Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Re­a­ly­bė ir sie­kia­my­bė: vai­kai gy­ve­na ir au­ga ins­ti­tu­ci­nė­je glo­bo­je, nors tu­rė­tų aug­ti savo šei­mo­se”

„Prieš tei­siant ma­ne ir ma­no din­gi­mą, no­rė­čiau pa­pa­sa­kot kaip tam „šei­my­nų cen­tre“ auk­lė­to­jai auk­lė­ja še­šia­me­čius… „Auk­lė­ji­mo“ pa­vyz­dys, kaip auk­lė­to­jas pa­si­el­gė su še­šia­me­čiu vai­ku, kai jis at­si­sa­kė val­gyt: „tu ***** ne­gau­si dau­giau nie­ka­da nie­ko, ką gau­na ki­ti“ ir pra­dė­jo tą vai­ką tran­ky­ti. Ir ne, mie­lie­ji fa­ce­bo­o­ko dė­dės, aš ne­gast­ro­liuo­ju su ber­nais da­bar“.

To­kio tu­ri­nio še­šio­li­ka­me­tės aly­tiš­kės laiš­kas vir­tu­a­lio­je erd­vė­je pa­si­ro­dė jau po ke­lių va­lan­dų, kai bu­vo pa­skelb­ta jos pa­ieš­ka, ir su­kė­lė daug dis­ku­si­jų. Vieni ko­men­ta­to­riai at­vi­rai ra­šė, kad „džiau­gia­si mer­gi­nos stip­ry­be“, „no­ru ap­gin­ti ma­ža­me­čius“, juk še­še­rių me­tų vai­kas ne­pa­pa­sa­kos, kas su juo da­ro­ma, o ir ne­tu­ri kam pa­pa­sa­ko­ti. Ki­ti – taip pat azar­tiš­kai pik­ti­no­si pa­aug­lių ne­at­sa­kin­gu­mu.

Iš Aly­taus mies­to šei­mos cen­tro ben­druo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų pa­si­ša­li­nu­sios ne­pil­na­me­tės nuo­mo­nė dėl ga­li­mai įstai­go­je pa­ti­ria­mo smur­to, pa­vie­šin­ta vie­šo­jo­je erd­vė­je, bu­vo ap­tar­ta ir Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės va­do­vų ini­ci­juo­ta­me pa­si­ta­ri­me. Dėl ga­li­mo smur­to ben­druo­me­ni­niuose vai­kų glo­bos na­muo­se yra pra­dė­tas iki­teis­mi­nis ty­ri­mas.

Aly­taus nau­jie­nos“ šio įvy­kio kon­teks­te pa­kal­bi­no įvai­rių įstai­gų spe­cia­lis­tus, aly­tiš­kius, ku­rie yra pri­si­lie­tę prie vai­kų glo­bos pro­ce­so, pa­pra­šė­me ir psi­cho­lo­gės ko­men­ta­ro.

„Į šią si­tu­a­ci­ją žiū­ri­me rim­tai“

Pa­sak Ak­vi­lės Vo­ve­rie­nės, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­jos, mū­sų mies­te vei­kia pen­kios so­cia­li­nių pa­slau­gų įstai­gos: BĮ Aly­taus nak­vy­nės na­mai, BĮ Aly­taus mies­to šei­mos cen­tras, VšĮ Aly­taus mies­to so­cia­li­nių pa­slau­gų cen­tras, VšĮ Aly­taus me­di­ci­ni­nės re­a­bi­li­ta­ci­jos ir spor­to cen­tras, VšĮ Aly­taus mies­to ben­druo­me­nės cen­tras, taip pat so­cia­li­nes pa­slau­gas tei­kia įvai­rios ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos.

Aly­taus mies­to šei­mos cen­tras, ku­rio būs­ti­nė – Vil­ties gat­vė­je, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos spren­di­mu 2018 me­tais bu­vo įkur­tas vie­to­je Aly­taus vai­kų glo­bos na­mų, vei­ku­sių An­ta­no Juo­za­pa­vi­čiaus gat­vė­je.

A.Vo­ve­rie­nė, pa­klaus­ta, ku­rio­je šei­my­no­je ta­ria­mai smur­tau­ta prieš še­šio­li­ka­me­tę, tei­gė, kad įvy­kis fik­suo­tas Aly­taus mies­to šei­mos cen­tro ben­druo­me­ni­niuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se. Į juos pa­te­kę vai­kai ap­gy­ven­di­na­mi pen­kio­se šei­my­no­se, ga­li­mas in­ci­den­tas fik­suo­tas Kal­nų gat­vė­je įsi­kū­ru­sio­je šei­my­no­je.

„Į šią si­tu­a­ci­ją žiū­ri­me rim­tai. Nuo in­for­ma­ci­jos ga­vi­mo nuo­lat ben­dra­dar­biau­ja­ma ir kon­tak­tuo­ja­ma su vi­so­mis su­si­ju­sio­mis ins­ti­tu­ci­jo­mis. Bu­vo su­reng­tas pa­si­ta­ri­mas su Vals­ty­bės vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­bos prie SADM Aly­taus ap­skri­ties Vai­ko tei­sių sky­riaus, Aly­taus mies­to šei­mos cen­tro, Švie­ti­mo ir spor­to bei So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­rių va­do­vais ir dar­buo­to­jais. Ne­pil­na­me­tė šiuo me­tu gy­ve­na sa­vo šei­mo­je. Jai, jos šei­mos na­riams ir ben­druo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų šei­my­nos, ku­rio­je bu­vo glo­bo­ja­ma ne­pil­na­me­tė, vai­kams tei­kia­ma rei­kia­ma pa­gal­ba“, – to­kią in­for­ma­ci­ją pa­tei­kė so­cia­li­nę sri­tį ku­ruo­jan­ti Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės me­ro pa­va­duo­to­ja Jur­gi­ta Šu­ke­vi­čie­nė.

„Smur­to at­ve­jų prieš ma­ža­me­čius ar pa­aug­lius tik­rai pa­si­tai­ko“

Šiuo me­tu dėl ga­li­mo smur­to ben­druo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­muo­se yra pra­dė­tas iki­teis­mi­nis ty­ri­mas. Ne vie­nam aly­tiš­kiui ky­la klau­si­mų, ko­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis yra pra­de­da­mi iki­teis­mi­niai ty­ri­mai ir ko­kia baus­mė grės­tų dar­buo­to­jui, smur­tau­jan­čiam prieš ne­pil­na­me­čius? Ap­skri­tai, kur pa­aug­lys, prieš ku­rį smur­tau­ja­ma, tu­ri kreip­tis ir ko­kia tvar­ka? Do­mi­mės ir sta­tis­ti­ka, kiek smur­to prieš vai­kus ir pa­aug­lius at­ve­jų pas­ta­rai­siais me­tais yra nu­sta­ty­ta.

Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Ko­mu­ni­ka­ci­jos po­sky­rio vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Eg­lė Ka­čins­kie­nė su­ti­ko apie tai pa­kal­bė­ti pla­čiau.

„Įvy­kio ap­lin­ky­bių pa­tiks­li­ni­mai ar­ba iki­teis­mi­niai ty­ri­mai pra­de­da­ma ne­del­siant, ga­vus Vals­ty­bi­nės vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bos raš­tą, so­cia­li­nių dar­buo­to­jų ar pe­da­go­gų in­for­ma­ci­ją ar­ba ki­to as­mens pa­reiš­ki­mą dėl ga­li­mo smur­ta­vi­mo at­ve­jo. Smur­to at­ve­jų prieš ma­ža­me­čius ar pa­aug­lius tik­rai pa­si­tai­ko, to­dėl pa­tys pa­aug­liai ga­li tie­sio­giai skam­bin­ti te­le­fo­nu 112 ir pra­neš­ti apie in­ci­den­tą. Dėl ma­ža­me­čių vai­kų daž­niau­siai krei­pia­si so­cia­li­niai dar­buo­to­jai ar pe­da­go­gai, pa­ste­bė­ję įta­ri­mą ke­lian­čių veiks­nių. Svar­bus vaid­muo taip pat ati­ten­ka ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­bai, ku­ri be­tar­piš­kai ben­drau­ja su po­li­ci­jos pa­rei­gū­nais.

Vi­so­je Aly­taus ap­skri­ty­je šiais me­tais yra pra­dė­ta 19 iki­teis­mi­nių ty­ri­mų dėl smur­ta­vi­mo ar­ti­mo­je ap­lin­ko­je ir 17 iki­teis­mi­nių ty­ri­mų, kai ne­pil­na­me­čiai nu­ken­tė­jo ki­to­kio­mis ap­lin­ky­bė­mis.

Kal­bant apie baus­mes, jei­gu smur­to at­ve­jai tik­rai bu­vo įro­dy­ti, tai ati­tin­ka­mai nuo si­tu­a­ci­jos jie ap­ra­šy­ti LR Bau­džia­mo­jo ko­dek­so 140 str. „Fi­zi­nio skaus­mo su­kė­li­mas ar ne­žy­mus svei­ka­tos su­trik­dy­mas“. (1. Tas, kas muš­da­mas ar ki­taip smur­tau­da­mas su­kė­lė žmo­gui fi­zi­nį skaus­mą ar­ba ne­žy­miai jį su­ža­lo­jo ar trum­pam su­sarg­di­no, bau­džia­mas vie­šai­siais dar­bais ar­ba lais­vės ap­ri­bo­ji­mu, ar­ba areš­tu, ar­ba lais­vės at­ėmi­mu iki vie­ne­rių me­tų. 2. Tas, kas šio straips­nio 1 da­ly­je nu­ro­dy­tą vei­ką pa­da­rė sa­vo ar­ti­ma­jam gi­mi­nai­čiui ar šei­mos na­riui, bau­džia­mas vie­šai­siais dar­bais ar­ba lais­vės ap­ri­bo­ji­mu, ar­ba areš­tu, ar­ba lais­vės at­ėmi­mu iki dve­jų me­tų. 3. Tas, kas šio straips­nio 1 da­ly­je nu­ro­dy­tą vei­ką pa­da­rė ma­ža­me­čiui ar­ba kan­kin­da­mas nu­ken­tė­ju­sį as­me­nį, bau­džia­mas bau­da ar­ba areš­tu, ar­ba lais­vės at­ėmi­mu iki dve­jų me­tų.“)

Ko­kiu prin­ci­pu ir pa­gal ko­kius kri­te­ri­jus pri­ima­mi dar­buo­to­jai?

Kaip į ži­nią apie ga­li­mą vai­ko tei­sių pa­žei­di­mą vai­kų glo­bos na­muo­se re­a­ga­vo ins­ti­tu­ci­jos, ku­rios pa­grin­di­nė mi­si­ja – vai­ko tei­sių ap­sau­ga, spe­cia­lis­tai?

Re­na­ta Kruk, Aly­taus ap­skri­ties vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja tei­gė: „Mū­sų pri­ori­te­tas yra vai­ko sau­gu­mas, to­dėl ne­del­siant bu­vo pra­dė­tas vai­kų si­tu­a­ci­jos ver­ti­ni­mas, ben­dra­vo­me su vai­kais, iš­klau­sė­me jų nuo­mo­nę. Vi­sais at­ve­jais, kai yra gau­na­ma in­for­ma­ci­ja apie bet ko­kį ga­li­mą smur­tą prieš vai­kus, vai­ko tei­sių gy­nė­jai re­a­guo­ja grei­tai, apie ga­li­mus smur­to at­ve­jus pra­ne­ša­ma tei­sė­sau­gos pa­rei­gū­nams, aiš­ki­na­ma­si si­tu­a­ci­ja ir sten­gia­ma­si už­tik­rin­ti vai­kų sau­gu­mą, rū­pi­na­ma­si psi­cho­lo­gi­ne pa­gal­ba bei ki­to­mis vai­kui rei­ka­lin­go­mis pa­slau­go­mis.

Gau­ta in­for­ma­ci­ja apie bet ko­kios rū­šies smur­tą pa­de­da vai­ko tei­sių gy­nė­jams pa­si­rū­pin­ti vai­kų sau­gu­mu. To­dėl pra­šo­me ne­lik­ti abe­jin­gais iš­gir­dus vai­ko pa­gal­bos šauks­mą, ki­lus nors ma­žiau­siam įta­ri­mui, jog skriau­džia­mas vai­kas, nie­ko ne­lauk­da­mi pra­neš­ki­te apie tai te­le­fo­nu 112 ar­ba kreip­ki­tės į ar­ti­miau­sią Vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­rių.“

Šios tar­ny­bos va­do­vės klau­sia­me: kas ste­bi vals­ty­bi­nė­se glo­bos įstai­go­se au­gan­čių vai­kų psi­cho­lo­gi­nę būk­lę? Ar so­cia­li­niams dar­buo­to­jams me­di­kų pa­tik­ros rei­ka­lin­gos?

„Už vai­kų svei­ka­tos būk­lę at­sa­ko įsta­ty­mi­niai jų at­sto­vai. Ko­kiu prin­ci­pu ir pa­gal ko­kius kri­te­ri­jus pri­ima­mi dar­buo­to­jai į pa­rei­gas, at­sa­ky­ti ga­lė­tų tik darb­da­vys. Vai­ko tei­sių ap­sau­gos ir įvai­ki­ni­mo tar­ny­bos pri­ori­te­tas yra vai­ko sau­gu­mas, to­dėl, kaip jau mi­nė­jau, ne­del­siant bu­vo pra­dė­tas vai­kų si­tu­a­ci­jos ver­ti­ni­mas, ben­dra­vo­me su vai­kais, iš­klau­sė­me jų nuo­mo­nę. Ki­tų įstai­gų dar­bo spe­ci­fi­kos mes ne­ko­men­tuo­ja­me“, – sa­ko Aly­taus ap­skri­ties vai­ko tei­sių ap­sau­gos sky­riaus ve­dė­ja R.Kruk.

Vi­suo­me­nė ste­bi lyg pro pa­di­din­tą stik­lą

Aly­tiš­kiai An­ge­lė ir Jo­nas Skin­kiai do­rais žmo­nė­mis iš­au­gi­no tris sa­vus vai­kus, au­gi­no ir auk­lė­jo vie­nuo­li­ka tė­vų pa­lik­tų vai­kų. Aly­tiš­kiai iki šiol me­na ir džiau­gia­si An­ge­lės iki sa­va­ran­kiš­ko gy­ve­ni­mo ke­lio at­ves­to Re­mi­gi­jaus, vai­ki­no, ku­ris sir­go ge­ne­ti­ne li­ga ir iš ke­tu­rių ga­lū­nių tu­rė­jo tik vie­ną ran­ku­tę, sėk­me.

An­ge­lė įsi­ti­ki­nu­si, kad jo­kiu bū­du ne­ga­li­ma iš vi­suo­me­nės iš­skir­ti žmo­nių, ku­rie už­au­go ne bio­lo­gi­nių tė­vų na­muo­se. Jos ma­ny­mu, ga­bių ir pro­tin­gų vai­kų, kaip ir lin­ku­sių į įvai­rias iš­dai­gas, bu­vo ir yra tiek vals­ty­bi­niuo­se glo­bos na­muo­se, tiek ir šei­mo­se.

Pa­klaus­ta, ar sun­kiau auk­lė­ja­mų tai­kė­si ir tarp jos vie­nuo­li­kos glo­bo­ti­nių, ku­riuos su vy­ru kaip sa­vus ug­dė, An­ge­lė ati­ta­rė ga­na fi­lo­so­fiš­kai: „Kaip ver­tin­si, kaip į tai žiū­rė­si. Jei gė­rio ieš­ko­si, tai jo kiek­vie­na­me vai­ke ra­si“.

Su­tuok­ti­nius, ku­rie ant ko­jų pa­sta­tė bū­rį tė­vų pa­lik­tų vai­kų, šie lan­ko iki šiol. Iš už­sie­nio sa­vu au­to­mo­bi­liu Skin­kių ap­lan­ky­ti par­va­žiuo­ja ir Re­mi­gi­jus, ku­ris tu­ri sa­vo ver­slą, pui­kiai iš­ma­no kom­piu­te­rius ir ki­tą tech­ni­ką. Vi­si jų vai­kai dė­kin­gi įtė­viams.

Apie šian­dien ap­ta­ri­nė­ja­mą si­tu­a­ci­ją ben­druo­me­ni­niuo­se vai­kų glo­bos na­muo­se An­ge­lė ne­lin­ku­si kal­bė­ti. Vis dėl­to ji svars­to: „Ar tik­rai ten ga­lė­jo bū­ti smur­tas? Aš ne­la­bai tuo ti­kiu. Gal tik griež­čiau, reik­liau bu­vo pa­sa­ky­ta?“

An­tra pa­šne­ko­vė, mo­te­ris ne­no­rė­ju­si įvar­din­ti sa­vęs, iš­sa­kė to­kį pa­mąs­ty­mą: „Vi­suo­me­nė į val­diš­kuo­se na­muo­se ver­dan­tį gy­ve­ni­mą vi­sa­da žiū­ri lyg pro pa­di­din­tą stik­lą. Jei tik nu­spręs­da­vo­me kie­me pa­dir­bė­ti, kad ir la­pus su­grėb­ti, tuoj ir pa­si­pi­la pro lan­gus – kaip, varg­še­liai, prie dar­bo len­kia­mi. Ar­ba par­duo­tu­vė­je ap­si­per­kant jau šnibž­da­si, kad nė sal­dai­niu­ko vai­kams ne­nu­pir­ko. Men­ta­li­te­tas lie­tu­vai­čių dar nė­ra aukš­to ly­gio.“ Kal­bi­nant dau­giau so­cia­li­nio dar­bo spe­cia­lis­tų, iš­girs­ta ir to­kia min­tis, kad kam tie vai­kai yra iš­skirs­ty­ti po šei­my­nas? Ne vie­no pa­šne­ko­vo ti­kin­ta, kad po dvi­de­šim­ties me­tų vėl tu­rė­si­me vie­nus vai­kų glo­bos na­mus, nes tai pa­ti ge­riau­sia iš­ei­tis, tik bū­ti­nas nau­jas po­žiū­ris į vai­kų už­im­tu­mą, dar­bi­nį mo­ky­mą.

Ben­dra­me pa­sta­te ki­tas ben­dra­vi­mas, čia leng­viau pa­ste­bi­mas ir ri­bas per­žen­gęs spe­cia­lis­tas. Iš­sa­ky­tas pa­ste­bė­ji­mas, kad šei­my­no­se vis dar ne­iš­spren­džia­mas ir toks klau­si­mas, kai vie­nam iš ma­ža­me­čių vai­kų pri­rei­kia me­di­kų pa­gal­bos, ir jo dar­buo­to­jas ne­ga­li pa­ly­dė­ti į li­go­ni­nės Pri­ėmi­mo ir sku­bios pa­gal­bos sky­rių, nes ne­ga­li pa­lik­ti vie­nų ki­tų vai­kų.

Di­rek­to­rius ne­ko­men­tuo­ja

Iš ben­druo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų pa­bė­gus ne­pil­na­me­tei, iš­ki­lo dar vie­nas įdo­mus klau­si­mas – vals­ty­bi­nė­je glo­bos įstai­go­je gy­ve­na 16 me­tų jau­nuo­lis, ku­ris nei mo­ko­si, nei dir­ba. Tai­gi kas rū­pi­na­si jo iš­lai­ky­mu? Ar daž­ni to­kie at­ve­jai? Kas tu­rė­tų to­kius pa­aug­lius ska­tin­ti mo­ky­tis ama­to, pro­fe­si­jos?

„Kai vai­kui teis­mo spren­di­mu nu­sta­to­ma trum­pa­lai­kė so­cia­li­nė glo­ba ir įstai­ga tam­pa jo glo­bė­ju, iš­lai­ky­mas fi­nan­suo­ja­mas sa­vi­val­dy­bės biu­dže­to lė­šo­mis. To­kiu at­ve­ju su vai­ku dir­ba spe­cia­lis­tai tam, kad jis grįž­tų į švie­ti­mo įstai­gą tęs­ti ug­dy­mo­si pro­ce­so ar­ba re­gist­ruo­tų­si Už­im­tu­mo tar­ny­bo­je“, – pa­tiks­li­no Ak­vi­lė Vo­ve­rie­nė, Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės So­cia­li­nės pa­ra­mos sky­riaus ve­dė­ja.

No­rė­jo­si iš­girs­ti ir Aly­taus mies­to šei­mos cen­tro ben­druo­me­ni­nių vai­kų glo­bos na­mų di­rek­to­riaus Ro­mu­čio Že­buo­lio ko­men­ta­rą, bet va­do­vas si­tu­a­ci­jos ne­ko­men­tuo­ja. Ne­su­ti­ko apie įvy­kį pra­ne­šu­sios pa­aug­lės si­tu­a­ci­jos pa­ko­men­tuo­ti ir Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­ja Rim­vy­da Ali­šaus­kie­nė, pa­aiš­kin­da­ma, kad ji jau tu­ri 16 me­tų ir nė­ra moks­lei­vė.

Rekomenduojami video