Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prižiūrėti be tėvų globos likusį vaiką – sunkus darbas

Budintis globotojas – nauja vaikų priežiūros paslauga, atsiradusi prieš pusantrų metų. Nuo 2018 m. liepos 1 d. pasikeitus vaiko globos nuostatams, Gargždų socialinių paslaugų centro Globos centras sudaro sutartis su budinčiais globotojais dėl šių paslaugų. Klaipėdos rajone šiuo metu dirba du budintys globotojai.

„Be tėvų globos likusių vaikų priežiūra labai atsakinga, jautri sritis“, – patikino centro direktorė Viktorija Lygnugarienė.

Nusivylė naujomis pareigomis

Gargždiškis Mykolas „Bangos“ redakcijai pasakojo, kad jis su žmona Aušra (vardai pakeisti) norėjo padėti krizėje atsidūrusių šeimų vaikams, bet Gargždų socialinių paslaugų centro Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis buvo nutraukta.

„Abu lankėme kursus Gargždų socialinių paslaugų centre. Baigę buvome pripažinti tinkamais būti globotojais ir tam pasiruošę, tačiau mums pasakė, jog nereikalingi. Visgi mes tapome budinčiais globotojais. Globos centras mums paskyrė pirmąjį tėvų globos netekusį vaiką, kurį prižiūrėjome porą mėnesių. Po to pasiūlė mažamečius vaikus iš kaimyninio rajono. Mums buvo pasakyta, kad ten nėra budinčių globotojų. Mažylių amžius buvo toks, kad negalėjome jų globoti, tačiau neatsisakėme.

Prižiūrėdami pradėjome domėtis globojamų vaikų biologine mama – vaikai turi palaikyti ryšį su ja. Paaiškėjo, kad aname rajone teikiama vaikų priežiūros paslauga. Tai kodėl tėvų globos netekę vaikai perduoti į kitą rajoną, nutolinti nuo biologinės mamos?

Išsiaiškinome, jog biologinė mama stengėsi susigrąžinti savo vaikus, radikaliai pakeitusi savo gyvenimo būdą. Tačiau juos norėjo pasiimti užsienyje gyvenanti biologinė teta. Pradėjus tuo domėtis, mūsų globa pakibo ant plauko. Mūsų namus pradėjo tikrinti, bet nieko blogo nerado. Visgi vaikus paėmė ir išvežė kitiems globėjams. Tie, kas globoja vaikus, manau, supras, jog išgyvenome kartu su savo globotiniais: nesiskaitoma su vaikais – negali apsiginti nei jie, nei biologiniai tėvai. Manau, kad susidorojimas su mumis prasidėjo iš karto, kai buvome pasiruošę globoti vaikus, bet mūsų paslaugų atsisakė. Mes kreipėmės į teismą, bet sprendimas – ne mūsų naudai. Dalindamasis šia liūdna istorija noriu pasakyti žmonėms, kad neskubėtų tapti budinčiais globotojais. Mes stengėmės padėti tėvų globos netekusiems vaikams, tačiau buvome apjuodinti“, – „Bangai“ kalbėjo Mykolas.

Netinkamai elgėsi su biologine mama

Klaipėdos apylinkės teismo Gargždų rūmai, išnagrinėję civilinę bylą dėl Globos centro ir budinčios globotojos Aušros tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties nutraukimo pripažinimo neteisėtu, nusprendė, jog kiekvienas šio Globos centro priimtas sprendimas turėtų būti vertinamas per vaiko interesų užtikrinimo prizmę, nes vaiko atstovas įstatymiškai yra Globos centras, o ne budinti globotoja Aušra. Teismas nustatė, jog esminis šių pareigų pažeidimas buvo tai, kad ji su sutuoktiniu Mykolu netinkamai elgėsi su biologine prižiūrimų vaikų mama. Sužinoję apie biologinės vaikų tetos, kuri ketino tapti jų nuolatine globėja, netradicinę seksualinę orientaciją, nepagarbiai apie ją atsiliepė, ėmė daryti psichologinį spaudimą biologinei mamai, kad ši greičiau susigrąžintų vaikus į šeimą, kaltino ją nerūpestingumu. Globotojos Aušros sutuoktinis Mykolas notaro patvirtinto įgaliojimo pagrindu atstovavo biologinei mamai, prašė pasirašinėti po įvairaus turinio raštais, nors tai, teismo vertinimu, nesuderinama su geriausių vaiko interesų prioriteto principu.

V. Lygnugarienė: „Budintis globotojas yra fizinis asmuo, atitinkantis keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir gavęs išvadą. Budintis globėjas vaiką prižiūri pagal su Globos centru sudarytą paslaugų teikimo sutartį ir veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą.“

V. Lygnugarienė: „Budintis globotojas yra fizinis asmuo, atitinkantis keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir gavęs išvadą. Budintis globėjas vaiką prižiūri pagal su Globos centru sudarytą paslaugų teikimo sutartį ir veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą.“Teismas konstatavo, jog globotoja rūpinosi vaikais, tinkamai patenkindavo jų kasdienius buitinius interesus. Betgi vaikų interesų užtikrinimas neapsiriboja tik tuo. Budinčiam globotojui patikėta atlikti labai svarbias funkcijas – prižiūrėti likusį be tėvų globos vaiką ir užtikrinti jo interesus. Globotoja Aušra du mažamečius vaikus prižiūrėjo nuo 2018 m. rugpjūčio 13 d. iki lapkričio 26 d.

Klaipėdos apygardas teismas, išnagrinėjęs buvusios globotojos apeliacinį skundą, nepakeitė Gargždų teismo rūmų sprendimo, tik panaikino dalį jo – dėl bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

Teismui pirmą kartą teko nagrinėti tokio pobūdžio civilinę bylą – šalies teismuose tokios praktikos nėra.

Patenkinti budinčių globotojų pareigomis

Paklausta apie šį konfliktą Gargždų socialinių paslaugų centro direktorė V. Lygnugarienė atsakė: „Jeigu abiejų instancijų teismo ir mūsų nuomonės sutapo, vadinasi, teisingai pasirūpinome vaikais. Nutraukus sutartį, buvę laikini globotojai mus apskundė įvairioms institucijoms.“ Visgi pripažino, kad iš pradžių su jais buvo nuoširdus bendravimas.

O kaip dirba kiti?

„Džiaugiamės budinčiais globotojais. Problemų kyla, tačiau sprendžiame jas, daug dirbame, – kalbėjo direktorė. – Mes neturime tikslo vaikus atskirti nuo biologinių tėvų, senelių, brolių, sesių ir kitų artimųjų. Mūsų tikslas – suteikti pagalbą krizėje atsidūrusiai šeimai, kad ji keistųsi ir pasirūpintų savo vaikais.“

Šiuo metu Klaipėdos rajone dirba du budintys globotojai, kurie savo gyvenamojoje vietovėje prižiūri 4 mūsų rajono vaikus. Daugiau norinčiųjų teikti šias paslaugas neatsiranda. „Ką daryti prireikus apgyvendinti iš krizėje atsidūrusios šeimos paimtus vaikus? Gal tektų ieškoti budinčių globotojų kitose savivaldybėse?“ – svarstė V. Lygnugarienė.

Patyręs skriaudų ir netekčių

Anot direktorės, be tėvų globos likusių vaikų priežiūra labai atsakinga, jautri sritis. Budintis globotojas už vaiko priežiūrą gauna darbo užmokestį. Laukiant atvežamo prižiūrėti vaiko, jam mokama 1,5 minimalios mėnesinės algos (viena MMA – 607 Eur). Atvežus atlygis už vieno vaiko priežiūrą – 2 MMA, prižiūrint du – 3 MMA, o tris – 4 MMA. Vaiko poreikiams taip pat skiriami pinigai: globos išmoka 152 Eur, tikslinis priedas – 152 Eur, vaiko pinigai – 60 Eur. Be to, rajono Savivaldybė moka vienkartinę 4 VRP dydžio išmoką vaiko apgyvendinimo vietai įkurti. „Vaikui, patyrusiam skriaudų, netekčių, emociškai, morališkai pažeistam pagalbos reikia daug. Juk vaikas iš šeimos paimamas ypatingais atvejais, kai ten labai blogai“, – akcentavo V. Lygnugarienė.

Taigi prieš sudarant laikino globotojo sutartį, reikia gerai įvertinti savo galimybes. „Visus, kurie domisi vaiko globa, kviečiame ateiti į Globos centrą ir diskutuoti“, – ragino direktorė.


KOMENTARAS

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos komunikacijos atstovė Eglė Samoškaitė:

– Praėjusiais metais Klaipėdos rajone iš globėjų buvo paimti 2 vaikai dėl susidariusių krizinių situacijų šeimose.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kartu su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu 2019 m. vykdė neeilinį Gargždų socialinių paslaugų centro veiklos kokybės vertinimą. Jo metu nustatyti Globos centro veiklos trūkumai viešinimo, tarpinstitucinio bendradarbiavimo srityse, paaiškėjo tam tikri nesklandumai dėl terminų laikymosi ir informacijos nuoseklumo Globos centro vidiniuose procesuose. Globos centrui buvo pateiktos rekomendacijos ir nustatytas terminas nustatytiems neatitikimams pašalinti. Globos centras informavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą bei Socialinių paslaugų ir priežiūros departamentą apie pašalintus pažeidimus.

Šiuo metu Gargždų socialinių paslaugų centras turi 2 budinčius globotojus, jokių nusiskundimų daugiau negauta.

Virginija LAPIENĖ

Rekomenduojami video