Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Praneškite apie Sosnovskio barščius!

Sunkiai naikinamoms piktžolėms – Sosnovskio barčiams – plintant, kviečiama pranešti apie jų augimo vietas. Tą padaryti padės Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sukurta programėlė „NMA Agro“.

Sosnovskio barštis išsiskiria savo aukščiu (gali užaugti iki 5 metrų), briaunotu iki 12 centimetrų skersmens stiebu. Be to, vienas žiedynas gali subrandinti iki 100 tūkstančių sėklų, kurios, patekusios į tinkamą aplinką, užaugina po naują augalą (sėklos žemėje išbūna daigios iki 15 metų). Dar viena išskirtinė Sosnovskio barščio savybė ta, kad jis nuodingas – ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas, tačiau ir pūslėms užgijus bėdos nesibaigia – nudegimų vietose ilgiems metams gali likti dėmės. Jei sulčių patenka į akis, galima net apakti. Todėl labai svarbu pradėti naikinti šiuos augalus kuo anksčiau ir sutelktai.

„NMA agro“ programėlė

Šie invaziniai augalai, sunkiai sunaikinami net pasitelkus cheminius ar mechaninius būdus, sparčiai plinta ir užima vis daugiau Lietuvos teritorijos. Todėl mūsų šalies gyventojai kviečiami aktyviai siųsti Sosnovskio barščių nuotraukas naudojantis mobiliąja „NMA agro“ programėle, kuri pasirūpins tiksliomis nuotraukų koordinatėmis. Remdamasi gauta informacija, NMA pažymės taškus, kuriuose auga šie augalai, pati vykdys prevencinę veiklą bei informacija dalysis su Aplinkos ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Tai bus naudinga ir patiems žemės turėtojams, nes galbūt šalia auginamo miško ar paveldėtame nenaudojamame sklype auga šių milžinų sąžalynas, o žmogus apie jį net nežino.

Šiais metais bus pradėtas įgyvendinti projektas „Invazinių ir svetimžemių rūšių būklės tyrimai Lietuvoje“. Bus tiriamas 100 invazinių ir svetimžemių rūšių, taip pat ir Sosnovskio barščio, paplitimas gamtoje, sudaryti jų paplitimo žemėlapiai. Remiantis surinkta medžiaga, bus parengti invazinių rūšių veiksmų planai, t. y. numatytos kontrolės priemonės, nurodyta, kuriose vietose ir kokie asmenys turės naikinti Sosnovskio barščius ir kitas invazines rūšis. Labai svarbu surinkti kuo išsamesnę informaciją apie Sosnovskio barščių paplitimą šalyje, kad būtų galima įvertinti esamą situaciją ir imtis reikalingų naikinimo priemonių, todėl per mobiliąją „NMA agro“ programėlę pateikta informacija bus naudinga analizei ir svarbi planuojant veiksmus.

Atsisiųsti nemokamai

Norėdami pranešti apie augančius Sosnovskio barščius, atsisiųskite mobiliąją „NMA agro“ programėlę į telefoną, paspauskite pliuso ženklą, esantį dešiniajame apatiniame kampe, pasirinkite formą „pranešti apie pažeidimus“ ir pažeidimo tipą – Sosnovskio barščiai. Galite pateikti aprašą ar pastabas, bet tai nėra privaloma. Palietę fotoaparato ikoną ir nufotografavę augalą paspauskite žalią vokelį ir išsiųskite pranešimą mums. Jei Sosnovskio barščių yra visas sąžalynas, galima (bet neprivaloma) pasinaudoti programėlėje esančiais matavimo įrankiais. Trumpa naudojimosi mobiliąja programėle instrukcija pateikta programėlėje, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“. „NMA agro“ veikia ir „Android“ bei IOS operacinėse sistemose.

Dėmesio! Fotografuokite išlaikydami atstumą! Jokiu būdu neikite prie šio augalo arti, nelieskite jo!

Rekomenduojami video