Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rugsėjo 1-oji : kaip į naujus mokslo metus žengti saugiai

Jau poryt – rugsėjo 1-oji, naujų mokslo metų pradžia, kuomet į gatves ir kelius tradiciškai sugrįžta jaunieji eismo dalyviai. Po vasaros atostogų darželinukai, moksleiviai, studentai vyks į mokymo įstaigas autobusais ir automobiliais, dviračiais ir paspirtukais. Artėjant naujiems mokslo metams tėvai privalo priminti vaikams apie saugų elgesį gatvėje, tačiau vien tik to nepakanka – suaugusieji ir patys turi rodyti gerą pavyzdį. 

Svarbu – parodyti

„Prieš prasidedant mokslo metams tėveliai paprastai skiria laiko jiems pasiruošti, perka mokyklines priemones, tačiau tuo pačiu turėtų su vaikais aptarti ir kelią į mokyklą. Dalį pradinukų tėvai atveža iki mokyklos ir parveža namo, tačiau net ir tokiu atveju tenka paėjėti, kirsti vieną kitą sankryžą. Svarbu maršrutą aptarti ne tik teoriškai, bet nueiti jį drauge su vaiku“, – sako Lina Šembergė, VšĮ „Būk saugus LT“ direktorė.

Eismo pedagogė pataria pavaikščioti ne tik maršrutu mokykla–namai, bet ir pasirinkti judresnes gatves, drauge su vaiku pereiti reguliuojamą ir nereguliuojamą pėsčiųjų perėjas. Paaiškinti, kad nesvarbu, jog automobilis dar labai toli, tačiau reikia sulaukti, kol jis sustos ir eiti tik visiškai įsitikinus, jog yra saugu. Vaikams reikia aiškinti, kad svarbu ne tik matyti, bet ir įsiklausyti. Pastebėjus ar išgirdus specialųjį transportą, nežengti į gatvę, o jei jau esi perėjoje, kuo skubiau ją pereiti.

„Pastebėjome, jog vaikai dažnai eina ne per pėsčiųjų perėją, bet šalia jos arba kerta perėją įstrižai. Mažesnieji, susidūrę su priešais ateinančiu pėsčiųjų srautu, labai dažnai viduryje perėjos pasimeta, užsibūna gatvėje. Be to, po pamokų jie dažnai eina visu būriu, drauge, nė nesidairydami į gatvę, kerta važiuojamąją dalį. Būtent į tai, mokant vaikus, ir reikia atkreipti dėmesį“, – kalba pašnekovė.

Šalin telefoną ir ausines

Anot pedagogės, tėvai taip pat turi priminti, kad einant per perėją negalima naudotis telefonais – jų vieta kišenėje arba kuprinėje. Ji pati vasarą ne kartą pastebėjo, kaip vaikščiodami vaikai rašo trumpąsias žinutes arba kalba į ragelį. Suaugusieji taip pat panašiai elgiasi, o tai – blogas pavyzdys.  Kol galvų nedengia šiltos kepurės ir kapišonai, daug vaikų naudoja ausines. Jos tapo patogios įdiegus belaidį ryšį, tačiau saugumo tai nepadidina. Artėjant prie pėsčiųjų perėjos, ausines būtina išsiimti. 

Ji pastebėjo, kad kaimo vietovėse ar priemiesčiuose gyvenantiems moksleiviams taip pat reikia priminti apie ėjimą šalikele.  Tėvai turi pabrėžti, kad pėstieji eina priešinga automobiliams kryptimi, t. y. kairiąja puse. Taip pat vaikai turi stengtis eiti toliau nuo važiuojamosios dalies. 

„Šalikelės daugelyje rajonų jau sutvarkytos, tačiau taip yra ne visur. Tuomet išlipę iš autobuso vaikai eina labai arti važiuojamosios dalies ar net pačiu keliu. Jie neįvertina, kokiu greičiu važiuoja automobiliai“, – kalbėjo pedagogė.

Pasak specialistės, geriausias sprendimas būtų į mokyklas einančius pirmokus ne tik aprūpinti atšvaitais, bet ir aprengti šviesą atspindinčiomis liemenėmis. 

„Žmonės nelabai mėgsta tų liemenių, sako, kad jos pernelyg ryškios. Bet juk labai gerai, kad vaikas ryškus. Daug pirmokų į mokyklas eina savarankiškai, nes tėvai neturi kada jų palydėti, arba patys grįžta namo. Jie dar nėra labai dėmesingi ir jei bus matomi iš tolo – labai gerai“, – kalbėjo pedagogė. 

Didžiulė problema, anot pašnekovės, saugus elgesys autobusų stotelėse. „Dažnai būna taip, kad pamatę autobusą vaikai puola prie pat stotelės bortelio krašto. Tai matydamas vairuotojas sustoja toliau nuo jų, o tada būna, kad žengdami nepataiko ant laiptelio, krenta į tarptą tarp bordiūro ir autobuso“, – dėstė pašnekovė.

Sprendimas paprastas – mažieji keleiviai turi atsistoti šiek tiek toliau nuo stotelės krašto. 

Praktiniai patarimai

Saugaus eismo specialistai ir kelių policijos pareigūnai primena keletą pagrindinių taisyklių, kurios leis ne tik saugiai pardėti naujuosius mokslo metus, bet ir išvengti eismo nelaimių ateityje.

Vaikus į mokymo įstaigas vežantiems suaugusiesiems: Dalyvaudami eisme, laikykitės Kelių eismo taisyklių ir rodykite pavyzdį vaikams. Naudokite saugos priemones: specialias kėdutes, saugos diržus – net ir važiuodami trumpą atstumą. Sustokite išleisti vaiką tokioje vietoje, kad jam nereikėtų eiti per gatvę, arba palydėkite vaiką per kelią.

Vaikams, keliaujantiems viešuoju transportu: Laikykitės už turėklų, elkitės drausmingai. Įlipkite į autobusą ir išlipkite iš jo tik jam visiškai sustojus stotelėje. Išlipę iš autobuso į kelią ženkite tik paėję toliau už sustojusios transporto priemonės, o ne priešais ją. Kelią kirskite tik per pėsčiųjų perėją, įsitikinę, kad automobiliai sustojo praleisti ir eiti per gatvę yra saugu.

Vaikas keliauja dviračiu ar paspirtuku: Dviračiu arba jam prilyginamu elektriniu paspirtuku keliu gali važiuoti vaikai nuo 14 metų (turintys atitinkamą pažymėjimą – nuo 12 metų, o prižiūrint suaugusiajam – nuo 8 metų). Vaikai iki 18 metų privalo dėvėti saugos šalmą. Per pėsčiųjų perėją einama nulipus nuo dviračio ar paspirtuko. Pro pėsčiuosius reikia važiuoti lėtai, prireikus – įspėti garsiniu signalu.

Vaikas keliauja pėsčiomis: Tėvai kartu su vaiku pirmiausia turėtų pereiti numatytu pėsčiųjų maršrutu ir drauge aptarti Kelių eismo taisyklių reikalavimus, akcentuoti vietas, kur gali kilti pavojus. Kelią kirskite tik per pėsčiųjų perėją, jeigu perėjos nėra – gerai apžvelgiamoje vietoje, įsitikinę, kad eiti saugu. Eidami per kelią, nesinaudokite mobiliuoju telefonu, ausinukais. Neišeikite į kelią iš už stovinčių automobilių, kliūčių. Eikite tik pėsčiųjų takais, šaligatviais arba kelkraščiu, neikite per skiriamąją juostą arba dviračių takais.

Rekomenduojami video