Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSveikataSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Politiko broliui globos namuose vietos neatsiranda

Nutarusi brolį apgyvendinti globos namuose biržietė susidūrė su problema. Jai sakoma, kad šiuo metu rajone veikiančiuose globos namuose nėra vietų. Savarankiško gyvenimo namuose savivaldybės tarnautojai apsigyventi kažkodėl irgi nesiūlė.

Į gatvę išmesti nenori

Į redakciją kreipėsi Rinkuškiuose gyvenanti Regina Jurėnienė. Moteris sakė besirūpinanti savo kurčnebyliu broliu - 67 metų Andriumi Štrėmu. Jis neturi šeimos, gyvena iš neįgaliojo pensijos. A. Štrėmas ilgą laiką gyveno namuose kartu su savo tėvais. Šiems mirus, namuose liko gyventi jo brolis, Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Sigutis Štrėmas.

Jų sesuo R. Jurėnienė pasakojo, kad prieš trejus metus Sigutis atvežė brolį pas seserį, pasakė, kad šiam pas ją bus geriau, ir su visais daiktais paliko.

Moteris brolį apgyvendino šildomoje lauko virtuvėje.

Iš pradžių A. Štrėmas iš savo gaunamos pensijos seseriai sumokėdavo už elektrą ir šildymą. Viskas buvo gerai, kol moteris nepabandė sutvarkyti jo būsto.

Brolis buvo pradėjęs į namus tempti konteineriuose rastus rūbus ir kitokį šlamštą. Kartą jam būnant bažnyčioje moteris šį šlamštą išvežė. Brolis, grįžęs į namus ir prikaupto turto neradęs, supyko. Nuo to laiko jis nebeduoda seseriai pinigų ir nebemoka nei už šildymą, nei už elektrą.

R. Jurėnienė sako nebematanti prasmės toliau rūpintis broliu, kadangi už viską reikia mokėti iš savo kišenės. Tačiau į gatvę neišmesi - juk savas žmogus.

Širvėnos seniūnijos socialinė darbuotoja patarė ieškoti, kur būtų galima brolį apgyvendinti. Tuo moteris sako besirūpinanti jau mėnesį.

Bijo kurčnebylio

Gydytojų komisija nustatė, kad A. Štrėmas gali gyventi bendrojo tipo globos namuose. Tačiau pradėjus rūpintis, kur jį galima būtų patalpinti, paaiškėjo, kad nėra taip paprasta. Moteris kreipėsi į savivaldybės Socialinės paramos skyrių. Jai buvo pasakyta, kad Socialinių paslaugų skyrimo posėdis vyks lapkričio 19 dieną.

„Kodėl taip negreit? Negi jie negali greičiau susirinkti ir priimti sprendimų?“ - stebėjosi R. Jurėnienė.

Moteris kreipėsi į Biržų parapijos Šv. Vincento Pauliečio globos namus. Čia gyventi pageidautų ir jos brolis, nes šalia bažnyčia, į kurią jis eina kiekvieną sekmadienį.

Tačiau buvo atsakyta, kad šioje globos įstaigoje nėra vietų. Be to, nenorima apgyvendinti kurčnebylio, nes darbuotojai neapmokyti su tokios negalios žmonėmis bendrauti ir bijo, kad su juo nesusikalbės.

Moteris paskambino į Legailių vienišų asmenų ir senelių globos namus. Čia buvo paaiškinta, kad vyksta remontas ir žmogų apgyvendinti galės geriausiu atveju po pusės metų.

Panašiai kalbėjo ir Nemunėlio Radviliškyje esančių Onos Milienės globos namų darbuotojai.

Pasidomėta ir galimybe A. Štrėmą apgyvendinti globos namuose, kur gyvena kurčnebyliai. Artimiausia yra Lavėnų socialinės globos namuose. Tačiau ten specializuota įstaiga, o A. Štrėmui medikai išrašė pažymą, kad jis gali gyventi bendro tipo globos namuose.

Yra vietų ar nėra?

R. Jurėnienė pasakojo, kad jos brolis gali gyventi savarankiškai. Pats nusiperka maisto, rūbų. Tik reikia, kad kažkas jam vis primintų, jog už paslaugas reikia susimokėti. „Šiaurės rytai“ patarė rašyti prašymą į Biržų rajono Savarankiško gyvenimo namus. Juo labiau, kad socialinė darbuotoja Dalė Mukienė minėjo, jog ten vietų yra. Viena vieta yra dviviečiame bute ir dar du asmenys gydomi slaugos ligoninėje, savarankiškai gyventi jie nebegalės.

Tačiau R. Jurėnienei nuėjus pas Socialinės paramos skyriaus specialistę Skaidrą Pavilionienę, ši moteriai esą pradėjusi aiškinti, kad Savarankiško gyvenimo namuose vietų nėra.

„Man „Šiaurės rytai“ sakė, kad vietų yra, skambino į šią įstaigą“, - paprieštaravo moteris. Tuomet ji gavo prašymo, kurį reikia užpildyti norint patekti į savarankiško gyvenimo namus, blanką.

Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius patvirtino, kad šiuo metu rajono globos įstaigose vietų nėra. Tačiau tai nereiškia, kad vietų neatsiras.

Legailių vienišų asmenų ir senelių globos namuose vyksta vieno korpuso remontas. Šiuo metu čia gyvena 25 asmenys. Remontui pasibaigus, nuo ateinančių metų kovo mėnesio Legailiuose bus galima apgyvendinti 50 asmenų.

K. Knizikevičius teigė, kad Socialinių paslaugų komisijos posėdis numatomas tada, kai surenkamas tam tikras skaičius prašymų dėl jų skyrimo.

„Į terminus mes telpame“, - sakė K. Knizikevičius.

Pasak skyriaus specialistės Skaidros Pavilionienės, svarbu, kad broliu besirūpinanti moteris apsispręstų, kur jie nori žmogų apgyvendinti. Šiuo metu svarstoma galimybė ir dėl Savarankiško gyvenimo namų. Anot jos, du asmenys yra parašę prašymus ir nori čia apsigyventi.

„Reikės svarstyti ir žiūrėti, kam į šiuos namus yra pirmumas. Tai svarstysime artimiausiame posėdyje“, - sakė S. Pavilionienė.

Jei sesuo prašytų - padėtų

Biržų rajono savivaldybės tarybos nariui, verslininkui Sigučiui Štrėmui žinia, kad sesuo rūpinasi, kaip brolį patalpinti į globos namus, buvo netikėta. Apie tai jis sužinojo iš „Šiaurės rytų“. Politikas buvo girdėjęs, kad brolį tenka išlaikyti seseriai, o jis nežinia kur padeda savo gaunamą pensiją. „Brolis anksčiau gyveno pas mane, bet prieš kelerius metus įsiprašė pas seserį. Ji sutiko priimti. Dabar vėl kažkas negerai. Keisto būdo žmogus jis yra“, - kalbėjo S. Štrėmas.

Politikas žadėjo susisiekti su seserimi ir aiškintis situaciją.

„Jei ji prašytų, aš tikrai padėčiau“, - sakė S. Štrėmas.

Jurgita Morkūnienė

Biržų krašto laikraštis Šiaurės rytai

Rekomenduojami video