Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Poros tuokiasi vis vėliau, o skiriasi – dažniau

Naujausi tyrimai atskleidžia, kad lietuviai vis mažiau tuokiasi. Pasak ekspertų, palyginus praėjusius metus su ankstesniais, santuokų skaičius šalyje sumažėjo net 11 procentų. O viena iš dažniausių priežasčių – moterys siekia karjeros aukštumų, vėliau planuoja vaikus ir santuoką. 

Pasak ekspertų, dabartinė karta subręsta kur kas vėliau, nori pasimėgauti gyvenimu. Aiškėja, kad lietuviai vis mažiau tuokiasi. Naujausias atliktas tyrimas atskleidžia liūdinančią statistiką – pernai, palyginus su 2022-aisiais, santuokų skaičius sumažėjo net 11 procentų – nuo 16 tūkstančių iki 14 tūkstančių. O viena iš didžiausių priežasčių – poros nesutaria dėl vertybių, nesusišneka tarpusavyje.

„Vyras yra šeimos galva ir žmona turi jam paklusti – yra išlikę mūsų sąmonėje ir mes nemokame sukurti lygiavertės partnerystės, iš čia kyla nesantaika, nepasitenkinimai“, – teigia santykių ekspertas Mykolas Truncė. „Mes turime vis mažiau besituokiančių, turime jau tam tikras kartas žmonių, tarkim, dabartinių 50-mečių, kurie jau lyginant su jų tėvais mažiau tuokiasi“, – teigia demografė Aušra Maslauskaitė. Taip pat poros tuokiasi vėliau – pastebėta, kad vidutiniškai vyrai tuokiasi 30-ties, o moterys – 28 metų. Pasak ekspertų, dabartinė karta vėliau subręsta. „Ilgiau užtrunka, kol peršoka per tam tikrus gyvenimo kelio barjerus, kuriuos, jie mano, būtina peršokti, kad sukurtų santuoką“, – tikina A. Maslauskaitė. 

Skyrybų daugėja

O skyrybų Lietuvoje išlieka daug. Keletą metų iš eilės ištuokų skaičius viršija 7 tūkstančius. Pernai skyrybų, palyginus su 2022 metais, buvo 117 daugiau. O Lietuvoje dažniausiai išsiskiria poros, kartu pragyvenusios daugiau nei 10 metų. „Galim grubiai sakyti, kad tikėtina, jog trečdalis visų santuokų iširs. Dažniau skiriasi žmonės, kurie yra žemesnio išsilavinimo, kurie turi mažiau stabilias socialines, ekonomines pozicijas“, – sako A. Maslauskaitė. 

Demografė prognozuoja, kad žmonės toliau tuoksis sulaukę vyresnio amžiaus. „Neišvengiamai, kaip ir kitose šalyse, santuokos amžius vis tiek augs, žmonės tuoksis vyresniame amžiuje“, – teigia demografė. Santykių ekspertai pabrėžia, kad prieš susituokiant, kiekviena pora turi susitarti dėl vertybių, kokius lūkesčius turi santuokoje. Specialistai rekomenduoja žmonėms kalbėtis ir išsakyti savo poreikius santykiuose prieš tuokiantis tam, kad poros išvengtų potencialių skyrybų.

Rekomenduojami video