Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Romių taboras jau iškeliavo už grotų. Tik ar ilgai ten bus?

Kiekvienas miestas ar miestelis turi ir savo architektūros šedevrų, ir įžymybių, ir, žinoma, tokių vietų, kurių niekam nenori rodyti. Ir ne tik rodyti. Štai Vilnius Kirtimuose turi tokį kvaišalų platinimo „židinį“, nuo kurio niekaip nepavyksta apsivalyti. Vis plūkiamasi su juo jau gerą dešimtmetį – ir nieko... Neseniai toks narkotikų platinimo „centras“ su keletu „taškų“ veikė ir viename Klaipėdos daugiabutyje Minijos gatvėje.

Vilniaus rakštis

Sostinės policijos pareigūnai su Kirtimų rajono romais kariauja jau gerą dešimtmetį. Kokių tik priemonių nesiimta: ir iškeldinti romus bandė, ir už grotų sodino; ir policijos patruliai nuolat sukiojasi, ir taksi vairuotojams, vežantiems narkomanus į taborą, sankcijas ėmė taikyti. Tačiau priklausomi nuo kvaišalų asmenys kaip traukė būriais pas čigonus, taip ir tebetraukia.

Kaip pranešė Policijos departamentas, rugsėjo viduryje Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato pareigūnai kartu su Mobilios kuopos pareigūnais ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus atstovais organizavo eilinę priemonę, kurios tikslas buvo tikrinti ir riboti asmenų, priklausomų nuo narkotinių medžiagų, galimybę patekti į čigonų taborą.

Šios prevencinės priemonės metu buvo sulaikyti 48 asmenys, apsvaigę nuo narkotinių medžiagų. Visiems jiems surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai dėl neteisėto narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimo ar laikymo nedideliais kiekiais arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo be gydytojo paskyrimo (Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 44 str.). Pareigūnams įkliuvo 2 asmenys, su savimi turėję folijos lankstinukų, įtariama, su narkotine medžiaga – heroinu, bei 1 policijos ieškomas asmuo. Viešosios tvarkos skyriaus atstovai surašė 2 administracinių teisės pažeidimų protokolus taksi vairuotojams, neturėjusiems taksi vairuotojų atestavimo liudijimų.

Vilniaus policija rankų nenuleidžia ir žada, jog tokios priemonės bus organizuojamos nuolat.

Daugybė bylų

Klaipėdos kriminalistai taip pat stengiasi užkirsti kelią kvaišalų plitimui mieste ir uoliai dirba ne tik gaudydami pavienius narkomanus, bet išsiaiškindami ir visą narkotikų platintojų grandinę. Nuo rugpjūčio 1 dienos vien Klaipėdos miesto apylinkės teisme buvo išnagrinėtos 7 baudžiamosios bylos, kuriose kaltinimai buvo pateikti 17 asmenų. Kadangi dauguma jų „narkotikus laikė savo reikmėms, o ne platino“, tai šiems buvo skirtos baudos bei įvairūs įpareigojimai, kitiems teks važiuoti, nors ir trumpam, į pataisos namus. Dar 10 jau rimtesnių bylų – 18 kaltinamųjų pateikti kaltinimai pagal LR BK 260 str. 1 ir 2 d. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu kvaišalų kiekiu) – dar tebenagrinėjamos apylinkės teisme.

Uostamiesčio pūlinys

„Žvalgybos metu gavome duomenų, kad viename Minijos gatvėje esančiame daugiabutyje per pastaruosius metus įsikūrė daug romų šeimų, kurie šį namą pavertė vieno baisiausių nuodų – heroino – platinimo centru, – sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (VPK KPONTV) viršininkas Valdas Narutavičius. – Į šį daugiabutį traukė ne tik narkomanai dėl kvaišalų „dozės“, bet ir visokie vagišiai bei plėšikėliai. O juk ten gyvena ir ir padorūs žmonės, neužsiimantys jokia nusikalstama veikla. Baisiausia, kad į narkotikų platinimą romai įtraukia ir savo vaikus – jiems nuo mažų dienų kvaišalų platinimas buvo diegiamas kaip gyvenimo būdas, norma. Dar buvo nustatyta, kad narkotikais, įsigytais šiame Minijos daugiabutyje, mirtinai apsinuodijo keli narkotikų vartotojai. Todėl šių metų kovą Žvejybos uosto rajone atlikome stambią policijos operaciją“.

Šios operacijos metu pareigūnams talkino Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės kinologai su tarnybiniais šunimis bei Klaipėdos savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai.

„Darbšti“ giminė

Atlikus kratas pas Minijos gatvės daugiabutyje gyvenančius romus, buvo sulaikytos ne tik kvaišalų platintojos, bet ir dešimtys narkotikų vartotojų. Į Klaipėdos apskrities VPK areštinę buvo uždarytos 4 seserys: Vilma Bridžinskaitė, Žana Stankevičienė, Rūta ir Rasa Brižinskaitės bei jų motina Liuda Brižinskienė ir kaimynė Marija Kasperavičiūtė.

Pareigūnai, žinodami kokios išradingos yra platintinančios heroiną romės, gan dažnai kaip priedanga pasinaudojančios savo vaikais, apieškojo ir juos, ir net mažųjų įklotus. Juose tąkart nerasta nieko draudžiamo, užtat į nepilnametės čigonaitės liemenėlę įsigrūstoje kojinėje aptiko 27 prekybai paruoštus folijos lankstinukus su narkotikais.

Visos įtariamosios buvo sulaikytos su įkalčiais. Ši šeima anksčiau vertėsi kontrabandinių cigarečių prekyba.

Vėliau Klaipėdos miesto apylinkės teismo nutartimis V. Bridžinskaitei, Ž. Stankevičienei bei Rūtai Brižinskaitei buvo paskirtas suėmimas, o M. Kasperavičiūtė, kuri buvo nėščia, sveikatos problemų turinti Rasa Brižinskaitė bei L. Brižinskienė iš areštinės buvo paleistos, skiriant joms švelnesnio pobūdžio kardomąsias priemones. Visos išvardintos moterys buvo jau ne kartą teistos už vagystes, disponavimą nusikalstamu būdu gautu turtu, narkotikų platinimą, taip pat ne kartą baustos ir administracinėmis baudomis.

Bridžinskaitės ir Rūtos Brižinskaitės vaikai buvo perduoti atstovams iš vaikų teisių tarnybos. Iš viso vaikų teisių saugotojai ėmė rūpintis 10 romų vaikų. Vienas mažylis apgyvendintas Sutrikusio vystymosi kūdikių namuose.

Bebaimė platintoja

Šia operacija nebuvo apsiribota, kriminalistai dirbo toliau. Pasirodo, jog toliau „dirbo“ ir narkotikų platintojai. Kovo pabaigoje KPONTV pareigūnai sustabdė automobilį, kuriuo važiavo romų tautybės sugyventiniai su dviem mažamečiais vaikais. Kratų metu pas sulaikytąją – atklydėlę iš Kauno Janiną Marcinkevičiūtę (anksčiau ne kartą teista, bet teistumai jau išnykę) buvo rasti narkotikai ir psichotropiniai vaistai. Įtariamoji buvo suimta, o jos vaikai, kurių mažiausiajam metai ir 8 mėnesiai, perduoti Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams.

Suimta ir prisiekusi narkomanė ir heroino platintoja, bent 8 kartus teista už vagystes, Anastasija Konkova, kuri su uostamiestyje apsistojusia J. Marcinkevičiūte dirbo ranka rankon.

Balandžio mėnesį tyrėjai pakartotinai atliko kratą Minijos gatvės 129-ajame daugiabutyje, kovą suėmimo išvengusios M. Kasperavičiūtės bute. Pas ją ir vėl buvo rasta heroino. Moteris vėl buvo areštuota, tačiau po dviejų parų paleista ir vėl – paskyrus tik rašytinį pasižadėjimą neišvykti.

Tačiau Marijai tie areštai buvo nė motais – nors puikiai suvokė, jog yra pareigūnų stebima moteris ir toliau platino narkotikus. Tad gegužę pas M. Kasperavičiūtę apsilankę pareigūnai ir vėl surado paruoštų platinimui narkotikų. Tik tuomet teismas pagaliau skyrė griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą.

Prisipažino ir gailėjosi

Baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukta 13 kaltinamųjų, iš jų 9 – už heroino, taip pat ir dideliais kiekiais, platinimą. Klaipėdos miesto apylinkės teismas du ikiteisminius tyrimus, kurie buvo išskirti ir užbaigti supaprastinto proceso tvarka, išnagrinėjo rugpjūčio antroje pusėje. Vienoje byloje į kaltinamųjų suolą sėdo V. Bridžinskaitė, Rūta ir Rasa Brižinskaitės, L. Brižinskienė, Ž. Stankevičienė, M. Kasperavičiūtė bei 3 jų nuolatiniai klientai: Dainius Sudintas, Eimantas Alonderis ir Žydrūnas Arkauskas.

Teisme visos moteriškės kaltę pripažino ir tvirtino, kad labai gailisi. Girdi, pinigų reikėję, nes neturinčios iš ko pragyventi, o gi reikia ir vaikus maitinti, ir juos aprengti... O ir kiek gi jos čia pardavusios – rasti heroino kiekiai nedideli.

Kriminalistai tvirtina, kad romės puikiai žino, jog įstatymas numato, kad jei kaltininkas savo kaltę pripažįsta ir gailisi bei, kai ikiteisminis tyrimas atliktas supaprastinto proceso tvarka (tai įvyksta, kai kaltininkas neneigia surinktų įrodymų, sutinka su kaltinimais, bendradarbiauja su teisėsauga ir sutinka su tokiu procesu), teismas turi teisę bausmės trukmę tuo pačiu nuosprendžiu sumažinti trečdaliu. Be to, jei kaltinamasis teisiamas už kelias nusikalstamas veikas, paskirtasias bausmes už kiekvieną veiką teismai paprastai subendrina, jas iš dalies sudedant.

Štai V. Bridžinskaitė padarė 4 nusikalstamas veikas, už kurių kiekvieną buvo skirta po 2 metus laisvės atėmimo. Vadovaujantis LR BK 63 str. 1d., 4 d. teisėjas Eugenijus Antanauskas paskirtas bausmes subendrino, jas iš dalies sudėdamas ir galutinę bausmę paskyrė 2 su puse metų laisvės atėmimo. Po to dar buvo pritaikytas LR BK 641 str. ir paskirtoji bausmė sumažinta vienu trečdaliu. Tad V. Bridžinskaitei pataisos namuose tektų kalėti vienerius metus ir 8 mėnesius.

Tačiau į bausmės laiką įskaičiuojamas dar ir suėmime išbūtas laikas (moteris suimta – kovo 2-ąją), tad suskaičiuokite patys, kokia šiai romei skirta bausmė.

Panašios bausmės paskirtos ir kitoms heroino pardavėjoms: Ž. Stankevičienei 2 metai, M. Kasperavičiūtei – 2 metai ir 8 mėnesiai. Joms teks keliauti į pataisos namus.

Jų motina L. Brižinskienė po bausmių sudėjimo ir sumažinimo buvo nuteista 1 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausme, tačiau paskirtosios bausmės vykdymas atidėtas vieneriems metams. Moteris įpareigota per bausmės vykdymo atidėjimo laiką nevartoti psichiką veikiančių medžiagų.

Rasai Brižinskaitei už heroino laikymą skirta 14 MGL (527,24 eurų) bauda.

Griežčiausia bausmė skirta Rūtai Brižinskaitei, kadangi pas ją rasta didžiausias kvaišalų kiekis – 6 metais laisvės atėmimo.

Nubausti ir pirkėjai

Nuteisti ir du iš trijų romių klientų. D. Sudintas, kuris jau prikaupęs 10 teistumų (paskutinį kartą 2013 metais – už narkotikų platinimą), pelnė 20 parų arešto. Jis buvo suimtas teismo salėje.

Penkis kartus teistam E. Alonderiui už narkotikų pirkimą teks sumokėti 20 MGL (753,20 eurų) baudą. Šis vyras garsus tuo, kad jis buvo ilgą laiką Plungėje veikusios grupuotės narys. 2005 metų viduryje kartu su kitais gupuotės nariais E. Alonderis buvo nuteistas už turto prievartavimą, keletą padegimų, vagystę. Gauja reketavo plungiškius verslininkus, padegė „Plungės žinių“ redaktoriaus namą, sudegino vienos įmonės kontorą ir tame pastate buvusią parduotuvę. Atlikęs bausmę E. Alonderis gyvenimo būdo nepakeitė – 2010 metais jis buvo nuteistas už vagystę bei narkotikų laikymą 4 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausme.

Dar viena byla

Išnagrinėta ir J. Marcinkevičiūtės bei A. Konkovos baudžiamoji byla. Abi moterys irgi mušėsi į krūtinę ir atgailavo. J. Marcinkevičiūtė netgi prižadėjo ateityje įsidarbinti ir jokių nusikaltimų daugiau nedaryti. Be to, moteris augina 6 vaikus, kurių pusė – mažamečiai.

Nors LR BK 260 str. 1 d. numatyta vienintelė bausmės rūšis – laisvės atėmimas, tačiau teismas manė, kad bausmės tikslai bus pasiekti ir neskiriant realios laisvės atėmimo bausmės. Taigi, 2 metų ir 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmės vykdymas buvo atidėtas dvejiems metams, įpareigojant nuteistąją per bausmės vykdymo atidėjimo laiką dirbti ar registruotis darbo biržoje.

Na o 10 metų narkotikus vartojančiai, kaip ji pati prisipažino, A. Konkovai teks pasėdėti pataisos namuose. Dar šių metų balandį moteris buvo nuteista už vagystę ir palikta už grotų, o už heroino platinimą ir vartojimą teisėjas E. Antanauskas skyrė jai dar 3 metus laisvės atėmimo. Tačiau, kai bausmę sušvelnino ir subendrino su jau paskirtąją, bausmės laikas sutrumpėjo iki 2 metų ir 2 mėnesių.

Nuomonės – skirtingos

VPK KPONTV viršininkas V. Narutavičius gana skeptiškai vertino teismo skirtas bausmes. „Dabar visi protingi, o jei ne – pataria advokatai, – piktinosi patyręs kriminalistas. – Jie liepia: muškis į krūtinę, kad kalta, sakyk, kad daugiau taip nesielgsi, sutik, kad jokių įrodymų nereikia tirti, sutik su pagreitintu procesu, tad bausmė, jei ir bus skirta, sumažės trečdaliu... O juk romus sunku už rankos nutverti – jie ne tik vaikais dangstosi, bet ir labai atsargūs, bet kam kvaišalų neparduoda. Nepažįstamas narkomanas gaus nusipirkti „dozę“ tik tuomet, kai jį pristatys patikimas asmuo. O juk tos moterys jau ne po kartą teistos, tad gal reikėtų vertinti, kas pirmą kartą įkliuvo, o kas vos paleistas laisvėn ir vėl imasi tos pačios nusikalstamos veiklos“.

Ikiteisminiams abiejų šių bylų tyrimams vadovavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Vitalijus Gulenkovas šių eilučių autorei sakė, jog nuosprendžių neskųs. „Bausmės adekvačios padarytiems nusikaltimams, – patikino prokuroras. – Rasti kvaišalų kiekiai buvo nedideli, tad ir griežtesnių bausmių nesitikėjau. Galų gale, svarbu, kad nusikaltėlis suvoktų, jog bausmė – neišvengiama. Tą pajusti turėjo. Be to, manau, jog turėtų įsijungti ir kitos institucijos, privalančios padėti romams integruotis į visuomenę, o ne tik juos bausti“.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video