Kaip kaliniai, kurdami naujus būdus pinigams iš apgautų patiklių žmonių išvilioti, vis dar nestokoja savo beribės fantazijos, taip policijos pareigūnai nepristinga išmonės, siekdami auklėti visuomenę – sumažinti kyšių davimo „politiką“. Toji išmonė tikrai reikalinga: statistikos duomenimis, 2015 metais šalies policijos įstaigose buvo užfiksuota 817 bandymo papirkti policininkus atvejų. Tai yra 2–3 atvejai kasdien, kaip, beje, ir anksčiau.
„Kudlotos“ mintys
Tokia „tradicija“ šiais metais, bent jau kol kas, atrodo, truputį krinka – tai yra stebima nežymaus bandymų papirkti mažėjimo tendencija: šalies policijos įvykių suvestinės liudija, kad per parą policininkams vidutiniškai 1 ar 2 kartus siūlomi kyšiai už tai, jog nemalonioje akistatoje su pareigūnais atsidūrę įvairaus plauko neklaužados liktų tarsi nematomi.
Štai iki sausio 20-osios Lietuvoje buvo užfiksuoti 24 tokie bandymai papirkti – tai yra tiek ikiteisminių tyrimų dėl kyšio, brukto policininkams, pradėta. Daugiausia tokių tyrimų vėl, kaip ir pernai, pradėjo Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskričių policininkai. Ar jie yra už kitus principingesni ir kyšininkus kaipmat gabena į policiją, ar patys kyšių davėjai šiose apskrityse yra aktyvesni ir jų daugiau, galima tik spėlioti. Kaip ir liaupsinti kitų apskričių, kuriose užfiksuojama mažiausiai bandymų papirkti pareigūnus, gyventojų už sąmoningumą negalima skubėti, nes juk automatiškai kartu kyla ir kita mintis – o gal šių apskričių policininkai yra nuolaidesni tvarkos pažeidėjams ir labiau linkę slapta atkišti savo kišenes papildomiems, nelegaliems, pinigėliams?..
Netrūksta įdomybių
Pagal 2015 metų statistiką, mažiausiai bandymų papirkti policininkus pernai buvo užfiksuota Telšių (tik 15) ir Tauragės (19) apskrityse. Ir šiemet kol kas – taip pat.
Iki šių metų sausio 20-osios pats mažiausias policijai pasiūlytas kyšis buvo 5 eurai – tai užfiksuota Alytuje. Didžiausias – 5000 eurų. Tiek patruliams Trakų rajono kelyje siūlė vidurdienį įkliuvęs girtas vairuotojas.
Pernai per visus metus pats mažiausias užfiksuotas kyšis buvo 2 eurai, o pats didžiausias duotas – 1520 eurų, siūlytas – 10 000 eurų.
Beje, bene įdomiausias pernai pasiūlytas kyšis išgarsino Lazdijų policiją: čia policijos tyrėja sulaukė kyšio iš... kolegos. Tiksliau – iš Kaune tuo metu dirbusio policininko. Šis, kaip paaiškėjo, globojo vieną degtindarę Lazdijų rajone. Kai moteriškė įkliuvo, globėjas, gavęs iš jos 200 eurų „problemai išspręsti“, lygiai pusę jų bandė įsiūlyti Lazdijų policijos tyrėjai už tylą.
Įvairių įdomybių būta jau ir šiemet. Štai sausio viduryje Panevėžyje įkliuvusi girta vairuotoja ketino atsipirkti vakariene ir kiaušiniais – būtent tai ji siūlė patruliams, kad tik šie „nematytų“ jos padaryto pažeidimo.
Kova – nuo 2006-ųjų
Pažeidėjo ar įtariamojo kyšis policininkui, tikintis išvengti administracinės ar baudžiamosios atsakomybės, – labai sena tradicija. Ir ji, būna, vis dar pasiteisina ir kyšio davėjui, ir ėmėjui. Tad visiškai išguiti tokią tradiciją, nors ji ir nusikalstama, – tikrai nelengva. Ypač, kai netrūksta ir kyšį duodančiųjų, ir jį imančiųjų.
Kasmet, skaičiuojant apytiksliai jau kone 10 metų, Lietuvoje pradedama apie 1000 ikiteisminių tyrimų piliečiams, bandžiusiems papirkti pareigūnus. O dar apie 100 tokių tyrimų kasmet pradedama ir dėl policininkų rankų, labai lenktų pirštais į save – tai yra dėl kyšio paėmimo, arba, kaip sakoma aukštesnėmis frazėmis, dėl korumpuotų policininkų veiksmų.
„Akistata“ primena, kad piliečiai, pažeidę įstatymus, už pareigūnams pasiūlytą kyšį buvo pradėti traukti baudžiamojon atsakomybėn 2006-ųjų vasarį (tuomet vidaus reikalų ministras buvo Gintaras Jonas Furmanavičius, o policijos generalinis komisaras – Vytautas Grigaravičius). Taip tuokart buvo pradėta kova su kyšininkais – šie vis gabenami į areštines. Iki tol kyšių „politika“ buvo visai tyli, tiksliau – vieša paslaptis.
Tais 2006-aisiais dauguma piliečių skeptiškai vertino pareigūnų pradėtą kovą su kyšininkais – aiškino žiną, esą už sučiuptus kyšio davėjus policininkai gauna premijas ar ir kitaip skatinami, arba kad jie esą sulaiko tik tuos kyšio davėjus, kurių pasiūlyta suma menka, o dideli kyšiai, kaip ir anksčiau, greitai suranda vietą gilioje policininko uniformos kišenėje. Žmonės netgi juokavo, kad policijoje pradėta akcija „Skundžiame kyšininkus!“ Patys policininkai tokias kalbas viešai, žinoma, neigė.
Nestokoja fantazijos
Vėliau kovą su kyšininkais policija tęsė lipdukais ant policijos tarnybinių automobilių, kai esą savanoriai policininkai, nutarę niekada neimti kyšių, lipdukus su šūkiu „Aš neimu kyšio“ klijavo ant savo tarnybinio automobilio galo, o ant langų – lipdukus „Pagautas siūlant kyšį“ jau po sėkmingo sulaikymo. Tokie lipdukai turėjo orientuoti pažeidėjus, galvojančius išsisukti kyšiu, ar aktyvus kyšių gaudytojas yra jį užklupęs policininkas. Daugiausia lipdukų per metus ant mašinos stiklų priklijavę pareigūnai būdavo netgi iškilmingai apdovanojami vertingomis dovanomis, nors neimti kyšio ir sulaikyti kyšininką – kiekvieno policininko pareiga.
2014-ųjų pabaigoje policija kovą su kyšininkais papildė nauju plakatu – „Kyšis išpurvina. Būk vyras – mokėk baudą“. Plakate pavaizduotas inteligentiškas vyras apgailėtinais nešvariais drabužiais, purvinais plaukais – reikia suprasti, kad kyšio davėjas taip bjauriai susipurvina ir savo vidų, ir savo gyvenimą. Beje, šmaikštuoliai dėl šio plakato teigia, kad jis vertas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos dėmesio, nes esą nepagarbiai užkabinamas lyčių klausimas: tarsi pasakoma, kad jeigu jau esi moteris, tai kyšį gali duoti, o jeigu esi vyras ir davei kyšį, tai „nepadoriai tampi moterimi“...
Ir galiausiai visai neseniai šalies policija pateikė naują plakatą, skirtą kovai su kyšininkais. Kaip teigiama policijos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“, plakate pateiktas vaizdas priverčia susimąstyti: prie sulaikyto automobilio artėja policininkas, kitoje mašinos pusėje savo intymias paslaugas tam pačiam vairuotojui siūlo prostitutė – taigi galima manyti, kad ir kyšį paėmęs policininkas, ir kyšį davęs pažeidėjas yra lygus tai prostitutei, nes vaizdą apibendrina šūkis – „Neimk. Neduok. Neparsiduok. Būk orus!” Policijos pareigūnai patys neneigia, kad šis plakatas, pačių išrinktas kaip patraukliausias, gimė kovai su korupcija pasitelkus ir tradicinius būdus, ir nestandartinius sprendimus, ir lakią fantaziją. „Tai originali idėja, nors šią nuotrauką policijos bendruomenė ir kritikavo, ir gyrė, – skelbiama „Facebook‘e“. – Bet svarbiausia – tam nebuvo abejingų.“
Akcija pasienyje
Dar sugrįžkime prie minėtų lankstinukų su to paties vyro, labai juodai išsipurvinusio po duoto kyšio, nuotrauka. Tokie lankstinukai ir didžiuliai plakatai Lietuvos gatvėse jau daugeliui matyti. Ar jie veikia pažeidėjus taip, kad, norėdami duoti kyšį, netrukus jie išmeta iš galvos tokią mintį ir garbingai sumoka baudą, sunku pasakyti, tačiau policijos atstovai tikina, kad veikia. Štai neseniai Policijos departamentas išplatino kyšių statistikos pranešimą, kuriame teigia, kad „susitarti su pareigūnais tampa vis sunkiau“. Tai pailiustruojama konkrečiais skaičiais, kurie rodo, jog kyšio siūlymo ir davimo atvejų nuolat, nors ir mažais žingsneliais, mažėja. Taigi peršama mintis, kad ir tie plakatai kažkiek padėjo tai pasiekti. Žinoma, ne be visų kitų kovos su kyšias priemonių ir turbūt didėjančio visų piliečių sąmoningumo.
Greičiausiai todėl pernai gruodį apie 1000 lankstinukų „Kyšis išpurvina“ pats šalies policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, nuvykęs į Medininkų pasienio kontrolės punktą, perdavė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadui Renatui Požėlai. Lankstinukai iškart buvo dalijami per minėtą postą į Lietuvą įvažiuojantiems vairuotojams. Ši dovanėlė išversta ir į rusų kalbą, kad apie tvarką Lietuvoje kyšių klausimu (tai yra apie gresiančią baudžiamąją atsakomybę) kuo daugiau žinotų ir tie vairuotojai iš užsienio šalių, kurie supranta rusų kalbą. Juk pasienio rajonuose gana dažnai įkliūva nedrausmingų vairuotojų iš užsienio, kurie aiškina, kad jų šalyse kyšis – esą vis dar patogiausias kelias užmokėti už pažeidimą „į rankas“...
Dosniausi – girti
Policijos departamentas, pasidžiaugęs kyšių mažėjimu Lietuvoje, pranešė, kad drąsiausi siūlyti kyšius pareigūnams yra girti prie vairo sulaikyti vairuotojai – tokių pernai buvo apie 60 proc. visų kyšininkų. Šiemet – ne kitaip: štai iš 24 įtariamų kyšininkų tik 5 buvo blaivūs.
Kaip ir visada, dažniausiai kyšiais bando atsipirkti įkliuvę Kelių eismo taisyklių pažeidėjai – jie pernai sudarė net 84,8 proc. visų papirkimo atvejų (šalia vagišių, tvarkos pažeidėjų, smurtautojų, kvaišalų prekeivių, naminukės gamintojų, kontrabandininkų...).
Kaip jau užsiminta, ne vien pinigais bandoma papirkti pareigūnus: pernai pažeidėjai siūlė ir šokolado, ir naminį pyragą, kebabų ir mėsos, kvepalų, kuro, „leido“ pasiimti aptiktas narkotines medžiagas, cigaretes, žadėjo nupirkti naują kompiuterį, siūlė net ir suklastotas pinigų kupiūras, kvietė kartu išgerti arbatos, kitą dieną pavaišinti alkoholiu, tiesė butelį viskio, konjako, žadėjo „suorganizuoti“ šašlykų ir naminukės, suremontuoti automobilį, nemokamą poilsį Palangoje, nemokamas taksi paslaugas, vieną patrulio atlyginimą...
Kaltės nebeįrodė
Išties tai gerai, kad policija įvairiais būdais kovoja su kyšininkais, tačiau ši kova vis dar panaši į kovą su vėjo malūnais. Ir ne vien dėl to, kad kyšius vis dar palankiai vertina didžioji dauguma Lietuvos gyventojų.
Būna ir atvejų, kai dėl kyšio įkliuvęs pilietis vėliau, užbaigus ikiteisminį tyrimą, lieka visiškai sausas, jeigu jo kaltei įrodyti pritrūksta konkrečių įkalčių. Štai vienas nesenas pavyzdys iš Marijampolės.
Pernai pavasarį Marijampolės policija paskelbė, kad patruliai netoli Marijampolės sulaikė lengvąjį automobilį, kurį vairavo marijampolietis Vytautas (45 m.). Patruliai užfiksavo, kad šis lenkė automobilį, kirsdamas ištisinę kelio ženklinimo liniją. Vairuotojas, paprašytas pateikti dokumentus, kaip ir iki šiol liudija jų tuokart paprašiusi patrulė, pasisukęs įdėjo į dokumentus 30 eurų. Vadinasi – atlygis už patrulių „aklumą“. Pinigai pastebimai kyšojo, tad patrulė perspėjo dėl atsakomybės už kyšio davimą. Vairuotojas tepasakė: „Važiuojam greičiau, bus ir jums, ir man geriau“. Pinigų jis neatsiėmė. Buvo pradėtas tyrimas dėl bandymo papirkti pareigūnus.
Tačiau vėliau tas tyrimas buvo nutrauktas kaip neperduotinas teismui, nes jau teigta, kad Vytautas tuokart kyšio nedavė.
Mat Vytautas kategoriškai neigė savo kaltę, tikino, jog tie pinigai jau anksčiau buvę jo dokumentuose – esą visai netyčia, nes vyras turįs įprotį už pirkinius gautą grąžą automatiškai kišti į dokumentus ar kitur kur nors, kur patogu. Jokios kalbos apie kyšį, anot Vytauto, su patrule išvis nebuvę. Tik kiek vėliau apie tai užsiminęs kartu buvęs patrulis.
Beje, nors pareigūnai skelbia, kad policijos automobiliuose viskas įrašinėjama ir filmuojama, tačiau minimu atveju taip nebuvo – nebuvo tokios įrangos tame automobilyje.
Tad pareigūnai, pritrūkę kaltės įrodymų, tyrimą nutraukė. Juk visos tyrimo dvejonės paprastai gelbsti tą, kuris įkliuvęs.
Ir nors daugeliui, sužinojusiam minėto įvykio aplinkybes, atrodo aišku, kad pinigai dokumentuose tikrai buvo kyšis pareigūnams, to „atrodymo“ prie bylos prisiūti ir teismui perduoti negalima. Vadinasi, šis pavyzdys gali pamokyti ir kitus įkliuvusiuosius dėl kyšio viską neigti ir aiškinti savaip, savo naudai, jeigu tik nėra užfiksuotų garso ir vaizdo įrašų.
Dar reikia pridurti, kad paminėtas Vytautas – žinomas Marijampolėje žmogus, aktyvus vietos politikas...
Beje, ne vien Marijampolės policijoje pradėti tyrimai dėl kyšio nepasiekia teismo dėl įrodymų trūkumo.
„Juodi“ ir policininkai
Nors policija, kovodama su kyšiais, tą kovą labiau nukreipusi į neuniformuotus piliečius, įkliuvus bandančius papirkti policininkus, tačiau ir pastarieji – ne šventieji.
Visai neseniai Kauno apylinkės teismas kyšininkavimo byloje pripažino kaltu Kauno miesto Centro policijos komisariato tyrėją Vaidotą Norkų (41 m.) ir skyrė jam 3700 eurų baudą.
Šis ilgametis pareigūnas 2012-ųjų pabaigoje, kaip madinga sakyti, buvo neatsparus tirdamas sukčiavimo bylą. Jis už solidų atlygį pažadėjo įtariamam sukčiavimu verslininkui A. R. paveikti jo naudai reikiamą prokurorą.
Įžūliai besielgusio V. Norkaus apetitas augo – jis neteisėtų pinigų (16 000 litų, tai yra per 4500 eurų) iš A. R. prašė net kelis kartus. Po trečio tokio reikalavimo įpykęs A. R., baimindamasis, kad nebebus pabaigos, pasiskundė Specialiųjų tyrimų tarnybai.
Įtartas ilgametis (dirbęs apie 20 metų) policijos tyrėjas buvo stebimas: slapta nufilmuota, kaip jam perduodami pinigai, įrašytas pokalbis. Taip sekliai surinko pareigūno kaltės įrodymus, o šis buvo atleistas iš darbo ir teisiamas bei dabar nuteistas.
Tokių atvejų šalies policijoje vis pasitaiko po keletą kasmet.
Štai šių metų sausio viduryje įkliuvo Prienų policijos patrulis V. Ž. (22 m.). Jaunas pareigūnas įtariamas dėl kyšininkavimo. Jį tarnybos metu Skriaudžių kaime sučiupo Alytaus apskrities policijos Imuniteto skyriaus pareigūnai.
Šis atvejis, nors dar tik įtariamas, savotiškai smogė Lietuvos policijos generaliniam komisarui Linui Pernavui, šv. Kalėdų dienomis viešai pasidžiaugusiam socialiniame tinkle „Facebook“. „Matydamas, kaip iš esmės pasikeitė policija, kaip elgiasi atėjusi naujoji pareigūnų karta, džiaugiuosi, kad pagaliau to sulaukėme Lietuvoje. Mūsų pareigūnai tapo drąsūs, išdidūs, principingi, jiems nesvarbios užimamos pareigos, pažintys, atlyginimai. Ačiū Jums, pareigūnai, už ryžtą ir principingumą. Didžiuojuosi Jumis!“ – paskelbė L. Pernavas.
O dar kiek anksčiau generalinis komisaras, teigdamas, jog policininkai seniai verti didesnių atlyginimų, irgi viešai nudžiugino šalies pareigūnus, kad vėliausiai nuo šių metų liepos 1-osios gerokai padidės atlyginimai pareigūnams. Pirminės grandies pareigūnų atlyginimas kils iki 600 eurų „į rankas“ (dabar – 375 eurai), vidurinės grandies – iki 700 eurų (dabar – 425). Didesni atlyginimai kartu yra ir viltis, kad vis daugiau pareigūnų neties rankos ir neatkiš kišenės siūlomam pažeidėjo kyšiui.
Policija primena:
Lietuvoje didžioji dauguma įkliuvusių kyšininkų – vyrai.
Jeigu iš jūsų akivaizdžiai reikalaujama kyšio arba yra tokių užuominų, nedelsdami praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.
Atminkite, kad bet kokiu atveju galite daryti savo pokalbio su policijos pareigūnu garso
ir vaizdo įrašą.
Kyšio davimas yra nusikaltimas, bet jei buvote išprovokuotas duoti kyšį ir jį davėte, tačiau per įmanomai trumpiausią laiką apie tai pranešėte teisėsaugos institucijoms, būsite atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Baudos yra skiriamos griežtai laikantis įstatymų – pats policijos pareigūnas negali nuspręsti dėl jos dydžio.
Pakanka vien siūlymo ar pažadėjimo duoti kyšį, kad būtumėte patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.
Jokios baudos grynaisiais pinigais policijos pareigūnui negali būti mokamos, todėl bet koks grynųjų davimas policininkui bus vertinamas kaip kyšis.
Daugelyje policijos automobilių įrengtos vaizdo kameros, o jūsų bendravimas su policijos
pareigūnu įrašomas.
Pasiūlius, pažadėjus ar davus kyšį, jums gali grėsti baudžiamoji atsakomybė iki 7 metų laisvės
atėmimo.
Davę kyšį, net iki 15 metų negalėsite būti ramūs, kad duomenys apie tai nepasieks teisėsaugos
ir jums nebus pareikšti įtarimai.
Teistumas jums ilgam užkirs kelią dirbti valstybės tarnyboje, būti notaru, turto ar verslo
vertintoju, advokatu, auditoriumi, kelionių organizatoriumi, apsaugos darbuotoju, lobistu,
antstoliu, finansų makleriu, finansų įstaigos vadovu, medžiotoju, Šaulių sąjungos nariu,
vaiko globėju, turėti šaunamąjį ginklą ir t.t.
Irena ZUBRICKIENĖ