Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
R. Karbauskis paviešino VTEK pokalbių išklotines ir pateikė Seimui prašymą pradėti P. Urbšio apkaltą

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis ir šios frakcijos narė Agnė Širinskienė ketvirtadienio rytą savo feisbuko paskyrose paviešino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) narių pokalbio išklotinę. Pasak R. Karbauskio, tai visiškai atskleidžia galimą poveikį, kurį VTEK nariams darė Seimo narys Povilas Urbšys, tuo metu vadovavęs VTEK kuravusiam Seimo komitetui. Frakcijos seniūnas ketvirtadienį taip pat pateikė prašymą Seimui pradėti P. Urbšio apkaltos procesą.

Iš garso galima manyti, kad įrašai daryti neprofesionaliai, slapta. Paviešinusi įrašus A. Širinskienė rašė esą iš jų galima suprasti, kad VTEK nariai nebuvo nepriklausomi, o pačiuose įrašuose girdėti kalbos apie paliepimus, kompensacijas ir atleidimus iš darbo.

Paviešinti VTEK įrašai

„Valstietė“ savo socialinio tinklo įraše citavo užfiksuotus pokalbį, trunkantį apie 26 minutes, kuriame, pasak jos, girdėti tokios frazės, kaip „jau viskas pasakyta, surežisuota“, nes, kaip rašė Seimo narė, reikia kolegą išmesti iš darbo. „Pozicija yra pristatyta komitete Valstybės valdymo ir savivaldybių, pirmininkas tai pasakė, kad reikia padaryti“, – cituojamas kitas pokalbio fragmentas.

„Duokit kompensaciją buvo pasakyta. Buvo pasakyta Virgi (V. Kanapinskas linkteli galva?). Duokit kompensaciją, kad jo (rodo į M. Siaurį) neliktų“, – pokalbį citavo A. Širinskienė. Be to, ji rašė, kad VTEK nariai greičiausiai suprato, kad elgiasi galimai neteisėtai. Čia ji pacituoja kitą pokalbio fragmentą: „Jeigu... Na ten buvo pasakyta atleisti Mindaugą Siaurį, reiškia tavo pavaldinį (rodo į R. Valentukevičių). Nu gal šito nereikia sakinėt, bet toks pokalbis buvo.“

Politikė taip pat dėstė, kad VTEK nariai suprato, kad ir politikai savo elgesiu ir pageidavimais peržengia ribas, tačiau apie tai neinformavo. Toliau ji vėl cituoja pokalbių fragmentus.

„R. Valentukevičius: Na, atleisti tai ir ne jų kompetencija.

S. Katuoka: Ne jų kompetencija. Ne jų kompetencija, na bet buco pasakyta svarstyti <...>“

A. Širinskienė rašė, kad VTEK nariai jautė prievartą:

„S. Katuoka: <...> Bet supranti, vat buvo tiesiog taip suformuluota ir jis yra „biškį“... (rodo į V.Kanapinską).

M. Siaurys: Priverstas, ta prasme?“

„Valstietė“ taip pat rašo, kad komisijos nariai uoliai atsiskaitinėjo galimiems užsakovams. Cituojamas V. Kanapinskas, sakantis, kad turės pateikti ataskaitą,

„R. Valentukevičius: Ir po mėnesio, po mėnesio klaus. Tai kas čia, Urbšys taip išdėstė?

V. Kanapinskas: Ir Urbšys, ir paskui pirmininkas, gi pas pirmininką.“

Seimo narė rašė, kad trečiadienį paaiškėjo, jog VTEK nariai neginčija pokalbio buvimo, o skundžiasi tik tuo, kad pokalbis buvo įrašytas neteisėtai.

Rekomendavo trauktis pačiam

V. Kanapinskas buvo paskirtas laikinuoju VTEK pirmininku. Jis juo tapo pernai kovą, kai iš pareigų pasitraukė tuometis pirmininkas R. Valentukevičius. Vėliau V. Kanapinsko kandidatūra siūlyta ir į nuolatinius vadovus, bet Seimas tokiai kandidatūrai nepritarė.

Parlamentarės paviešintame įraše girdima, kaip V. Kanapinskas komisijos nario M. Siaurio klausia apie VTEK narių poziciją. Pastarasis atsako ją žinantis. Tuomet V. Kanapinskas pasako M. Siauriui, kad šiam yra dvi alternatyvos – arba trauktis iš darbo savo noru, arba sudaryta komisija ir jis, gavęs drausminę nuobaudą, bus atleistas iš darbo.

„Manau, kad pirma yra geresnė. <...> Parašai prašymą, kad atleistų tave iš darbo savo noru. Gauni ir už atostogas, kurias esi sukaupęs. Ir dar išeitinę, kiek ten tau priklauso. Čia viena alternatyva. Antra – tai sudarom komisiją ir gauni drausminę nuobaudą, tada atleidimą iš darbo“, – girdimas V. Kanapinskas.

Jis kalbėjo, kad yra ne vienas M. Siaurio sisteminis pažeidimas ir atleidimo atveju jis negautų jokios kompensacijos. Išeiti iš darbo skatintas M. Siaurys atsakė: „Po kelionės į JAV manęs čia nebus. Aš jums netrukdysiu, nebus manęs šitoje komisijoje, manęs čia nėra. Sprendimą priėmiau jau prieš mėnesį.“

Į pokalbį įsiterpęs R. Valentukevičius rekomendavo M. Siauriui ieškoti darbo, esą apie tai pranešta ir Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui.

Sprendė dėl apkaltos

Po žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos apie galimą P. Urbšio poveikį VTEK nariams, „valstiečių“ vedliai nutarė, kad reikia organizuoti buvusiam frakcijos nariui apkaltą. Anksčiau šioje frakcijoje dirbęs P. Urbšys iš jos pasitraukė savo noru po to, kai Seime buvo nutarta nesudaryti komisijos, kuri tirtų nerimą keliančią padėtį žemės ūkio sektoriuje.

Pats „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis posėdyje, dėl apkaltos buvusiam kolegai, nedalyvavo. Jis taip pat apie situaciją pasisakė socialiniame tinkle: „Pokalbio tarp VTEK narių išklotinė pilnai atskleidžia galimą poveikį, kurį VTEK nariams darė Seimo narys Povilas Urbšys, tuo metu vadovavęs VTEK kuravusiam Seimo komitetui. Manytina, jog tokia veikla yra nusikalstama, traktuotina kaip priesaikos sulaužymas ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pažeidimas. Po Seimo pirmininko pasiaiškinimo dėl jo galimo dalyvavimo darant poveikį VTEK veiklai taps aiški jo galima atsakomybė.

Mane galima kaltinti viskuo, kurti įvairias istorijas, kurias bandoma pateikti kaip tikras, bet tai nepakeis fakto, fiksuoto garso įrašuose, kuris tampa nepasitikėjimo VTEK ir apkaltos Seimo nariui Povilui Urbšiui pagrindu.”

 

Rekomenduojami video