Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ribojimai sukėlė eiles: užklausų galimybių pasui rekordiškai daug, testų laukiama savaitėmis

Ribojimai galimybių paso neturintiems gyventojams paskatino žmones dar greičiau testuotis. Poliklinikos aiškina, kad eilės prie mokamų serologinių antikūnų testų ištįso iki savaitės. Rekordinius popierinių galimybių pasų kiekius atspausdina ir Registrų centras.

Kol gyventojai ruošiasi, premjerė Ingrida Šimonytė užsimena, kokioms sąlygoms esant galimybių pasas Lietuvoje gali tapti nebereikalingas. Sostinėje gyvenanti restorane dirbanti Viktorija atvyko į Antakalnio polikliniką atlikti serologinį COVID-19 kraujo tyrimą, kuris parodys, kiek moteris turi viruso antikūnų. Moteris aiškina, kad skiepais nuo COVID-19 nepasitiki, dėl to nesiskiepija. Po antikūnų tyrimo, moteris žada dar kartą pagalvoti dėl skiepo. Mat, jai šiuo metu dėl darbo reikia kas dešimt dienų profilaktiškai tikrintis.

  „Arba reikia skiepytis, arba tirtis kas 10 dienų. Arba su antikūnų testu 60 dienų galima nesitirti. Dvejoju aš, nelabai pasitikiu, sakyčiau, per trumpą laiką vakcina išleista“, – sako moteris. Jei Viktorijos kraujyje bus rasta pakankamai antikūnų, ji gaus ir galimybių pasą, kuris galios du mėnesius.

Po to kai Vyriausybė nusprendė išplėsti galimybių paso ribas, sostinės Antakalnio poliklinika stebi išaugusį susidomėjimą COVID-19 testais. Jei anksčiau serologinio antikūnų testo reikdavo laukti vieną, dvi dienas, dabar eilėje tenka stovėti kelis kartus ilgiau. Antakalnio poliklinikos komunikacijos koordinatorė Rūta Vanagienė tvirtina: „Iš tiesų jau pirmadienį mes pajutome didžiulį susidomėjimą, labiausiai išaugo serologinis antikūnų tyrimas.

Šiuo metu turime netgi tokią eilę, kai žmonėms tenka palaukti iki tyrimo ir savaitę. Taip pat matome šiek tiek išaugusį susidomėjimą PGR tyrimais, juos galima atlikti jau kitą dieną.“ Išaugusį susidomėjimą mato ir privačios laboratorijos.

„SYNLAB Lietuva“ Laboratorinės medicinos gydytoja Gintarė Kemežytė-Selmistraitienė teigia: „Pastarosiomis dienomis, kai dabar priimti galimybių paso nauji reikalavimai, tai padaugėjo antikūnų tyrimų mokamai atlikti. Klaipėdoje eilės yra didesnės, ten tikrai padidėjęs srautas žymiai, gali tekti palaukti tyrimo vieną, dvi dienas.“

Darbuotojai, kurie testuojasi pagal Vyriausybės privalomą programą, kas 10-imt dienų tyrimus atlieka nemokamai. O visi, kurie nori naudotis galimybių paso privalumais ir yra nevakcinuoti, privalo arba būti persirgę arba reguliariai testuotis iš savo kišenės.

Serologinis testas, kuris persirgus besimptome forma, gali galimybių pase uždegti žalią šviesą dviem mėnesiams Antakalnio poliklinikoje kainuoja 10,5 eurų, o 48 valandas galiojantis PGR – 55 eurus. Pinigai Privačiose laboratorijose kainos šiek tiek didesnės. Serologinis testas gali kainuoti 25 eurus, PGR testas 75. Jei gyventojui visas darbo dienas reikalingas galimybių pasas. Mėnesio testavimosi išlaidos gali siekti ir 1000 eurų.

  Augantį galimybių paso populiarumą mato ir Registrų centras. Gyventojai aktyviau naudojasi ne tik elektroniniais, bet ir popieriniais galimybių pasais. Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus sako: „Nuo rugpjūčio 5 dienos matėme, kad tą savaitę turėjome kiekvieną dieną visoje Lietuvoje fiziškai išduodamų atspausdinamų apie 1500.

O pirmadienį turėjome absoliutų rekordą visoje Lietuvoje registrų centro padaliniuose išviso atspausdinta daugiau kaip 2800 galimybių pasų.“

Kol gyventojai rūpinasi savo galimybių pasais, Premjerė I. Šimonytė užsiminė, kad šio dokumento neturintiems gyventojams taikomi ribojimai gali būti ir panaikinti, jei žmonės sparčiai skiepysis: „Tam skiepijimosi tempai turi būti labai dideli, mes per likusį mėnesį turbūt turėtumėm papildomai paskiepyti, kokius 400 tūkstančių žmonių, kad galėtumėm kalbėti apie 70 procentų žmonių turinčių bent vieną skiepą.“

Ingrida Šimonytė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia, kad šiuo metu visoje Lietuvoje jau 399 įmonės nusprendė aptarnauti klientus tik su galimybių pasais. 322 iš jų barai, restoranai, kavinės, klubai. Nuo rugsėjo 13-os ribojimai turėtų griežtėti.

Rekomenduojami video