Visuomenė nuolat raginama nebūti abejinga ir pranešti atitinkamoms tarnyboms išvydus nelaimę ar galimai nukentėjusį žmogų. Tačiau, kai nebūni abejingas, susilauki keistos atsakingų tarnybų reakcijos. Tokia situacija ištiko vieną Biržų rajono gyventoją, kuris kelio važiuojamojoje dalyje išvydo gulintį kruviną žmogų.
Apie žmogų, gulėjusį bei šliaužiojusį važiuojamojoje kelio dalyje, buvo pranešta telefonu 112, tačiau tarnybos į nurodytą vietą neskubėjo.
Su tarnybomis aiškinosi valandą
Biržietis Vaidas (vardas pakeistas) praėjusį trečiadienio vakare, apie 19 valandą, važiavo į Pabiržę. Šalia miestelio centre esančio alaus baro jis pastebėjo prie gatvės nukritusį žmogų. Po kurio laiko grįždamas atgal jis išvydo tą patį žmogų, gulintį važiuojamojoje kelio dalyje. Jo galva buvo kruvina, matėsi žaizda. „Sakau, bandysiu paskambinti specialiosioms tarnyboms, kad žmogaus kas nors nepervažiuotų“, - pasakojo Vaidas.
Vaikinas surinko bendrojo pagalbos telefono 112 numerį. Atsiliepus operatorei, jis pasakė, ką mato. Jį sujungė su greitosios medicinos pagalbos tarnyba.
„Man atsiliepusi moteris pradėjo aiškinti, kad eičiau per namus, ieškočiau artimųjų, klausinėčiau, ar šis gulintis žmogus yra vietinis gyventojas ar ne. Nustebau: negi tai mano pareiga artimųjų ieškoti. Mano darbas buvo pranešti apie gulintį kruviną žmogų“, - kalbėjo vyriškis.
Susijaudinęs Vaidas sakė norėjęs sužinoti dispečerės, su kuria kalbėjo, pavardę. Tačiau ji prisistatyti atsisakiusi.
Tuomet vyras vėl paskambino bendruoju pagalbos telefonu. Atsiliepus operatorei jis išaiškino, kad „greitosios“ darbuotoja jam liepusi ieškoti gulinčio žmogaus artimųjų ir nevažiuoja į įvykio vietą. Operatorė pasakiusi, kad pati bandys išsiaiškinti su „greitąja“. Vėliau operatorė pasakė, kad atvažiuos policijos patrulis, nes „greitoji“ jau anksčiau buvo kviesta į Pabiržę, tačiau gulėjęs žmogus pagalbos atsisakė.
„Pasakiau, kad specialiai palauksiu prie to žmogaus ir pasižiūrėsiu, ar atvyks kokia nors pagalba“, - pasakojo Vaidas.
Vaikinas po kurio laiko išvažiavo. Tačiau vėliau pagalvojo: jei ant kelio gulėjęs žmogus kur nors dings, jis gali būti apkaltintas melagingu pranešimu. Todėl dar kartą sugrįžo ir nufilmavo gulėjusį žmogų. Šįkart jis jau sėdėjo ant kelkraščio, ant važiuojamosios kelio dalies buvo ištiestos tik jo kojos. Šalia jo stovėjo dvi močiutės. Buvo apie 20 valandą.
„Nebelaukiau, nes man pasakė, kad atvažiuos policija. Vėliau jų mašiną sutikome važiuodami į Biržus“, - sakė vaikinas.
„Manau, kad savo pareigą atlikau. Sureagavau pamatęs gulintį žmogų, paskambinau tarnyboms.
Bet mane labiausiai nustebino „greitosios“ dispečerės tonas ir elgesys. Juk ji man galėjo pasakyti, kad jau važiavo ir žmogus atsisakė pagalbos, o dabar liepė eiti artimųjų ieškoti“, - kalbėjo Vaidas.
Vyrą labai nustebino ir tai, kad ant kelio galimai neblaivus žmogus tą vakarą ropinėjo apie valandą. Ar, be jo, niekas apie tai specialiosioms tarnyboms nepranešė? Jam atrodo, kad žmogus buvo tikras laimės kūdikis, jog jo niekas nepervažiavo.
Prašo įsitikinti, ar pagalba reikalinga
Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė sakė, kad to vakaro situacija išnagrinėta. Pirmas skambutis dėl Pabiržėje gulinčio žmogaus buvo 17 valandą. Paskambinusi moteris jaudinosi, kad Pabiržės centre gulinčiam žmogui gali reikėti pagalbos.
Dispečerė paprašė žmogų pajudinti ir pasižiūrėti, ar jis sąmoningas. Moteris gulintį vyrą pajudino, tačiau šis ją „toli pasiuntė“.
Tuomet skambinusioji atsiprašė dispečerių ir sakė matanti, kad žmogui pagalbos nereikia. Ji dar kažkokio vyriškio paprašė, kad žmogų nuvestų į namus.
Kitas skambutis dėl to paties vyro sulauktas apie 19 valandą. Skambino minėtas Vaidas.
„Mes visuomet skambinusiųjų prašome prieiti prie žmogaus, jį paliesti, paklausti jo vardo, pasižiūrėti, ar jis sąmoningas. Tuomet būna aišku, kokio lygio pagalbos reikia – ar žmogus reanimuojamas, ar pagalbą teikti nėra skubu. Tačiau pranešėjas aiškino, kad jis savo pareigą atliko – paskambino, o mūsų pareiga prie jo eiti ir aiškintis. Kai paskambino antrą kartą, tas žmogus jau nebe gulėjo, o ropinėjo“, - pasakojo R. Ramoškienė.
Šis Vaido skambutis buvo įregistruotas ir priskirtas prie neskubių kategorijos. Tuo metu Biržuose buvo daug skubių iškvietimų pas sunkius ligonius, reikėjo į Panevėžį vežti insulto ištiktą žmogų.
Po antro Vaido skambučio Bendrasis pagalbos centras į Pabiržę nusiuntė policijos ekipažą. Po kiek laiko buvo atvažiavusi ir „greitoji“, tačiau rimtos pagalbos gatvėje gulėjusiam žmogui neprireikė.
„Visoje apskrityje būna tokių atvejų, kai mums skambina dėl gulinčių žmonių. Ypač po pašalpų. Bet mes pirmiausia norime įsitikinti, kokio lygio pagalba reikalinga. Šiuo atveju mūsų pagalba nebuvo reikalinga, žmogus buvo girtas“, - įsitikinusi R. Ramoškienė.
Surašė protokolą
Biržų policijos viršininkas Marius Jablonskas sakė, kad po gatvę ropinėjusiam girtam vyriškiui buvo surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas. Šis žmogus yra žinomas kaip nuolat girtaujantis Pabiržės barelyje.
Jurgita Morkūnienė