Alytuje, Daugų gatvėje, Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų nenaudojamose patalpose, rugsėjį turėtų duris atverti privatūs senelių globos namai. Tokią idėją ima realizuoti balandžio pradžioje Alytuje įsteigta asociacija „Pasitinkant senatvę“. Ją yra įkūrę trys fiziniai asmenys, o asociacijai patalpas pagal panaudą balandžio pabaigoje suteikė Alytaus miesto savivaldybės taryba.
Numatoma apgyvendinti iki 80 senelių
Asociaciją „Pasitinkant senatvę“ įsteigė du alytiškiai – Rimantas Dabulis, Asta Graužinienė ir Varėnos rajone Merkinėje gyvenantis buvęs alytiškis Albertas Kupinas.
R.Dabulis dirba vadovu statybų įmonėse, A.Graužinienė yra Alytaus miesto socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams, dabar laikinai eina šio centro direktoriaus pareigas, A.Kupinas vadovauja ūkio daliai Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų ligoninės vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutėje“.
A.Kupinas yra šios asociacijos pirmininkas. „Privačius senelių globos namus nusprendėme steigti, nes tokių paslaugų Alytuje ir visoje Pietų Lietuvoje yra nedaug, jos teikiamos nelabai kokybiškai“, – sakė „Pasitinkant senatvę“ vadovas.
Jis tvirtino, kad tokios idėjos generatorių yra ir daugiau, tačiau jų neatskleidė.
Asociacija kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybę prašydama perduoti laisvas patalpas panaudai, mokant tik už komunalines paslaugas, Daugų gatvėje esančiame pastate, kuriame veikia Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namai. A.Kupino teigimu, patalpų šiame pastate prašyta, nes žinota, kad jame yra didelis plotas laisvų.
Balandžio pabaigoje miesto taryba šiai asociacijai pagal panaudą dešimčiai metų perdavė beveik 1 tūkst. 500 kv. metrų kūdikių namų naudotų patalpų arba pusantro pastato korpuso.
„Patalpos jau remontuojamos, įrengiami atskiri kambariai seneliams. Iš pradžių galvojame apgyvendinti apie 20 garbaus amžiaus žmonių ne tik iš Alytaus miesto, bet ir kitų Pietų Lietuvos rajonų. Ateityje bus sudaryta galimybė čia gyventi iki aštuoniasdešimties senelių, taip pat galvojame teikti dienos paslaugas senjorams“, – apie planus kalbėjo „Pasitinkant senatvę“ pirmininkas A.Kupinas.
Jis neatskleidė, kieno lėšomis bus ruošiamos patalpos privatiems senelių namams, tik pareiškė, kad tai bus privatūs fizinių ir juridinių asmenų pinigai.
Šie namai turėtų pradėti veikti ateinantį rugsėjį. Į darbą bus priimtas senelių namų direktorius, socialiniai darbuotojai. Kiek šie namai turės darbuotojų, kol kas dar neaišku.
Apie tai, kad Dzūkijos sostinėje reikalingi senelių globos namai, kalbėjo ir kiti asociacijos steigėjai. „Tokių namų Alytuje nėra, manau, tikrai pasiteisins“, – įsitikinęs R.Dabulis. „Miestas sensta, dabar mūsų seneliai „išmėtyti“ po visus apskrities globos namus“, – teigė A.Graužinienė.
Ilgalaikei globai susidaro eilės
Kad Alytuje yra išaugęs ilgalaikės globos poreikis garbaus amžiaus žmonėms, patvirtino ir miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Akvilė Voverienė: „Mieste tokių žmonių daugėja. Nors pagal teisės aktus jie ilgalaikės globos teikėją gali rinktis visoje Lietuvoje, tačiau daugelis pageidauja jį turėti Alytuje. Mes galime pasiūlyti apsigyventi Medicininės reabilitacijos ir sporto centro Globos skyriuje, turinčiame 39 vietas, bet dažnai čia trūksta vietų, susidaro eilės.“
Senyvo amžiaus alytiškiai dažnai apgyvendinami Lazdijų rajone, Veisiejuose, valstybei priklausančiuose globos namuose, taip pat Prienų rajone, Balbieriškyje, esančiuose tokiuose privačiuose namuose.
Už ilgalaikės globos paslaugas iš žmogaus kas mėnesį atskaičiuojama 80 proc. jo gaunamų pajamų, jei viršijamas valstybės nustatytas normatyvas valdomam turtui, per mėnesį globotinis senelių namams turi mokėti 1 proc. jo vertės. Į globos namus patekusiems asmenims jau nemokamos slaugos ar priežiūros kompensacijos, skirtos iš valstybės biudžeto, – jos atitenka senelių namams.
Sunkią negalią turinčių žmonių priežiūra šiuose namuose dar yra finansuojama iš valstybės biudžeto, o kitiems senelių namų gyventojams už priežiūrą dar mokama iš savivaldybės biudžeto.
Kūdikių namuose nebeliko laisvų patalpų
Pagal panaudą suteikus patalpas asociacijai „Pasitinkant senatvę“ Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namų užimtame pastate Daugų gatvėje, laisvų plotų čia jau nebeliko.
1979-aisiais atiduotame naudoti šiame pastate iš keturių korpusų, kuriame patalpų dydis – 4 tūkst. 600 kv. metrų, dabar Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namai valdo beveik 2 tūkst. kv. metrų.
980 kv. metrų patalpos pagal panaudą suteiktos Alytuje veikiančiai Vilties erdvės bendruomenei, kuri čia vaikams ir suaugusiesiems teikia socialines, užimtumo, lavinimo ir edukacines paslaugas. 137 kv. metrų dydžio patalpomis taip pat pagal panaudą naudojasi SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugija, čia įkūrusi Vaikų dienos centrą.
Prieš trejus metus Alytaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namai, kurie yra pavaldūs miesto savivaldybei, pateko į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atrinktų tokių namų pertvarką, ir iki 2020-ųjų Alytaus kūdikių namų turi nelikti. Čia augantys vaikai nuo gimimo iki ketverių metų, o turintieji sveikatos problemų – iki septynerių metų, turi patekti pas globėjus arba turi būti įvaikinti, arba grąžinti tėvams.
Šiuo metu Kūdikių namuose gyvena 17 vaikų, dauguma jų – iki ketverių metų. Dabar čia jau nėra nė vieno mažylio iš Alytaus miesto, visi jie – iš kelių Pietų Lietuvos rajonų.
Dar metų pradžioje buvo 25 vaikai.
Nuo ministerijos patvirtintos šių namų pertvarkos į Kūdikių namus gali būti priimami tik su sveikata bėdų turintys mažyliai arba socialinei globai. Per praėjusius metus buvo apgyvendinti penki sergantys vaikai ir septyni vaikai socialinei globai.
Nustojus veikti Kūdikių namams, jiems pastatytame pastate liks laisvų patalpų, kurias savivaldybė galės nuomoti ar suteikti pagal panaudą.
Asociacijos „Pasitinkant senatvę“ pirmininko A.Kupino pasiteiravus, ar privatiems senelių namams neprireiks papildomų plotų, šis atsakė: „Mums tikrai pakanka ir, manau, pakaks dabar savivaldybės perduotų patalpų.“
Alma MOSTEIKAITĖ