Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Po sprogimo – jokių dujų balionų: tik ar žadamų kompensacijų užteks?

Atsitiktinai ar neatsitiktinai vienas po kito driokstelėjantys sprogimai daugiabučiuose valdžiai atvėrė kelią ne tik prabilti apie galimą privalomąjį būstų draudimą, kuris gerokai patuštintų žmonių kišenes ir sukrautų pelnus draudimo bendrovėms, bet ir atvėrė kelią užmojui priversti žmones kuo greičiau atsisakyti dujų balionų. Ir pradėta tai daryti kone metodiškai. Pirmiausia padidintas suskystintų naftos dujų, kuriomis ir yra užpildomi dujų balionai, akcizas iki didžiausio pasaulyje. Dėl to dujų balionų kaina šoktelėjo kone dvigubai. Tiesa, po ūkininkų protesto akcizas bus sumažintas, tačiau ir be to matyti, kad valdžia visomis išgalėmis bando žmones priversti atsisakyti dujų balionų ir pereiti prie elektros. Tačiau čia atsiranda dar viena bėda – ne visi daugiabučiai gali taip paprastai dujas pakeisti elektra, mat jiems tiesiog nepakanka elektros galios, o norint ją pasididinti,  laukia krūva popierizmo ir išlaidų. Taigi, jei gaminate maistą naudodami dujas, ruoškitės patuštinti kišenes, nes panašu, kad valdžios žadamų kompensacijų gali ir neužtekti.

Per trejus metus prie elektros perėjo 37 namai

Kaip informuoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), Kėdainių rajono savivaldybėje 2021–2023 m. buvo įgyvendinti 37 projektai – taigi 37 daugiabučiai namai metė lauk dujų balionus ir pasirinko naudoti elektrą. Tačiau šiais metais jokių prašymų iš mūsų savivaldybės dar nėra gauta. 

Tenka pripažinti, kad per trejus metus dujas į elektrą pakeisti panorę 37 namai nėra kaži koks įspūdingas skaičius. Klausimas – kodėl, jei APVA skiria kompensacijas už tokį perėjimą. Gal tos kompensacijos nėra pakankamos ir gyventojams vis tiek tenka įmerkti nemažai savų lėšų? Tokių, kurių atsidėję gyventojai tiesiog neturi?

APVA informuoja, kad vienam butui gali būti skiriama iki 726 eurus siekianti parama. Ji yra padalinama: 242 eurai už daugiabučių namų bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymą, 242 eurai už buto elektros ar dujų sistemos pertvarkymą ir 242 eurai už elektrinės ar dujinės viryklės įsigijimą.

Maža to, projektą teikti gali ne pavieniai būstai, o daugiabučio namo atstovas, be to, pakeista turi būti ne mažiau kaip 70 proc. dujų balionų, esančių name. Vadinasi, mažiausiai 70 proc. gyventojų turi sutikti su paraiška ir turi būti pasiruošę keisti dujų balionus.

Ar kompensuojamų pinigų pakanka?

Taigi, pažvelkime, ar ta maksimali 726 eurų kompensacija iš tiesų padengia gyventojų patiriamas išlaidas.

Pradėkime nuo dujinės arba elektrinės viryklės įsigijimo – kompensacija siekia iki 242 eurų. Galima matyti, kad rinkoje pigiausia elektrinė viryklė šiuo metu kainuoja 209 eurus, taigi  kompensuojamos sumos pakaktų. Tačiau jei žmogus nori ne pigiausios viryklės, o nori ir kokybės, ir gal grožio, tada jau tos sumos nepakaks. Populiariausios elektrinės viryklės Lietuvoje kainuoja nuo 300 iki maždaug 700 eurų.

Dujinės viryklės yra pigesnės – pigiausia kainuoja apie pusantro šimto euro, o perkamiausios kainuoja nuo 200 iki 500 eurų.

Kita išlaidų dalis – elektros arba dujų sistemos pertvarkymas bute ir visame daugiabutyje. Tokius darbus atlieka pati ESO bei kai kurios kitos įmonės.

ESO pateikia tik preliminarias kainas bei paaiškina, kaip tos kainos suskaičiuojamos, mat galutinę kainą sudaro kelios dedamosios. Taigi viso namo dujų ar elektros sistemos pertvarkymo kaina skaičiuojama individualiai kiekvienu atveju, o paklausus ESO, kiek gi vidutiniškai vienam butui tokia laimė kainuotų, bendrovė tiesiog neatsakė.

Tačiau savo interneto svetainėje ji pateikia pavyzdį: jeigu norite didintis galią nuo 10 iki 18 kW, t. y. 8 kW ir reikalinga pertvarkyti 10 m ESO tinklo, vadinasi, reikia parengti projektą, tai Jūsų prijungimo įmoka bus: 8 kW * 97,82 Eur + 10 m * 27,40 Eur + 450,05 Eur su PVM = 1506,61 Eur su PVM.

Yra žinoma, kad dalyje Kėdainių centre esančių daugiabučių namų tikrai nepakanka elektros galios, tad reikėtų ne tik tinklą keisti, bet ir elektros galią didinti.

Vadinasi, realiai kainos siekia tūkstančius eurų, tad APVA skiriama kompensacija padengtų tik mažą dalį išlaidų, kurias patirtų kiekvienas gyventojas.

„Kėdainių butai“ bandys į elektros glėbį pastūmėti dar 6 namus

Kaip sakė „Kėdainių butų“ direktorius Paulius Zykas, bendrovės administruojamų namų sąraše, kurie negali dalyvauti kvietime, yra 57 namai, nes neatitinka kvietimo sąlygų (nes kvietime gali dalyvauti tik 3 ir daugiau aukštų daugiabučiai namai).

Šiuo metu projekte dalyvauja 22 namai – juose perėjimas nuo dujų balionų prie elektros dar vyksta. Taigi, šis procesas taip pat yra užtrunkantis ir per porą savaičių negali būti padarytas.

Projekte dalyvauja daugiabučiai namai iš Kėdainių miesto, Akademijos, Lančiūnavos ir kitų gyvenviečių.

Tuo tarpu sąraše pateiktų įgyvendinamų ir mūsų administruojamų namų projektų yra 6 namai, kuriuos šiais metais „Kėdainių butai“ bandys pakartotinai įtraukti į projektą.

Elektrinei viryklei užtenka 5 kW galios

Tuo tarpu ESO teigia, kad norint namuose naudoti elektrinę viryklę, užtenka vos 5 kW galios.

ESO savo atsakyme teigė, kad finansavimo programoje numatyta, kad „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) užtikrina 5kW galią kiekviename bute. ESO darbų dalį, pavyzdžiui, jeigu reikia tam tikrame tinklo ruože rekonstrukcijos, kur tinklo pralaidumai jau riboti, ją finansuoja APVA. Vis dėlto APVA teigia, kad darbų kompensacija bute apima tik iki 242 eurų. Taigi, sunku suprasti, ar iš tiesų šios sumos galėtų pakakti norint užtikrinti 5 kW galią kiekviename bute, kuris nori pereiti nuo dujų prie elektros.   

„Pagal šią priemonę ESO užtikrina galingumą visam daugiabučiui, t. y. visiems butams. Daugiabučio parinktas rangovas, kuris atlieka vidaus tinklo darbus, priduoda rangovo aktą ESO ir pagal pateiktą rangovo aktą ESO atnaujina Klientams tarpusavio atsakomybės ribų aktus, jame nurodant galingumą 5 kW. Jeigu Klientas turėjo iki šio pokyčio daugiau negu 5 kW, tai jam niekas nepasikeičia. Jeigu Klientas nori didesnės galios nei 5 kW, pildo paraišką galios didinimui, kas neįeina į šio projekto apimtį ir tai daro savomis lėšomis“, – teigė ESO atstovė Rasa

Rekomenduojami video