Tame mažame žemės lopinėlyje, kur Ugniagesių gatvė atsiremia į S.Dariaus ir S.Girėno gatvę, augo liepa, klevas, keturkamienis kaštonas ir dar vienas išlakus, nepalinkęs, nepaliegęs medis. Vieną rugpjūčio rytą kieme pasirodė ryškios spalvos technika, beliko spėlioti, kurio medžio laukia žūtis.
Daugiausia žvilgsnių sulaukė klevas, jis išsikerojęs, šakos pastatus liečia, jau prašyta, jį gerokai apgenėti. Ir tie keturi, iš vieno lizdo išaugę, kaštonai jau ne tokie žavūs, kasmet maskuojami kaštoninės keršosios kandelės. Bet spėlionės nepasitvirtino, vyrai „nuo Kauno“ iš peties kibo į patį sveikiausią, gražiai žaliuojantį medį, kurį kirtimo paslaugos užsakovai jiems įvardijo kaip drebulę.
Ne vienas gretimuose pastatuose gyvenantis ar dirbantis žmogus besidarbuojančių pasmalsavo, kodėl vyrai negailestingai gabalais pjausto subrendusį sveiką medį? Ar savame kieme irgi tokį pjautų? „Tikrai ne, tokio topolio nepjaučiau“, – tarstelėjo vienas. Kitas medį įvardijo tuopa.
Tai koks iš tikrųjų medis pjaunamas? Vienas iš proceso stebėtojų irgi svarstė, kodėl niekam neužkliūvantis, atokiau nuo pastato augantis medis krenta, o senas klevas ir dar vienas kitoje pusėje, kurie akivaizdžiai avarinės būklės, jau lendantys į lietvamzdžius, neliečiami. Pasigirdo svarstymų: gal išlakus gražuolis trukdo „plėtrai“? Čia pat ir filosofinis atsakymas kažkam gimsta, kad „plėtra“ turi vertę, kai ji augina, o ne naikina.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos specialistai pakomentavo: „2024 m. gegužės mėn. buvo gautas Ugniagesių g. gyvenančio piliečio prašymas iškirsti medį, keliantį didelę taršą. Prašyme nurodoma, kad žydint žiedadulkės prasiskverbia į patalpą ir sukelia alergiją kvėpuojant. Sugaudyti pūkų ar juos pašalinti nėra galimybės. Šalia auga liepa, klevas ir kaštonas. Ši augmenija teikia estetinį vaizdą ir yra pakankama.“
O koks tai medis? Žmonės kalbėjo, kad yra prašę apgenėti klevus, kurių šakos siekia namus ir lenda į vamzdynus, o pjaunamas medis jiems nepatogumų nekelia.
„Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija išnagrinėjo gautą prašymą ir nusprendė leisti kirsti šalia Ugniagesių g. 9 pastato augantį saugotiniems nepriskiriamą medį. Vadovaujantis kriterijais, nurodytais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarime Nr. 206 „Dėl Kriterijų, kuriuos medžiai ir krūmai, priskiriami saugotiniems želdiniams“, drebulės nepriskiriamos saugotiniems želdiniams, jų kirtimui leidimas/sprendimas nereikalingas. Pažymime, kad 2021–2022 m. atlikus Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje esančių želdinių ir želdynų inventorizaciją, pirmiau minėtą drebulę siūloma kirsti“, – iš Rotušės atskriejo ir tokia informacija.
Kažkuris išminčius yra pasakęs, kad medis – savotiška liniuotė, pagal kurią mes išsimatuojame save. Kažkaip įdomiai šį kartą išsimatavome. Koks bebūtų nupjautas medis, jo matmuo buvo vertikalė, jis stiebėsi tik aukštyn ir metė savo šešėlį ant belangės pastato sienos.
O jei tūlas dzūkelis paklaustų, ar ta epušėlė iš tiesų žydėdama sukelia žmonėms alergiją, pateikčiau tokią mokslininkų išvadą: „Tuopa, drebulė (Populus), lapus metantys dvinamiai medžiai arba krūmai. Žiedai sukrauti nusvirusiuose žirginiuose. Vyriški ir moteriški žiedai panašūs, vaisiai susitelkę dėžutėse, kuriose yra vėjo pernešamų sėklų. Žydi balandžio–gegužės mėnesiais. Dažnai manoma, kad alergiją sukelia ore sklandančios pūkuotos tuopos sėklos. Sėklos skristukai alergijos nesukelia, bet gali dirginti kvėpavimo takus mechaniškai. Paprastai tuopų sėklos pasirodo tuo metu, kai ore yra alergeniškų žolių žiedadulkių. Atliekami moksliniai tyrimai dėl žiedadulkėse esančių galimų alergenų poveikio. Žiedadulkių alergeniškumas žemas.“