Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Rokiškėnai aptarė žemės ūkio aktualijas

Balandžio 17 d. Rokiškio rajono ūkininkų sąjunga drauge su LR Žemės ūkio rūmais (LR ŽŪR), Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos Rokiškio rajono skyriumi, Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriumi organizavo susirinkimą žemdirbiams aktualiais klausimais.

Susirinkimą pradėjusi ir pristačiusi svečius, Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Dalia Lūžienė-Malijonienė perdavė moderavimo teises balandžio 16 d. naujai išrinktai organizacijos pirmininkei Linai Meilutei – Datkūnienei.

Susirinkimo dalyvius ir svečius pasveikino Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, linkėdamas konstruktyvaus darbo ir sėkmingų pavasario darbų.

Žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas išsamiai pristatė Melioracijos įstatymo pakeitimo projektą, kuris, po visų pataisymų, bus pateiktas Seimo rudens sesijai.

Melioracija Lietuvoje buvo pradėta 1905-1910 m. Daugumai melioracijos įrengimų jau per 50 metų ir įrenginių nusidėvėjimas siekia net iki 85 proc. Rokiškio r. – apie 65 proc. Skaičiuojama, kad per metus melioracijos įrenginiai nusidėvi apie 1,5 proc.

E. Gustas informavo, kad rengiamasi steigti ir melioracijos fondą, kurio steigimas reglamentuotas įstatyme. Fondą numatoma finansuoti iš LR biudžeto lėšų, dalis pajamų numatoma iš žemės nuomos mokesčio ir už valstybinės žemės ūkio paskirties žemės pardavimą, o antroji finansavimo dalis teks savivaldybėms.

Kaimo plėtros programos 2021-2027 m. priemonėse numatoma tęsti vandentvarkos ir melioracijos projektų finansavimą, kur į paramą gali pretenduoti melioracijos asociacijos ir susibūrę melioracijos griovius prižiūrintys ūkininkai. Kadangi gaunama daug pastabų, jog išmokos už melioracijos griovių priežiūrą yra ženkliai per mažos, užsakytas tyrimas dėl įkainių perskaičiavimo.

Rokiškio r. ūkininkas Raimundas Sirgėdas pažymėjo, kad negalima prievartiniu būdu žemės savininkams perduoti nesutvarkytus melioracijos griovius.

Viceministras E. Gustas atsakydamas į ūkininko pastebėjimą akcentavo, kad melioracijos grioviai nėra atiduodami žemės savininkui, nes jie yra valstybės nuosavybė, o sutvarkytus griovius, perduotus ūkininkų priežiūrai įstatymas įpareigoja prižiūrėti. Taip pat viceministras pažymėjo, kad prieš atiduodant griovius ūkininkų priežiūrai, jie bus sutvarkyti.

Mažiau palankių ūkininkauti vietovių reformos aktualijas ir Rokiškio situaciją pristatė bei į ūkininkų klausimus atsakė Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Rasa Motiejaitė.

Žemės ūkio ministerijos vyriausioji specialistė Agnė Prakapienė apžvelgė 2019 m. žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo aktualijas.

LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas pažymėjo, kad priimant įstatymus būtina tartis ir diskutuoti su žemdirbiais ir kaimo gyventojais bei atsižvelgti į jų siūlymus ir nuomones.

Lašų žemės ūkio bendrovės vadovas Zenonas Akramavičius turėjo ne vieną klausimą Žemės ūkio ministerijos specialistams ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkui.

Susirinkime dalyvavęs Žemės ūkio ministerijos patarėjas Jonas Pupius pristatė Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos srities „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ paraiškų teikimo grafiką ir paragino ūkininkus ir juridinius asmenis teikti paraiškas pagal priemonę.

„Trumpoji maisto tiekimo grandinė, kai produktai pirkėjus pasiekia tiesiai iš Lietuvos ūkininkų ar per vieną tarpininką, todėl ji yra tikrai patraukli ir gamintojui ir vartotojui. Parama siekia iki 120 tūkst. Eur vienam projektui. Iš viso šiam šaukimui skirta 2,9 mln. Eur lėšų. Paramos paraišką pareiškėjas privalo teikti su partneriais“, – informavo J. Pupius.

LR Žemės ūkio rūmų (LR ŽŪR) direktorius Sigitas Dimaitis už ūkininkų vienijimą ir nuoširdų darbą bei iniciatyvas dėkojo Rokiškio rajono Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriaus pirmininkei Daliai Lūžienei – Malijonienei, įteikdamas pirmininko Arūno Svitojaus padėką ir sveikino naujai išrinktą rajono ūkininkų sąjungos pirmininkę, LR ŽŪR savivaldos organizatorę, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vicepirmininkę Liną Meilutę – Datkūnienę.

„Didžiuojuosi, kad Lina įsiliejo į LR ŽŪR bendruomenės darbą ir yra itin atsakinga ir aktyvi ne tik darbuotoja, bet ir visuomenininkė. Ji be savo tiesioginių pareigų LR ŽŪR, kurios yra labai plačios ir tiesiogiai susijusios su kaimo gyventojų ir žemdirbių vienijimu, savivaldos stiprinimu, dar suspėja pasirūpinti ir kuruoti Rokiškio ir Pasvalio jaunųjų ūkininkaičių veiklą. Linkiu visiems ūkininkams vienybės ir gerų iniciatyvų, sėkmingų pavasario darbų bei linksmų ateinančių šv. Velykų“, – kalbėjo Sigitas Dimaitis.

Susirinkimą apibendrinusi Lina Meilutė – Datkūnienė dėkojo visiems už dalyvavimą ir priminė, kad susirinkimo rezoliucija su rajono ūkininkų siūlymais artimiausiu metu bus išsiųsta valdžios institucijoms.

<

Rekomenduojami video