Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Policijos rėmėjai: kas jie ir kokios jų funkcijos?

Dažnai žingsniuojant gatve net neatskirsi, kur policijos rėmėjas, o kur realus pareigūnas, kol neperskaitysi užrašo ant rūbų. Taip ir turi būti, mat jų darbas taip pat nėra lengvas, o pavojai tyko kiekviename žingsnyje. Be to, už jį nėra mokamas atlygis, nes tai yra savanoriška veikla. Tad kas gi tie mūsų angelai sargai, kurie ryžtasi šiai neatlygintinai veiklai ir kas juos skatina savo brangų laiką aukoti visuomenės gerovei?

Žavi komandinis darbas

Dvejus metus policijos rėmėja esanti Živilė Augustavičienė teigė, jog jai paskatinimo padėti pareigūnams nereikėjo.

„Tai, sakyčiau, nebuvo paskatinimas, o greičiau pašaukimas. Visada žavėjausi pareigūnų darbais ir dabar džiaugiuosi, kad galiu prie jų prisidėti“, – kalbėjo Živilė.

Pasak jos, labiausiai žavi tai, kad visi dirba kaip komanda ir nėra skirtumo, ar tu rėmėja, ar pareigūnas.

„Ši veikla yra savanoriškas darbas, juk atlygio už tai negauni. Taip pat tai yra labai didelis mano hobis“, – prisipažįsta jauna moteris.

Ji savo pareigą atlieka kiekvieną mėnesį, tačiau jai skiriamas laikas yra skirtingas, nes, pasak Živilės, negali žinoti, kada ir kur pakvies dirbti.

„Juk čia nėra darbo grafiko. O mūsų reidai atrodo įprastai, kaip ir pareigūnų, nes, jei reikia pagalbos, reido metu šalia rėmėjo būna ir atsakingas pareigūnas. Tačiau, kiek esu patruliavusi, įvykio, kuris mane sukrėstų, nelabai buvo, – prisipažįsta drąsi moteris. – Juk tai mano veikla, kuri man labai patinka, o tą veiklą visada vadinu darbu.“

Siekia tapti tikra pareigūne

Ž. Augustavičienė įsitikinusi, kad policijos rėmėjų visada reikia ir reikės. Jų niekada nebus per daug. O ji pati teigia jau „išaugusi“ rėmėjų gretas ir nori tapti tikra policijos atstove.

„Ne, tikrai nepakanka man policijos rėmėjų veiklos, todėl bandau įstoti į policijos mokyklą, kad galėčiau dirbti kaip pareigūnė. Kol to nėra, džiaugiuosi rėmėjo pozicija“, – pasakojo pašnekovė.

Labiausiai ji džiaugiasi tuo, kad į tokią jos veiklą artimieji reagavo labai gerai, visur ir visada ją palaiko ir didžiuojasi.

„Tiesiog reikia nebijoti, o drąsiai ateiti ir išbandyti save, pažinti šitą darbą iš arčiau, nes nėra taip baisu, kaip atrodo iš šono“, – įsitikinusi Živilė.

Šioje veikloje jai labiausiai patinka tai, kad visą savo energiją gali atiduoti tikrai naudingam darbui, prisidėti prie žmonių ir valstybės gerovės.

„Juk visi norime gyventi ramiai. Man svarbu, kad tiek mes, tiek mūsų vaikai gyventų saugioje visuomenėje ir, jei galiu kažkiek prie to prisidėti, aš pati pirma pasisiūlysiu veikti! – ryžtingai kalbėjo Ž. Augustavičienė. – Būdama policijos rėmėja pamačiau, koks sunkus pareigūnų darbas, kiek turi būti atsidavęs šiai veiklai, dirbti kartais neskaičiuodamas darbo valandų. Ir kad „GINTI. SAUGOTI. PADĖTI.“ nėra vien tik šūkis, tai tampa taisykle, kuria vadovaujiesi net ir nusivilkęs uniformą. Tikrai linkėčiau, kad policijos rėmėjų gretos tik didėtų, kad mūsų nereali komanda pasipildytų naujais savanoriais ir kartu nuveiktume dar daugiau.“

Žavisi pareigūnų darbu

Kita jauna moteris, nusprendusi tapti policijos rėmėja, Sandra Dabulskytė šią pareigą atlieka jau pusantrų metų.

„Tai yra veikla, tiesiogine prasme pakeitusi mano gyvenimą. Apie policijos rėmėjus sužinojau, kuomet policijos pareigūnai prieš Kalėdas aplankė mūsų šeimą ir padovanojo sūnui pliušinį policijos bičiulį Amsį bei dar krūvą dovanų. Norėjau kažkaip atsidėkoti, o išgirdusi, kad galima būti rėmėja, iškart užpildžiau dokumentus, išklausiau kursus ir pradėjau darbuotis“, – prisiminimais dalijosi jauna moteris.

Živilės Augustavičienės teigimu, ji policijos rėmėja tapo ne iš pareigos, o iš pašaukimo.

Živilės Augustavičienės teigimu, ji policijos rėmėja tapo ne iš pareigos, o iš pašaukimo.

Anot jos, rėmėjai padeda pareigūnams įvairiuose darbuose.

„Važiuojame į įvairias rajono bendruomenių šventes, patruliuojame miesto renginiuose, per miesto šventes vyksta darbas prezentacinėje policijos palapinėje, kuomet rodome pareigūnų spec. priemones, vyksta žaidimai ir viktorinos, dalijami atšvaitai ir kiti prizai, – savo pareigas vardijo Sandra. – Aš taip pat su bendruomenės pareigūnais važiuoju į mokyklas ir darželius, kur vaikams vedame saugaus eismo pamokas, rengiame paskaitas tam tikroms dienoms paminėti.“

Pašnekovė pasakojo, kad vienas iš įsimintiniausių buvo edukacinis renginys „Road Show“.

„Jame dalyvavo specialiųjų tarnybų atstovai, kurie pirmieji atskuba į nelaimės vietą. Policininkai, ugniagesiai, paramedikai papasakojo apie skaudžius eismo įvykius, nutikusius jų tarnybos metu. Kartu buvo parodyta ir vaizdo medžiaga. O įdomiausia patirtis, ko gero, buvo darbas prie uždarytų įvažiavimų į miestus dėl koronaviruso pandemijos, kuomet teko stabdyti visus automobilius ir raginti žmones būti atsakingais“, – apie rėmėjų darbą ir savo patirtį pasakojo S. Dabulskytė.

Išpildė sūnaus svajonę

Jauna moteris teigia, kad, jei tik turėtų galimybę, nedvejodama taptų ne tik rėmėja, bet ir tikra pareigūne.

„Labai gerbiu pareigūnus. Pamačiusi viską iš kitos pusės, labai norėčiau dirbti šį darbą, bet dėl susiklosčiusių aplinkybių negaliu“, – atviravo Sandra.

Tačiau ji labai didžiuojasi būdama policijos rėmėja, niekada neskaičiuoja valandų, visada atrodo, kad galėtų ir dar padirbėti.

„Visada pati klausiu, kada bus darbo, turiu nuostabių kolegų rėmėjų, kurie tapo draugais ir kasdieniame gyvenime. Džiaugiuosi, kad pažįstu šiuos žmones“, – šiltai apie kolegas kalbėjo S. Dabulskytė.

Jos teigimu, artimoje aplinkoje ji neturi žmonių, dirbančių pareigūnų darbą, bet kai visiems pasakoja, kaip jai patinka ši veikla ir visi mato, kaip dega jos akys apie tai kalbant, sulaukia tik palaikymo.

„Pareigūnai ir rėmėjai tapo man kaip šeima, visi susivienijo ir padėjo išpildyti svajonę nuvežti mano sūnų pas delfinus, už ką būsiu visada labai dėkinga“, – džiaugsmo neslėpė jauna moteris.

Rėmėju tapti paskatino nusikaltimai

„2008 m. ekonominei krizei pasiekus Lietuvą ir gyventojams netekus pajamų šaltinio išaugo vagysčių skaičius. Tai neaplenkė ir mano gyvenamosios teritorijos (Kauno r.), tad gyventojai, siekdami sustabdyti nusikalstamas veikas, solidarizavosi ir naktimis pradėjo patruliuoti. Vieną naktį man pačiam teko sulaikyti galimus įtariamuosius, tad vėliau, policijos pareigūnų paskatintas, nusprendžiau tapti policijos rėmėju“, – apie savo apsisprendimą pasakojo policijos rėmėjas Edvinas Demidavičius.

Jis savo veiklą įvardija kaip hobį. O saugios aplinkos kūrimas ir matomi rezultatai dar daugiau motyvuoja jį dirbti. Edvinas šiai savanoriškai veiklai skiria nemažai savo laiko.

„2019 m. per mėnesį skirdavau apie 15 val., šiais metais kiek daugiau – iki 30 val. Palyginimui policijos rėmėjas savanorišką veiklą vykdo ne mažiau kaip 36 val. per vienerių metų laikotarpį“, – apie savo atsidavimą kalbėjo vyras.

Paprašytas apibūdinti, kaip atrodo rėmėjų reidas, E. Demidavičius teigė, kad oficialiai tokių nebūna.

„Tai pagalba policijos pareigūnams reido metu arba savanoriškas patruliavimas, kaip numato Policijos rėmėjų įstatymas. Savarankiško patruliavimo metu renkama informacija apie vykdomas nusikalstamas veikas, įspėjamas pažeidėjas, o sulaikymo veiksmai galimi tik dalyvaujant policijos pareigūnui“, – savo darbo užkulisius atskleidė savanoris.

Edvinas Demidavičius savo veiklą įvardija kaip hobį. O saugios aplinkos kūrimas ir matomi rezultatai dar daugiau motyvuoja jį dirbti.

Edvinas Demidavičius savo veiklą įvardija kaip hobį. O saugios aplinkos kūrimas ir matomi rezultatai dar daugiau motyvuoja jį dirbti.

Jis pripažįsta, jog patruliavimo metu jam labiausiai gaila vaikų, kurie dėl tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu mato ir patiria smurtą šeimoje, socialinę atskirtį.

Ragina tapti policijos rėmėjais

Taip pat, jo nuomone, reikėtų daugiau aktyvių policijos rėmėjų. Mieste ar rajone dirba tie patys policijos rėmėjai. Tačiau skirtingai nei prieš tai kalbėjusios merginos, Edvinui pakanka būti rėmėju ir policijos pareigūnu tapti nenorėtų.

„Policijos pareigūnu negalėčiau tapti dėl amžiaus, pavėlavau“, – juokėsi E. Demidavičius.

Nors jis teigia visada sulaukiantis artimųjų palaikymo, tačiau jaučia šiokią tokią sąžinės graužatį.

„Visada sulaukiu tik pritarimo. Gal dėl savanoriškos veiklos kiek mažiau laiko ir dėmesio skiriu šeimai, bet jie supranta, kad tai darau ne iš savanaudiškų paskatų“, – kalbėjo savanoris.

Kaip paskatintumėte žmones, kurie galbūt nori, bet nedrįsta tapti policijos rėmėjais?

„Jeigu asmuo aktyvus, domisi policijos veikla, yra nepakantus daromiems teisės pažeidimams, rūpi pačio ir kitų saugi aplinka, tai ši veikla būtent jam“, – ragino policijos rėmėjas.

Rėmėjų amžius įvairus

E. Demidavičiaus teigimu, norą tapti Kėdainių rajono policijos rėmėjais žmonės dažniausiai išreiškia socialinėje erdvėje (per „Facebook“ puslapį) ar tiesiogiai dirbdami renginiuose. Patys policijos rėmėjai agituoja draugus, pažįstamus prisidėti prie savanoriškos veiklos ir saugios aplinkos kūrimo.

Nors kardinaliai išskirti, kas dažniau išreiškia norą tapti rėmėjais – vyrai ar moterys – Edvinas teigė, negalintis, bet pastaruoju metu dažniau prašymus priimti į policijos rėmėjus pateikia dailiosios lyties atstovės.

„Kėdainių r. policijos rėmėjų amžius nuo 18 iki 80. Pastarieji po aktyvios savanoriškos veiklos tampa Garbės policijos rėmėjais. Norinčiųjų tapti policijos rėmėjais amžius įvairus“, – sakė pašnekovas.

Dažniausiai pasirinkimo tikslas, motyvacija tapti policijos rėmėjais, anot E. Demidavičiaus, – siekis gyventi saugesnėje aplinkoje.

„Noras prisidėti prie geresnės, saugesnės aplinkos kūrimo, žavėjimasis policijos pareigūno profesija“, – patikslino savanoris.

Policijos rėmėjais gali tapti ir moksleiviai

Tiesa, ne visada įstatymus pažeidinėjantys asmenys reaguoja į policijos rėmėjų pastabas ir laikosi nuomonės, kad „tu ne policininkas, tai čia man ir neaiškink“.

„Asmenys, pažeidinėjantys įstatymus, į policijos rėmėjų pastabas reaguoja įvairiai: vieni tolerantiškai ir skirstosi, kiti – pyksta, bet vykdo rekomendacijas, retais atvejais, kai tenka bendrauti su konfliktų nevengiančiais arba neblaiviais asmenimis, ieškomas dialogas ir vengiama didinti agresiją, – kalbėjo savanoris. – Visais atvejais į bręstantį konfliktą operatyviai reaguoja policijos pareigūnai.“

Policijos rėmėja Sandra Dabulskytė džiaugiasi policijos rėmėjų gretose atradusi ne tik puikių kolegų, bet ir draugų.

Policijos rėmėja Sandra Dabulskytė džiaugiasi policijos rėmėjų gretose atradusi ne tik puikių kolegų, bet ir draugų.

Šiuo metu Kėdainiuose iš viso yra 40 policijos rėmėjų.

„21 policijos rėmėjas (iš kurių 4 Garbės policijos rėmėjai) ir 19 jaunųjų policijos rėmėjų.

Policijos rėmėjais taip pat gali tapti ne tik suaugę ir pilnamečiai asmenys, bet ir jaunesnio amžiaus vaikai.

„Jaunuoju policijos rėmėju gali tapti kiekvienas moksleivis nuo 12 iki 18 metu amžiaus, turintis gerą reputaciją. Jų tikslai padėti policijai vykdyti teisės pažeidimų prevenciją, skatinti mokinius domėtis policijos darbu“, – paaiškino E. Demidavičius.

Vyko rėmėjų sąskrydis

Siekiant paskatinti ir atiduoti pagarbą neatlygintinai dirbantiems rėmėjams, rugpjūčio pradžioje vyko policijos rėmėjų sąskrydis. Čia jie vienas su kitu dalijosi patirtimis, įveikinėjo įvairias užduotis, mokėsi vienas iš kito ir klausė tikrų pareigūnų patarimų, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje.

„Lietuvos liaudies buities muziejuje įvyko 3-iasis Lietuvos policijos rėmėjų sąskrydis, kurį organizavo Policijos departamentas ir Kauno apskrities policijos pareigūnai. Labai džiugu, kad jame dalyvavo iš visų 10-ies apskričių atvykę policijos rėmėjai.

Jiems organizuotos komandinės varžybos, edukacijos, vaikams linksmosios pramogos. O po jų, atvykę kolegos ugniagesiai visus atgaivino vėsia vandens srove.

Po visą dieną vykusių rungčių, susumavus rezultatus, laimėtojais tapo Klaipėdos apskrities policijos rėmėjai. Sveikiname juos ir susitiksime kitąmet prie jūros!“ – prisiminimais iš sąskrydžio linksmai dalijosi Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnai Aušra Mickevičienė ir Robertas Mackevičius.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Rekomenduojami video