, jog drąsiai tai gali daryti, nes mokslo metai bendrojo ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, aukštosiose mokyklose, išskyrus pirmakursius, prasidės įprastu būdu – mokyklų patalpose – rugsėjo 1 d. 

Juliaus Lukoševičiaus teigimu, bus ilgesnės pertraukos, atskiroms klasėms pamokų pradžią nustačius ne 8 val., o 9 ar 10 val., vėliau baigsis ir ugdymo procesas. Giedrės Minelgaitės-Dautorės / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Juliaus Lukoševičiaus teigimu, bus ilgesnės pertraukos, atskiroms klasėms pamokų pradžią nustačius ne 8 val., o 9 ar 10 val., vėliau baigsis ir ugdymo procesas. Giedrės Minelgaitės-Dautorės / „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Tuo metu „Rinkos aikštė“ kartu su Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėju Juliumi Lukoševičiumi pasikalbėjo apie rajono mokyklų ir moksleivių laukiančias naujoves, permainas bei kitas aktualijas.Karantinas „padėjo“ atsinaujinti

Kalbant apie remonto darbus, J. Lukoševičius džiaugiasi, kad šiemet buvo tikrai idealus laikas jiems atlikti, kadangi tris mėnesius truko karantinas, kurio metu dalis darbų jau buvo atlikta pavasarį ar vasaros pradžioje.

„Pavyzdžiui, ikimokyklinių įstaigų lauko inventoriaus atnaujinimas. Šiemet tam iš savivaldybės biudžeto skirta 10 tūkst. Eur. Krakių Mikalojaus Katkaus gimnazijos „Bitutės“ skyriui ir Kėdainių miesto lopšeliams-darželiams „Aviliukas“, „Pasaka“ ir „Vyturėlis“.

Kita programa buvo maitinimo įrangos ikimokyklinio ugdymo įstaigose atnaujinimas. Jai skirta taip pat 10 tūkst. Eur iš savivaldybės biudžeto. Ši suma padalinta aštuoniems darželiams.

Taip pat buvo atlikti darbai ir higienos normų reikalavimų trūkumams šalinti. Šiemt buvo numatyta 25 tūkst. Eur. Už 10 tūkst. Eur LSMU „Aušros“ progimnazijoje baigtos šalinti tupyklos. Likusieji pinigai skirti kai kuriems darželiams bei Pelėdnagių „Dobiliuko“ skyriui.

Įrengtos pataltų vėdinimo ir kondicionavimo sistemos, kurioms buvo skirta 45 tūkst. Eur. Šią programą pradėjome vykdyti nuo ikimokyklinių ugdymo įstaigų – 50 proc. grupių (keturiasdešimtyje iš aštuoniasdešimt vienos) įrengti kondicionieriai“, – padarytus darbus vardijo J. Lukoševičius.

Darbai dar vyksta

ŠMSM skyrė daugiau nei 60 tūkst. Eur, kad savivaldybės brandos egzaminų centruose taip pat būtų įrengti kondicionieriai.

„Šias lėšas reikia įsisavinti iki metų pabaigos. Numatyta įrangą sumontuoti „Atžalyno“ bei Šviesiojoje gimnazijose, Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre, LSMU „Aušros“, „Ryto“, Juozo Paukštelio progimnazijose, Kėdainių specialiojoje mokykloje, Akademijos bei Josvainių gimnazijose“, – pridėjo pašnekovas.

Anot jo, šiuo metu pastato renovavimo darbai dar vyksta lopšelyje-darželyje „Žilvitis“. Tačiau tikisi, kad iki mokslo metų pradžios jie bus baigti.

„Taip pat galiu paminėti, kad iš savivaldybės biudžeto nuo Pavasario gatvės dėl vaikų saugumo naujai užtverta tvora, o ne tujos, kaip buvo iki šiol.

Nėra rajone įstaigos, kuri rugsėjo 1-ąją nepradėtų ugdymo proceso dėl kažkokių remonto darbų“, – užtikrino Švietimo skyriaus vedėjas.

Norinčių mokytis namuose neatsirado

Nuo rugsėjo pirmosios įsigalioja ugdymosi šeimoje įgyvendinimo tvarkos aprašas. Tačiau, pasak J. Lukoševičiaus, tėvų, norinčių vaikus mokyti namuose, neatsirado.

„Iki liepos pirmosios buvo laukiama prašymų, bet savivaldybės teritorijoje neatsirado šeimos, kuri būtų pareiškusi norą pati vaiką mokyti namuose. Tikimės, gal ateityje atsiras norinčių. Yra paskirtos keturios įstaigos – lopšelis-darželis „Vyturėlis“ pagal priešmokyklinio, LSMU „Aušros“ progimnazija pagal pradinio, Juozo Paukštelio progimnazija pagal pagrindinio ugdymo programos pirmąją dalį, t.y. 5–8 klasės, ir „Atžalyno“ gimnazija pagal pagrindinio ugdymo programos antrąją dalį, t.y. 9–10 klasės, ir vidurinio ugdymo programą, t.y. 11–12 klasės, – kurios galėtų užtikrinti tokį vaiko ugdymo procesą ir teikti minėtą paslaugą“, – sakė Švietimo skyriaus vadovas.

Gaus nemokamą maitinimą

J. Lukoševičius sakė, kad šiemet vaikų neformaliajam švietimui iš ŠMSM gautos didelės lėšos, kurios bus panaudotos įvairioms vaikų veikloms.

„Iš viso skirta 131 tūkst. 600 eurų. Šias lėšas turime įsisavinti iki gruodžio mėnesio. Prognozuojame, kad rudenį ekskursijoms, įvairioms edukucinėms veikloms, ypač rudens atostogų metu, programų rašytojai bus aktyvūs ir teiks paraiškas. Jas priiminėjame iki rugsėjo 1-os dienos. Taip pat padaugėjo ir vasaros stovyklų“, – kalbėjo pašnekovas.

Socialinės paramos mokiniams įstatymas numato, kad nuo rugsėjo 1 dienos visi mokinai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programą pirmoje klasėje, turi teisę į nemokamus pietus nevertinant gaunamų pajamų.

„Norintys gauti tokį maitinimą, tėvai turi užpildyti prašymą, tačiau jokių pažymų apie pajamas nereikės. Jei prašymas nebus užpildytas, maitinimo vaikas negaus, – atkreipė dėmesį Švietimo skyriaus vedėjas. – Prašymą geriausia pildyti SPIS sistemoje, bet galima juos pateikti ir mokykloje. Apskritai visi prašymai dėl nemokamo maitinimo yra teikiami seniūnijoms, tačiau leidžiama tai padaryti ir mokykloje.“

Didės pedagogų atlyginimai

Mokslo metų pradžioje bus ir mokyklų tinklo pertvarkos naujovės.

„Nuo rugsėjo 1-osios nekomplektuosime jungtinių klasių mokyklose, vykdančiose pagrindinio ugdymo pragramos pirmąją dalį. Tai reiškia, kad pirmą kartą savivaldybėje nebelieka 5–8 jungtinių klasių.

Kalbant apie nepilnas klases, savivaldybės taryba nusprendė, kad neturinčios 8 moksleivių klasės nebus komplektuojamos. Pavyzdžiui, Truskavos mokykloje penkta klasė nebus komplektuojama. Tiesa, yra išimtis – šešta klasė bus komplektuojama su šešiais, o aštunta su penkiais mokiniais. Aišku, iki rugsėjo 1-osios dar gali vienu kitu moksleiviu padaugėti“, – būsimas naujoves vardijo pašnekovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad Josvainių gimnazijos Pernaravos skyriuje nebevykdoma pagrindinio ugdymo programa – ten lieka tik pardinukai. O Skaisgirių skyriuje nebevykdoma pradinio ugdymo programa – ten lieka tik mišri ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupė.

Nuo naujų mokslo metų pradžios keičiasi ir kelionės išlaidų kompensavimas į darbą važinėjantiems pedagogams. Išplėstas šią kompensaciją gaunančiųjų ratas.

Nuo rugsėjo 1 dienos keičiasi mokytojų darbo apmokėjimas. Bus suvienodinti koeficientai tiek ikimokyklinio, tiek ir mokyklinio bei bendrojo ugdymo programose dirbantiems pedagogams.

„Dirbantiems pagal ikimokyklinio ugdymo programas pedagogams darbo užmokestis didės 28,2 proc., o pagal priešmokyklinio ugdymo programas – 13,9 proc. Taip pat darbo užmokestis didės ir bendrojo ugdymo mokytojams 7,2 proc.“, – sakė J. Lukoševičius.

Ilgės buvimo mokyklose laikas

Nepaisant gražėjančios mokyklų aplinkos ir didesnių pedagogų algų, pasak pašnekovo, mokyklų laukia daug iššūkių: mokinių srautų paskirstymo per skirtingus įėjimus į įstaigą, klasių, koridorių skyrimo pagal amžiaus tarpsnius, laikinų erdvių sudarymo valgyklose, sporto salėse, ugdymo proceso organizavimo įprastu būdu pasikeitusiomis sąlygomis.

„Galbūt kai kurių mokyklų vadovybei tai ir nepatiks, tačiau gali tekti perskirstyti valdymo ir pagalbos specialistų funkcijas, atlikti darbus, kurių vienoje ar kitoje pareigybėje nebuvo“, – kalbėjo Švietimo skyriaus vedėjas.

Jis prognozuoja, kad buvimo laikas mokyklose bus ilgesnis.

„Bus ilgesnės pertraukos, atskiroms klasėms pamokų pradžią nustačius ne 8 val., o 9 ar 10 val., vėliau baigsis ir ugdymo procesas“, – apie būsimus pasikeitimus pranešė pašnekovas.

Tikiu, kad savivaldybės švietimo ir pagalbos įstaigose geros vadybos ir puikių mokytojų bei švietimo pagalbos specialistų, ūkinio-pagalbinio personalo dėka mokiniai nepajus nesklandumų, tėvai jausis ramūs, išleidę vaikus į ugdymo įstaigą“, − sakė J. Lukoševičius.

Skirta papildomai pinigų

Jei vėl nutiktų taip, kad mokslai bus organizuojami nuotoliniu būdu, Švietimo skyriaus vedėjas teigė, jog tai didelių problemų neturėtų sudaryti.

„Iki karantino pradžios mokyklos turėjo 1 681, o papildomai gavome 699 kompiuterius. Taigi dabar mokyklose yra 2 680 kompiuterių. Žinant, kad yra 5 tūkst. moksleivių, galima sakyti, kad vienas kompiuteris yra dviem mokiniams. Juolab kad ne kiekvienam vaikui jo reikia“, – toliau kalbėjo pašnekovas.

Švietimo ministras pranešė, kad šiais mokslo metais kiekvienam mokslieviui mokymo turiniui bus skiriama papildomai 40 eurų arba iš viso 12 mln. eurų. Už šiuos pinigus perkama skaitmeninė mokymo medžiaga, virtualios mokymosi platformos ir kt.

J. Lukoševičiaus teigimu, kol kas, kol dar pinigai negauti ir informacija labai šviežia, nėra tiksliai suplanuota, kur jie bus panaudoti.

„Labai svarbu, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skiriamos lėšos būtų skiriamos ten, kur didžiausias poreikis, t.y. naudojamos labai racionaliai“, – pabrėžė Šveitimo skyriaus vadovas.

Tridešimt pedagogų palieka mokyklas

Švietimo ministro teigimu, rugpjūčio antroje pusėje suplanuoti kvalifikacijos tobulinimo seminarai mokytojams. O jau nuo šios savaitės savivaldybėms bus pradėta dalinti 2 850 kompiuterių mokytojams. Tačiau prioritetas bus teikiamas naujai pradedantiems dirbti. Tačiau, pasak J. Lukoševičiaus, Kėdainių savivaldybei tai nėra labai aktualu.

„Apie tai jokios oficialios informacijos neturime. Akcentuojama, kad prioritetas bus teikiamas naujai pradedantiems dirbti mokytojams, tačiau per pastaruosius kelerius metus į rajoną atvyko dirbti tik vienas ar du jauni specialistai“, – kalbėjo pašnekovas.

Jo teigimu, birželio mėnesio duomenimis, rajono mokyklose trūko vienuolikos pedagogų. Tačiau tikslesnis skaičius paaiškės po Žolinės, kai į darbą grįš mokyklų vadovai.

„Pagal mokytojų optimizavimo programą, trisdešimt mokytojų išeina iš darbo į užtarnautą poilsį. Jie gaus išeitines kompensacijas. Lėšų gavome tiek, kiek prašėme, todėl mokytojai su atitinkamais stažais gaus 5–6 mėnesių išeitines kompensacijas“, – sakė J. Lukoševičius.

Konkursai ugdymo įstaigų direktorių pozicijoms užimti yra paskelbti devyniose įstaigose, kurie įvyks lapkričio–gruodžio mėnesiais.

„Džiugina tai, kad į visas pozicijas bent po vieną prašymą jau yra gauta, o kai kuriose yra ir po du“, – teigė Švietimo skyriaus vadovas.

Problema – pavėžėjimas

Kol kas viena iš situacijų, kuri dar nėra iki galo išspręsta – mokinių pavėžėjimas. Tikimasi, kad viskas galutinai paaiškės po rupjūčio 27-ąją įvyksiančio bendro mokyklų vadovų posėdžio-pasitarimo.

„Į mokyklas pavėžėjame 910 moksleivių maršrutiniu transportu. Kol kas mums nemenką iššūkį kelia ir keblumų sudarys jų pavėžėjimas dėl COVID-19. Dėl reikalavimų viešajame transporte bus reikalingi papildomi sprendimai. Tačiau šią problemą spręsime, kai iš atostogų grįš mokyklų vadovai“, – sakė J. Lukoševičius.

Tiesa, kiek aiškesnė situacija yra dėl geltonais autobusais vežamų moksleivių.

„Geltonaisiais autobusais vežame 646 moksleivius. Šiuo atveju, manau, reikės intensyvinti grafikus. Juo labiau kad pamokos atskiroms klasėms prasidės tikriausiai skirtingu laiku, – kalbėjo pašnekovas. – Praėjusiais metais moksleivių pavėžėjimui buvo išleista apie 350 tūkst. eurų. Kiek šiais metais lėšų reikės minėtai paslaugai, dar reikės skaičiuoti.“

Švietimo skyriaus vadovas neatmeta galimybės, kad dėl COVID-19 padidėjusių higienos reikalavimų ugdymo įstaigose gali tekti įdarbinti ir daugiau valytojų.

Šiais mokslo metais Kėdainių rajono mokyklų duris pravers 412 pirmokų, o abitūros egzaminus laikys 340 dvyliktokų.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Rekomenduojami video