Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Prie gyvenamųjų namų turi būti pritvirtinti numeriai

Namą privalu žymėti, nes tai informacija ne tik gyventojams, bet ir specialiosioms tarnyboms – policijai, greitajai pagalbai, gaisrinei ar paštui. Kaip žmogus turi savo vardą, pavardę, taip namas turi savo numerį. Be jo būtų labai sudėtinga orientuotis mus supančioje aplinkoje.

Tačiau Kėdainiuose dar yra likę namų, kurie neturi savo numerių. Net senamiestyje yra namų be lentelių.

Už numeraciją atsako namų savininkai

Namų numeracija – tai sistema, pagal kurią kiekvienam gatvės pastatui suteikiamas unikalus numeris, siekiant palengvinti konkretaus pastato buvimo vietos nustatymą.

Namo numeris yra pašto adreso dalis. Kėdainiuose galioja savivaldybės tvarkymo ir švaros taisyklės, kuriose nurodoma, kad statinių savininkai ar asmenys, valdantys statinius, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijos ir administratoriai privalo mieste prie visų gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų fasadų pritvirtinti standartinius numerius, kurie atitinka Adresų registre įregistruotą adresą.

Gatvių pavadinimų lenteles tvirtina seniūnija, o numerius tvirtina arba nudažo pastato savininkas ar pastatą eksploatuojanti įmonė, įstaiga ar organizacija.

Galima ir baudą gauti

Už švaros taisyklių pažeidimą galimos ir baudos. Apie tai kalba LR Administracinių nusižengimų kodekso 366 straipsnis „Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas“: 1. Savivaldybių tarybų patvirtintų tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų; 2. Šio straipsnio 1 dalyje numatytas administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.

Namų numeriai ‒ pagal adresą ir standartą

Kabinant lenteles ir numerius, svarbiausia yra matomumas ir informacija. Lentelių fonas ir numeris turi būti aiškiai matomi. Ir jie turi būti ne bet kokie. Nuo 2014 metų galioja Pastatų numerių lentelių, tvirtinamų ant Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje esančių pastatų, standartas.

Tokius numerius privalo prisitvirtinti ir įmonės, įstaigos, organizacijos, ir privatūs asmenys.  Norintieji pasikonsultuoti šiuo klausimu gali skambinti į savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių, tel. (8-347) 69 597 arba rašyti saulius.zakas@kedainiai.lt.

Gatvių pavadinimų ir namo numerio lentelės dažniausiai reikalingos statant naujus namus, kai suteikiamas naujas adresas, taip pat vykdant daugiabučių ar gatvių renovaciją.

Sena gatvės lentelė ar namo numeris gali nederėti prie naujų fasadų. Todėl, kaip ir kiti fasado elementai, gatvės pavadinimo lentelės bei namo numeriai taip pat turėtų būti atnaujinami.

Lentelės yra veikiamos gamtos veiksnių: drėgmės, temperatūrų skirtumų bei kitų, ir praranda savo funkcionalumą. Rašmenys bei skaičiai tampa vis prasčiau įskaitomais. Dėl šių priežasčių senos lentelės turėtų būti keičiamos naujomis atsiradus matomiems pakitimams.

Viduramžiais namų pavadinimai skambėjo poetiškai

Viduramžiais Europoje namams buvo suteikiami vardai, paprastai žymėdavę savininkų veiklos pobūdį. Tokiu būdu, atsirado namų pavadinimai: „Prie trijų smuikų“, „Dvi saulės“, „Prie raudonojo liūto“, „Gilus rūsys“ ir kt.

Iš dalies tuo pačiu atpažinimo tikslu namų fasadai būdavo dekoruojami bareljefais, skulptūromis, emblemomis ir iškabomis. Pagal šiuos ženklus būdavo lengviau atrasti ieškomą pastatą.

Tačiau, laikui bėgant, miestai augo ir rasti tinkamą ženklinimą tapo vis sunkiau. Tad ilgainiui namams pradėti suteikinėti numeriai. Tačiau numeravimas be jokios sistemos dar labiau supainiojo žmones, todėl atsirado gatvių pavadinimai.

Dabartinę numeraciją išrado prancūzai

Šiuolaikinė gatvių numeravimo sistema atsirado Prancūzijoje, valdant Napoleonui. Prancūzai įvedė numeraciją, kuri pasirodė esanti perspektyvi ir dabar yra taikoma praktiškai visame pasaulyje. Jie priėmė dešinės ir kairės pusės lygines ir nelygines sistemas.

Tiesa, yra vienas skirtumas. Skirtingai nei kitose tos pačios sistemos šalyse, kuriose numeruojant namus atskaitos tašku yra laikomas miesto centras, Prancūzijoje atskaitos tašku laikyti nuspręsta Senos upę. Žinoma, pasaulyje egzistuoja ir ne vien ši, europine vadinama, gatvių ženklinimo sistema.

Tokiose šalyse kaip Kolumbija, Brazilija ir Argentina miestų gatvėms naudojama schema, kai namo numeris yra atstumas, matuojamas metrais nuo namo iki gatvės pradžios. Na, o JAV ir Kanadoje naudojama kvartalinė schema, kai pirmas skaičius žymi kvartalo numerį, o likusieji – paties pastato numerį kvartale.

Tačiau ši sistema turi ir bendrumų su europiniu analogu. Naudojama kairės ir dešinės pusės numeracija. Yra ir dar keletas mažiau paplitusių sistemų.

Rekomenduojami video