Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Renka parašus dėl referendumo pakeitimų

Referendumo reikalavimų pakeitimo idėją palaiko ir rajono vadovai

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Kėdainiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, vyksta gyventojų parašų rinkimo akcija siekiant sumažinti Lietuvoje galiojančią referendumų kartelę. Siūloma referendumo iniciatyvos teise galinčių pasinaudoti piliečių skaičių sumažinti nuo 300 000 iki 100 000. Paprasčiau sakant, tam, kad Lietuvoje būtų surengtas referendumas, dabar reikia surinkti 300 000 tokiai idėjai pritariančiųjų parašų, o akcijos iniciatoriai siekia, kad ši kartelė būtų sumažinta iki 100 000 pritariančiųjų parašų. Tokią iniciatyvą palaiko ir Kėdainių rajono vadovai.

Gyventojams suteiktų daugiau teisių

Kaip sakė parašų rinkimo iniciatorius Kėdainiuose Saulius Petrošius, tokios iniciatyvos imtasi dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus šalyje.

„Nuo 1992 metų, kada buvo priimta LR Konstitucija, kurioje buvo nustatytas reikalingas trijų šimtų tūkstančių parašų skaičius, kad galima būtų reikalauti referendumo, Lietuvoje stipriai sumažėjo gyventojų, todėl natūralu, kad turėtų mažėti ir surenkamas parašų skaičius.

Taip gyventojams būtų suteikta galimybė aktyviau prisidėti prie šalies valdymo – atšaukti ar priimti įstatymus, paleisti Seimą, jeigu netinkamai dirba ir pan.“, – sako S. Petrošius.

Pasirašyti galite iki sausio 21 dienos

Vasarą pradėta parašų rinkimo akcija, anot iniciatoriaus Kėdainiuose, vyksta visoje šalyje ir tęsis iki 2022 metų sausio 21 dienos.

Jei dar nespėjote prisijungti prie šios iniciatyvos, bet jai pritariate, galite pasirašyti ir internetu, užsukę į interneto svetainę www.ltreferendumas.lt arba susisiekti su parašų rinkėjais. Kėdainių rajone už parašų rinkimą yra atsakingas Saulius, kurio tel. 8 650 45 490, ir Vilma, kurios tel. – 8 603 32 464.

Parašus skaičiuos sausio mėnesį

Kiek šiuo metu jau yra pasisakiusių „už“ Lietuvoje galiojančios referendumų kartelės sumažinimą, dar nėra suskaičiuota. Pasak S. Petrošiaus, tai pradės aiškėti likus trims savaitėms iki parašų rinkimo pabaigos.

Kad parašų rinkimas vyktų sparčiau, jų rinkėjai darbuojasi ir žmonių susibūrimo vietose.

Parašai dėl referendumo kartelės sumažinimo buvo renkami ir Kėdainių miesto eglės įžiebimo šventėje, kur tokią iniciatyvą savo parašu palaikė ir rajono meras Valentinas Tamulis.

Vis tik šia iniciatyva aš matau didesnes galimybes ir tai vienas iš sprendimų, kaip paskatinti visuomenę aktyviau prisidėti prie įvairių šaliai ir kiekvienam iš mūsų problemų ir klausimų sprendimų. P. Aukštikalnis

Meras: kartelė turėtų nusileisti

V. Tamulis sako, manantis, kad šiandien pasireikšti piliečių iniciatyvai ir norint, kad referendumas įvyktų, reikia surinkti net tris šimtus tūkst. parašų, o tai yra ganėtinai daug ir kartelė užkelta aukštai.

„Netgi dabar organizatoriams reikia surinkti 300 tūkstančių parašų, kad jų iniciatyva dėl kartelės nuleidimo būtų įgyvendinta.

Tai yra ganėtinai sunki procedūra: paskaičiuokime, kiek mūsų piliečių yra išvykusių į užsienį, kiek nedalyvauja rinkimuose, koks rinkėjų aktyvumas būna – man atrodo, normalu, kad ta kartelė nusileistų iki 100 tūkstančių, – kabėjo meras. – Tuomet gal ir piliečių aktyvumas, iniciatyvumas labiau reikštųsi, kai jie matytų, jog įgyvendinti vieną ar kitą užmojį yra realu. Dabar tiesiog yra daromas didelis darbas, bet nežinai, ar pavyks pasiekti galutinį rezultatą.“

V. Tamulio nuomone, jei pavyktų sumažinti reikiamą parašų skaičių dėl referendumo surengimo, tuomet žmonės taptų aktyvesni ir iniciatyvesni sprendžiant jiems aktualius klausimus.

Vicemeras ragina pasirašyti

Jungtis prie parašų rinkimo akcijos ragina ir vicemeras Paulius Aukštikalnis, pats už referendumo kartelės sumažinimą pasirašęs internetu, elektroninėmis priemonėmis.

„Pasirašyti internetu visai nesudėtinga. Tai gali padaryti kiekvienas gyventojas.

Mažesnė kartelė, mano nuomone, yra demokratiškiau.

Aišku, ji per maža negali būti, bet šiandien surinkti 300 tūkstančių parašų, manau, yra per daug. Lietuvoje gyventojų mažėja, todėl palikti tuos pačius standartus kaip anksčiau, nėra teisinga.

100 tūkst. parašų yra optimalus variantas ir gana didelis skaičius, kad būtų keliamas bendruomenei rūpimas klausimas“, – svarstė vicemeras.

Paklaustas, ar sumažinus parašų skaičių referendumui surengti žmonės taps aktyvesni, P. Aukštikalnis pasidalijo nesena savo patirtimi: „Žmonės iš tiesų yra vangūs. Apie tai galiu kalbėti ir iš visai nesenos patirties, kai buvome paskelbę Gyventojų iniciatyvą ir skatinome žmones siūlyti bei rinkti projektus, kurie galėtų būti įgyvendinti už biudžeto lėšas. Dalyvavusių buvo labai mažai. Todėl šį siekį aš vertinu kaip priemonę skatinti, aktyvinti žmones dalyvauti valstybiniuose procesuose, kaip lengvesnę priemonę reikšti nuomonę.

Visuomet svarbu žmones įtraukti į demokratinius procesus, nes turime kurti Lietuvą kartu, neatsiriboti nuo vykstančių procesų ir kažką visuomet kaltinti, kad tas ar tas ne taip padaryta. Kiekvienas turime prisiimti atsakomybę už save ir už savo aktyvumą mūsų didelėje Lietuvos bendruomenėje.“

Grėsmes turi įvertinti ekspertai

Vicemeras neatmeta, kad, kaip ir visuose procesuose, taip ir šiuo atveju galimos ir piktnaudžiavimo apraiškos.

„Tai turi būti stebima, analizuojama, o atsakingi asmenys bei institucijos prisiimti atsakomybę ir bausti pažeidėjus. Negaliu šiandien pasakyti, kad šitas variantas yra teisingiausias, tačiau ekspertai, viską išanalizavę, turėtų numatyti galimas grėsmes, pasekmes“, – kalbėjo P. Aukštikalnis.

Jis taip pat sutinka, kad referendumo surengimo kartelės nuleidimas gali būti ir nebloga paskata tiems politikams, kurie šiltai įsitaisę visą kadenciją praleidžia taip nieko ir nenuveikę. Nes tuomet kiltų grėsmė, kad pasipiktinę gyventojai tiesiog panorės juos atšaukti iš užimamų pareigų.

„Tačiau, manau, kad reikėtų platesnės, tokios kaip saugumo grėsmių ir galimybių (SGG) analizės, kuri turėtų atsakyti į daugelį klausimų.

Vis tik šia iniciatyva aš matau didesnes galimybes ir tai vienas iš sprendimų, kaip paskatinti visuomenę aktyviau prisidėti prie įvairių šaliai ir kiekvienam iš mūsų problemų ir klausimų sprendimų“, – įsitikinęs vicemeras.

Rekomenduojami video