Du mažamečius vaikus auginančiai ir trečiojo kūdikio besilaukiančiai mamai savivaldybė pranešė nutraukianti nuomos sutartį. Sutrikusiai moteriai buvo pasakyta, kad namas yra avarinis ir valdininkai bijo gauti baudas, jeigu nuomininkei ir mažyliams kas nors nutiktų.
Vieno kambario bute besiglaudžianti šeima netrukus neteks ir šios laikinos pastogės.
Priešvelykinė žinia pribloškė trečiojo kūdikio besilaukiančią 29 metų biržietę Moniką Letkauskaitę. Ji su šešerių metukų sūnumi ir ketverių dukrele trečius metus gyvena savivaldybei priklausančiame name Vėjo gatvėje. Komisija moteriai pranešė, kad būsto nuomos sutarties su ja daugiau nebetęs. Iki liepos 1 dienos nuomininkė turinti susirasti kitą pastogę. Kito laikino būsto savivaldybė nėščiai moteriai esą pasiūlyti negalinti ir neprivalanti. „Šiaurės rytai“ rašė apie Vėjo gatvės 20A namo elektrifikaciją kaip sveiku protu nepaaiškinamą projektą. Jo esmė – ketinamame griauti avarinės būklės name, kuriame laikinai užimti tik trys butai, vedama nauja brangi elektros apskaitos sistema.
Taip sutapo, kad publikacija laikraštyje pasirodė praėjusį ketvirtadienį, o penktadienį į savivaldybę buvo iškviesta minėto namo gyventoja M. Letkauskaitė.
Išsigelbėjus iš negandų – dar vienas išbandymas
Monikos gyvenimo istorija neilga, sudėtinga, tačiau teikianti vilties. Vieno kambario butas, kuriame su dviem vaikais ir draugu gyvena moteris, šiltas, švarus ir jaukus. Būsto vidų, kiek galėjo, remontavo patys, o plastikinius langus paliko čia prieš tai gyvenusi moteris. Vyresnis Monikos sūnus lanko parengiamąją klasę, jam gerai sekasi, nors teko išgyventi ligą. Tuo besidžiaugianti mama sako, kad ir ją pačią buvo užklupusi depresija. Iš jos gniaužtų teko vaduotis dvejus metus.
„Mane iš tos ligos išgelbėjo tik draugas ir dukra“, - kalba moteris apie dukters tėtį, kurio antrasis kūdikis pasaulį turi išvysti liepą. Kaip tik tą mėnesį, kai Monika turi išsikelti kitur. Toks yra savivaldybės sprendimas.
„Aš negeriu, už butą ir elektrą moku tvarkingai, neturiu jokių skolų, negaunu jokių pašalpų. O dabar išgirdau, kad man padėti savivaldybė nebegali“, - kalba savivaldybės komisijos pasiūlymams būsto nuomos klausimais teikti sprendimą išgirdusi moteris.
Anot Monikos, komisijos nariai buvę labai griežti ir principingi.
„Ne mūsų bėda, kur tu gyvensi. Kiek galėjome, tiek tau padėjome“, - tokią nuomonę Monika esą išgirdusi iš komisijos narės politikės Skirmantės Griciūnienės. Panašiai kalbėję ir kiti komisijos nariai.
„Jie man aiškino, kad aš toliau gyventi čia negaliu. Sako, namas avarinis ir, jei namui kas nors nutiktų, jie turėtų mokėti baudas.
Esą ir taip ilgai jie man leido ten glaustis, o dabar turiu ieškotis pastogės kitur“, - pasakojo Monika.
Pastogę galės suteikti po dvejų metų
Moteris įrašyta į eilę socialiniam būstui gauti. Savivaldybėje ji išgirdusi, kad ruošiamasi pirkti 30 butų, todėl eilė galbūt pasistūmės ir Monika su vaikais būstą galbūt galėtų gauti 2018 metų pabaigoje. Dabar ieškoti buto – pačios nėščios moters rūpestis. Eilėje būstui ji įrašyta tik su vaikais. Nors draugą ji visur deklaruoja kaip sugyventinį, į tai atsižvelgiama tik atsisakant skirti pašalpas. Anot jos, butą su draugu ji tikrai galėtų nuomotis, tačiau tai yra be galo sudėtinga.
„Niekas nenori priimti šeimos su dviem mažais vaikais. O dabar, kai dar trečio laukiuosi, tai yra beviltiška. Sakau jiems – parodykit butą, kurį galėčiau nuomotis, aš tikrai išsinuomosiu“, - kalba Monika.
Iš savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Aldonos Jurkštaitės ji girdėjusi apie galimybę rasti kokį nors butą kaime, tačiau tokia mintis moterį bauginanti. Monikai, žinančiai, kokie žmonės ir su kokiomis skolomis laikomi savivaldybės būstuose mieste, liūdna.
Moteris dėkinga, kad jai kažkada savivaldybė, kai mere buvo Irutė Varzienė, padėjo ir leido apsigyventi avariniame name. Iki tol Monika glaudėsi gretimame „barake“ pas motiną. Čia atsikėlė iš nuomoto būsto S. Nėries gatvėje, kur buvęs namas parduotas ir nugriautas.
Monika žinojo, kad dabar gyvena laikiname būste, kurio nuomos sutartį jai pratęsdavo kas pusę metų. Tačiau žinia, kad sutartis nebebus tęsiama, ją gąsdina ir varo į neviltį.
Žadėjo ar nežadėjo?
„Aš dabar turiu eiti į gatvę“, - kalba sutrikusi moteris. Ji žinojo, kad sutartis laikina, tačiau tikėjosi, kad jai neteks išsikelti iš buto. Juolab, kad mero pavaduotoja I. Varzienė dar ketvirtadienį, posėdžio išvakarėse, ją nuraminusi. „Varzienė mane išklausė, žadėjo eiti pas Audrį Muką ir viską išsiaiškinti. Ji man sakė – tu tik būk rami, niekas tavęs iš buto neišmes. Nežinau, ar vicemerė buvo pas A. Muką, tačiau šiandien posėdyje išgirdau, kad privalau sau ir vaikams ieškotis kito buto“, - penktadienio popietę kalbėjo Monika.
Mero pavaduotoja I. Varzienė korespondentei sakė su M. Letkauskaite tikrai kalbėjusi. Tačiau jokiu būdu nieko nežadėjusi.
„Galų gale yra vykdomoji valdžia – Audris Mukas ir Aldona Jurkštaitė, tegu jie daro sprendimus ir prisiima atsakomybę“, - nuomonę išsakė už socialinę sritį atsakinga mero pavaduotoja. Komisijos posėdyje ji nebuvo, tačiau esą girdėjo iš narių, kad moteris posėdyje esą elgėsi neadekvačiai.
Pasiteiravus, kuo reiškėsi tas neadekvatus elgesys, vicemerė sakė turinti dar kartą kalbėtis su komisijos nariais. Po kurio laiko mero pavaduotoja paskambino ir, anot jos, išsakė apibendrintą savivaldybės poziciją.
„Pozicija yra tokia, kad komisija skatina ją (Moniką – red.) susirasti butą. Manau, kad su naujagimiu jos niekas iš buto neišmes. Arba bus pratęsta nuomos sutartis (jeigu nebus nuspręsta namą staigiai griauti), arba nuomininkei bus pasiūlytas būstas Vabalninke, buvusiame bendrabutyje. Nėra jokio pagrindo jai butą suteikti be eilės“, - sakė I. Varzienė.
Mano, kad suteikę pastogę padarė klaidą
Savivaldybės nuostatą aiškiai ištransliavo ir už socialinius būstus atsakinga A. Jurkštaitė. „Jeigu būstas suteikiamas laikinai, reikia visada būti pasirengusiam išsikraustyti. Klaida buvo turbūt padaryta, kad Monikai iš viso leista apsigyventi avariniame name. Neturėjom tokios teisės apgyvendinti ten žmonių. Įleidom į avarinį butą, o dabar... Jei nebūtume leidę, nebūtų reikėję ir iškeldinti“, - mintis išsakė A. Jurkštaitė.
Tame pačiame avariniame name apgyvendintos Rita Vicockienė ir Jūratė Balsevičienė gali būti ramios. Kadangi jos laikinai atkeltos iš sudegusio socialinio būsto, joms be eilės bus pasiūlyti kiti butai.
„O Monika turi atlaisvinti butą“, - aiškiai pasakė rajono savivaldybės vykdomosios valdžios atstovė A. Jurkštaitė. Tą tvirtino ir administracijos direktoriaus pavaduotojas A. Mukas.
„Norim, kad žmonės patys pradėtų judėti... O dėl tos moters ką nors galvosim“, - sako valdininkas.
Politikė S. Griciūnienė teigė moterį su vaikais iškeldinti pritarusi todėl, kad A. Jurkštaitė paaiškinusi, jog laikinos sutarties toliau tęsti esą neleidžiantys įstatymai.
„Jos situacija labai nepavydėtina“, - apie Moniką sako tarybos narė.
Būstų politika
Ne taip seniai Biržų rajone buvo problema, kaip apgyvendinti naujus savarankiško gyvenimo namus. Kokiu būdu ir kokie gyventojai į juos atsigabeno, klausimai atviri. Tačiau aišku, kad jų durys nebuvo atvertos tiems, kuriems reikėjo ir laikinos pastogės, ir socialinės pagalbos. Visai neseniai „Šiaurės rytuose“ publikuotas rašinys apie vienos šeimos socialiniu būstu tapusį didžiulį namą. Jį pardavusi savivaldybė galėjo nupirkti butus kelioms šeimoms. Tačiau čia apgyvendinta viena šeima ir jai nuomos sutartis tęsiama. Šalia šio namo gyvenanti ir su nuomininkais ūkiškai bendraujanti savivaldybės mero pavaduotoja apie nuomos sutarčių tęsimą tvirtino nieko nežinanti.
„Baigėsi ankstesnės valdžios laikas, kai savivaldybės atstovai tikrino socialinius būstus, fiksavo rastus pažeidimus dėl negyvenamų ir neteisėtai pernuomojamų būstų. Dabar vėl vyrauja chaosas“, - apie padėtį savivaldybės socialinių būstų sferoje kalbėjo administracijos struktūros darbuotojas. Anot jo, negalima veiklos koncentruoti tik vėliavų kėlimo klausimams spręsti.
Viešosios tvarkos skyrius kartu su A. Jurkštaite, pasitelkę už socialinę sritį atsakingus politikus, galėtų pažiūrėti, kas vyksta su socialiniais būstais. Galbūt tuomet nereikėtų į gatvę iškelti žmonių.
Alfreda Gudienė