Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Po paviešintos skaudžios istorijos medikai pasijuto įžeisti ir užsiprašė pinigų

Prieš metus „Šiaurės rytuose" paviešinta istorija apie įvykius Biržų ligoninės priimamajame sulaukė medikų reakcijos. Ne atsiprašymo už ligonės artimųjų patirtus išgyvenimus priėmimo skyriuje ir ne užuojautos dėl jos mirties. Medikai susirūpino savo garbe bei orumu ir ligoninės reputacija. Ir, žinoma, žalos atlyginimu.

Bylinėjimasis teisme medikų godotų pinigų neatnešė. Dar daugiau - finansiškai nukentėjo ligoninė. Tačiau gydymo įstaigos piniginę paplonino ne po teismus tampomi laikraščio darbuotojai, o patys medikai.

Ieškinys atmestas

Panevėžio apylinkės teismo Biržų rūmai išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovų Nikolajaus Jelozos, Rimutės Pučetienės ir Biržų ligoninės ieškinį atsakovui „Šiaurės rytai" ir tretiesiems asmenims Jurgitai Morkūnienei bei Astai Gučienei.

Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas N. Jeloza ir priėmimo skyriaus darbuotoja Rimutė Pučetienė į teismą kreipėsi dėl laikraštyje „Šiaurės rytai" paskelbtų teiginių, kurie, anot jų, žemino ligoninės reputaciją ir žeidė minėtų medikų garbę bei orumą. Jie reikalavo paneigti laikraščio publikacijos teiginius ir atlyginti patirtą turtinę bei neturtinę žalą.

Ieškovai nurodė, kad iš UAB „Šiaurės rytai" būtų priteistas Biržų ligoninei 4000 eurų neturtinės žalos atlyginimas, N. Jelozai - 7516,80 eurų turtinės ir 1000 eurų neturtinės žalos atlyginimas, R. Pučetienei - 1000 eurų neturtinės žalos atlyginimas. Be to, reikalauta apmokėti ir ligoninės bei medikų bylinėjimosi išlaidas. Advokatui už teisinę pagalbą ieškovai paklojo 2500 eurų.

Taigi, iš „Šiaurės rytų" už paviešintą istoriją apie įvykius Biržų ligoninėje reikalauta sumokėti nei daug, nei mažai - per 16 tūkstančių eurų.

Panevėžio apylinkės teismo Biržų rūmai minėtą ieškinį nusprendė atmesti. Šis nuosprendis buvo paskelbtas šių metų kovo 15 dieną.

Sąskaita - ligoninei

Byloje yra dokumentas, kuris turėtų sudominti Biržų ligoninės steigėją - Biržų rajono savivaldybę.

Tas dokumentas - mokėjimo nurodymas. Jame užfiksuota, kad iš Biržų rajono savivaldybės viešosios įstaigos „Biržų ligoninė" 2500 eurų pervesta asmeniui už teisinę pagalbą. Tas asmuo - advokatas, atstovavęs ne tik ligoninės, bet ir privatiems N. Jelozos bei R. Pučetienės interesams.

Kitaip tariant, medikų bylinėjimasis patuštino ligoninės piniginę.

Ir ji galėjo būti patuštinta dar daugiau, jeigu „Šiaurės rytai" būtų pateikę teisėtą prašymą apmokėti jų išlaidas advokato paslaugoms. Bet „Šiaurės rytai" nei iš ligoninės, nei iš medikų neprašė nė euro.

Teismo procesas visiškai nepalietė asmeninių medikų kišenių. Finansiškai nukentėjo tik ligoninė. Paradoksas: gydymo įstaigos piniginę paplonino ne po teismus tampomi laikraščio darbuotojai, o patys medikai.

Baltais chalatais vilkintys asmenys teismų slenksčių mynimą nusprendė pratęsti.

Jie Panevėžio apylinkės teismo Biržų rūmų sprendimą apskundė Panevėžio apygardos teismui.

Nebaudžiamumas išaugino įžūlumą

„Šiaurės rytuose" publikuota daugybė istorijų, susijusių su Biržų medikų elgesiu, jų požiūriu į pacientą bei jo artimuosius.

„Jūs rašote apie tuos medikus, bet niekas nesikeičia", - girdi priekaištus žurnalistai. Tačiau žurnalistų darbas - viešinti problemas, o ne jas spręsti. Priekaištauti reikėtų gydymo įstaigų steigėjams, jas kontroliuojančioms institucijoms, kad tinkamai nereaguoja į žiniasklaidos paviešintus faktus. Jų nenoras ar negebėjimas imtis priemonių, kad gydymo įstaigose nesikartotų skaudžios istorijos bei tragedijos, leido tų įstaigų vadovams pereiti į puolimą.

Bylinėjimasis teismuose reikalauja laiko, sveikatos bei pinigų. Į šiuos procesus įtraukti žurnalistai, laikraščio leidėjai paliekami vieni atstovauti visuomenės interesams. Jie turi atlaikyti profesinį, finansinį, psichologinį spaudimą - stoti ne tik už savo išsakytas mintis, bet ir už tuos, kurie patyrė skriaudas bei netektis įstaigose, kuriose tikėjosi pagalbos.

Dar daugiau - teisme paaiškėjo, kad kai kurie savivaldybės administracijos ar tarybos nariai problemų ligoninėje ar dėl gydytojų elgesio nelinkę matyti.

Medikai ir savivaldybininkai ašaromis netiki

Tuo metu, kai ligoninės medikai teismui aiškino, kokią žalą jie patyrė po „Šiaurės rytuose" paviešintos istorijos apie mirusią moterį, ašarų sulaikyti negalėjo jos dukra. Ji šaukimą į teismą gavo tuo metu, kai ruošėsi motinos mirties metinėms.

Asta Gučienė į „Šiaurės rytus" kreipėsi prieš metus. Moteris norėjo paviešinti tai, ką jai teko patirti Biržų ligoninės priimamajame. Istorija, pavadinta „Išvaryta iš ligoninės moteris naktį mirė",  buvo publikuota „Šiaurės rytuose".

Kai greitosios medicinos pagalbos automobilis sunkios būklės ligonę atvežė į ligoninės priimamąjį, ten budėjo gydytojas N. Jeloza. Būtent jo ir kitos publikacijoje neįvardintos medicinos darbuotojos elgesys ligonės dukrą A. Gučienę itin sukrėtė. Jos motina naktį buvo grąžinta atgal į namus. Ir ji ten, atokiame kaime, tą pačią naktį mirė.

Teismo posėdžio metu moteriai pasakojant, ką jai teko išgyventi ligoninės priimamajame, ne vienas sunkiai tramdė ašaras. Pravirko net teismo sekretorė.

Tačiau tokios istorijos medikus, pasirodo, jaudina tik tiek, kiek pažeidžia jų pačių garbę ir orumą.

Jokių pažeidimų dėl medikų elgesio neįžvelgė ir savivaldybės sudaryta komisija.  Ji N. Jelozai tik rekomendavo „pagerinti komunikacinius gebėjimus".

Rengiasi skirti priedą prie atlyginimo

Ligoninės vadovas N. Jeloza, reikalaudamas turtinės žalos atlyginimo, nurodė, jog jis patyrė nuostolį, kai prarado darbo užmokesčio dalį - Biržų rajono savivaldybės taryba jam nepatvirtino priedo prie atlyginimo. Teismo metu buvo bandoma įrodyti, kad tarybos narius paveikė „Šiaurės rytų" rašinys, todėl jie nusprendė N. Jelozai neskirti priedo prie atlyginimo.

Tačiau teisme nei iš liudytojų parodymų, nei iš teismui pateikto įrašo nebuvo galima nustatyti tarybos narių motyvų, kodėl jie balsavo už N. Jelozai nepalankų sprendimą.

Biržų rajono tarybos nariai kitą savaitę vėl turės spręsti klausimą dėl Biržų ligoninės vadovo priedo prie atlyginimo. Kaip jau antradienį buvo rašyta „Šiaurės rytuose", N. Jelozai siūlomas 30 proc. mėnesinės algos priedas.

Šią savaitę vyko tarybos komitetų posėdžiai. Vieno iš jų metu tarybos narė Skirmantė Griciūnienė užsiminė, kad socialiniuose tinkluose yra daug skundų dėl ligoninės. Tačiau jai Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius paaiškino, kad savivaldybė dėl ligoninės veiklos neturi nė vieno skundo.

 

Rasa Penelienė

Rekomenduojami video