Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prie naujos tvarkos priprato dar ne visi

Savo kiemų aplinkos nenorintys tvarkyti daugiabučių namų gyventojai šią paslaugą gali gauti iš Ukmergės butų ūkio. Įmonei tuo tikslu teko pasirūpinti papildoma darbo jėga. Tačiau tvarkytojų darbu, už kurį reikia ir papildomai mokėti, patenkinti ne visi gyventojai.

Ukmergės rajono savivaldybės taryba dar pavasarį priėmė sprendimą, kuriuo daugiabučių namų gyventojai įpareigoti tvarkyti teritoriją aplink daugiabučius. Galima pasirinkti, kas bus atsakingas už teritorijos priežiūrą: ar daugiabučių namų savininkų bendrija, ar gyventojai patys išsirinks namo atstovą, kuris tuo rūpinsis, ar daugiabutį administruojanti savivaldybės įmonė UAB Ukmergės butų ūkis.

Nusprendus, kad namui priskirtą teritoriją turėtų tvarkyti Butų ūkis, jis turėjo paskirti viešojo konkurso būdu atrinktą įmonę prižiūrėti ir tvarkyti teritoriją už pasiūlytą mažiausią kainą. Tačiau nutiko taip, kad tvarkytojo pareigų teko imtis pačiam Butų ūkiui – ne kokiai nors kitai įmonei.

Mūsiškiai buvo sudarę dėl to sutartį su vilniečių UAB „Mano aplinka“, bet labai greitai jos paslaugų atsisakyta. Butų ūkio direktoriaus Giedriaus Pociaus teigimu, to pageidavo patys žmonės – esą labai daug gyventojų nusprendė vis dėlto nenorintys svetimų tvarkytojų. Priežastis – kaina, kurią reiktų mokėti už jų paslaugas.

„Kol vyko gyventojų balsavimas, sutartis su Vilniaus įmone buvo laikinai sustabdyta, o kai paaiškėjo jų nuomonė – galutinai nutraukta“, – pasakojo pašnekovas. Taigi šio darbo ėmėsi patys.

Sutaria ne visada

Anot jo, namų, kurių aplinką dabar turi tvarkyti, – ne tiek ir mažai: „Skelbėm konkursą, 59 daugiabučiai pareiškė norą. Sutikti turi dauguma namo gyventojų – daugiau kaip pusė. Mūsų darbas – surinkti šiukšles, šluoti šaligatvius, pjauti žolę, valyti sniegą.“ Už tai gyventojai moka pagal rajono tarybos patvirtintus įkainius, kaina priklauso nuo teritorijos ploto.

Pasak G. Pociaus, buvo įdarbintos keturios teritorijų tvarkytojos ir dar vienas žmogus „papildomiems darbams“, pavyzdžiui, rinkti lapus. Neslepia: tai – nauja veikla, todėl „reikėjo įsivažiuoti, susidėlioti procesus“. „Būna – gyventojai ir paprieštarauja, apibara tvarkytojus. Problemines situacijas bandom išspręsti, reaguojam į žmonių skambučius, paklausimus, – pasakojo jis. – Pradėjus tvarkyti, su gyventojais ne visada sutariam dėl teritorijos – iki kur privalom, žmonės nori, kad būtų didesnis plotas. Tačiau vadovaujamės detaliuoju planu. Pavyzdžiui, gali būti, kad prie namo esantį šaligatvį jau prižiūri seniūnija.“

„Pamirštas ir baisus“

Ne visiems atrodo, kad jų aplinka tvarkoma tinkamai. Vieni tokių – Anykščių gatvės 7-o namo gyventojai.

„Ukmergės butų ūkis pradėjo tvarkyti. Tačiau nieko nedaro, gal tik du kartus buvo atėję. Mūsų namas pamirštas ir baisus. Lapų pilnas kiemas, pagyvenusios moterys išėjusios pačios šluoja... Kai patys tvarkydavomės, būdavo tikrai geriau“, – piktinosi kaimynų vardu į redakciją paskambinusi moteris.

Sakė, kad įmonei mokama nuo buto apie porą eurų per mėnesį, tačiau nauja tvarka žmonės esą tikrai nepatenkinti.

Ne kas dieną

Įmonės vadovą G. Pocių tokios kalbos stebina. „Kad netvarko, tikrai negali būti, nes jeigu paaiškėtų, kad taip yra, tektų kažką atleisti“, – sakė jis.

„Kalbant apie lapus, jie šluojami tikrai ne kasdien. Dabar juk nuolat krinta, jų labai daug, todėl tai būtų beviltiškas darbas, nes sugrėbi – ir vėl pilna. Kai lyja, tvarkymo darbai nevyksta – šlapių lapų negrėbia. Tą daryti bandom sykį per savaitę. Žmonės gal tikisi, kad lapų visai nebus?“, – svarstė direktorius. Surinkti lapai, sakė jis, išgabenami į kompostavimo aikštelę.

„Darbuotojų juk nesimato kasdien, gal todėl gyventojams atrodo, kad niekas nieko netvarko... O darbai atliekami periodiškai“, – apie šio ir kitų namų gyventojų skundus kalbėjo pašnekovas.

Privaloma reguliariai

Tuo metu laiptinių tvarkymas į šiuos darbus, aiškino jis, neįeina: „Tai – atskiros paslaugos. Jų pageidavo, bet toks buvo tik vienas namas – išeitų per didelės išlaidos. Jei atsirastų pakankamas kiekis norinčių, tada tvarkytume ir laiptines, jos būtų šluojamos, plaunamos.“

Jeigu namui priskirtos teritorijos tvarkymą organizuoja patys gyventojai, jie privalo reguliariai ją tvarkyti ir valyti. Būtina laiku nupjauti žolę, kad ji būtų ne aukštesnė kaip 30 cm, vejų plotuose neturi būti piktžolių (kiečių, usnių, varnalėšų, dilgėlių). Privaloma patiems rūpintis sniego valymu. Galima kreiptis į Ukmergės miesto seniūniją dėl didmaišių, į kuriuos sukrautos žaliosios teritorijų tvarkymo atliekos sutartu laiku išvežamos nemokamai.

Nesitvarkančių namų butų savininkai atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nustatyta tvarka. O netvarkinguolių, teigia Butų ūkio vadovas, deja, turime. Vardijo Žiedo, Miškų, kitas miesto gatves, kuriose į kai kuriuos kiemus, sako jis, liūdna žiūrėti. „Šalia namų – ištisi šabakštynai, kurie nešienaujami, o turėtų būti“, – sakė pašnekovas.

 

Vaidotė Šantarienė

www.ukzinios.lt

Rekomenduojami video