Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Plėšikams iš Latvijos Lietuva nesvetinga

Lietuvos policija pranešė, kad Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (KPONTV) ir Plungės rajono policijos komisariato pareigūnai, bendradarbiaudami su užsienio teisėsaugos institucijomis, išaiškino 2014 metais įvykdytą juvelyrikos dirbinių parduotuvės ginkluotą apiplėšimą.

Surinko pėdsakus

Ciniškas apiplėšimas įvykdytas Plungėje 2014 metų spalio mėnesį, 9 valandą ryto. Į Tilžės gatvėje esančią juvelyrikos dirbinių parduotuvę „Hermis“ užsukęs vyriškis ten dirbusios pardavėjos paprašė parodyti vitrinoje buvusią auksinę grandinėlę. Pirkėju apsimetęs plėšikas vilkėjo tamsiais rūbais, dėvėjo tamsios spalvos kepurę su snapeliu, mūvėjo juodos ir raudonos spalvų pirštinėmis. Vyras buvo su akiniais. Pardavėjai atrakinus vitriną, plėšikas jai į nugarą įrėmė ginklą. Pagrasinęs, kad nušaus, liepė auksinius papuošalus sudėti į paties atsineštus maišelius. Išsigandusi grasinimų pardavėja pakluso reikalavimams – sudėjo į maišelius visus vitrinoje buvusius auksinius papuošalus. Susišlavęs grobį plėšikas iškart pasišalino iš parduotuvės. Užpuoliko grobiu tapo didelis kiekis grandinėlių, apyrankių bei kitų dirbinių, kurių vertė – daugiau nei 70 000 eurų.

Policijos pareigūnams nepavyko sulaikyti nusikaltėlio „karštais pėdsakais“, tačiau ypač profesionaliai atliktais neatidėliotinais tyrimo veiksmais tyrėjai įvykio vietoje surinko visus įmanomus nusikaltimo pėdsakus. Teisėsaugininkai atliko didelio masto kompleksinius tyrimo veiksmus, glaudžiai bendradarbiavo su specializuotais kriminalistų padaliniais ir užsienio partneriais.

Gauta duomenų, kad 2014 metų pavasarį ir rudenį Latvijos Respublikoje buvo įvykdyti panašūs juvelyrikos dirbinių parduotuvių apiplėšimai. Vieno iš jų metu buvo pagrobta prekių už 28 000 eurų, o bandydamas apiplėšti kitą parduotuvę ginkluotas užpuolikas paėmė įkaitą.

Grobį tuoj pralošė

Tik po kelių metų tyrimo buvo nustatytas, įtariama, parduotuvę Plungėje apiplėšęs asmuo. Įvykio vietoje įtariamojo palikti pėdsakai sutapo su nuo 2017 metų Suomijoje gyvenusio latvio individualiaisiais požymiais. Didelės vertės turto pagrobimu panaudojant šaunamąjį ginklą įtariamojo atžvilgiu buvo išduotas Europos arešto orderis, po 3 dienų jis buvo sulaikytas Suomijoje bei rugsėjo mėnesį perduotas Lietuvai.

Sulaikytasis parodė, kad visus pinigus, gautus pardavus pagrobtą juvelyriką, jis išleido lošimo namuose. Jam paskirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Teisėsaugininkai tikrina versiją, ar šis asmuo prisidėjo ir prie kitų Lietuvoje bei užsienyje įvykdytų ir iki šiol neatskleistų nusikaltimų.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius.

Policijos nuotr.

Sumažintos bausmės

Tai ne pirmas kartas, kai „braliukai“ „pašeimininkauja“ mūsų juvelyrikos parduotuvėse. Teisybės dėlėi reikėtų pasakyti, kad ir lietuviai kartais atsako tuo pačiu – yra apvogę juvelyrikos salonus Daugpilyje, Rygoje.

Pastarąjį kartą nusikaltėlai iš Latvijos siaubė juvelyrikos parduotuves prieš trejus metus. Tada už nusikaltėlių iš Latvijos demaskavimą tradiciniame „Metų seklio“ konkurse Klaipėdos apskrities VPK ONTB 3-ojo poskyrio viršininkui Viktorui Mockui ir Klaipėdos apygardos prokuratūros ONKTS prokurorui Aidui Giniočiui buvo paskirta antroji vieta. Pareigūnai gerai padirbėjo ne tik ieškodami nusikaltėlių, tačiau ir kruopščiai rinkdami įrodymus, tad ir teisme byla buvo išnagrinėta labai greitai.

Kadangi nuteistieji visiškai sutiko su jiems pareikštais kaltinimais, Klaipėdos apygardos teismas bylą išnagrinėjo supaprastinto proceso tvarka ir skyrė vienu trečdaliu sumažintas bausmes.

Denisas Vilesovas neteko laisvės 7, Dmitrijus Rumba – 6, o Aleksandras Rožkovas – 6 metams ir 7 mėnesiams.

Teismas tenkino ir juvelyrikos parduotuvių savininkų civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo. Siekiant padengti žalą, iš nuteistųjų konfiskuoti jiems priklausantys daiktai.

Drąsios pardavėjos

Plėšikai buvo sulaikyti, kai Klaipėdos ONTB pareigūnai gavo operatyvinės informacijos, kad bus plėšiama juvelyrikos parduotuvė, esanti Klaipėdos senamiestyje. Kadangi nebuvo aišku, į kurią parduotuvę plėšikai taikosi, tad beveik visą savaitę buvo sekamos trys parduotuvės. Į pagalbą buvo pasitelkti Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai. Pareigūnų atkaklumas davė vaisių.

Po kelių dienų plėšikai dviem automobiliais atvažiavo į uostamiestį. Abu automobiliai atvyko į Klaipėdos senamiestį. Vėliau latviai vienu iš automobilių nuvažiavo į prekybos ir pramogų centrą, kur pavogė plaktuką. Po to du įtariamieji nuošalioje vietoje persirengė. ONTB pareigūnai neabejojo, kad jų akivaizdoje rengiamasi apiplėšti juvelyrikos dirbinių parduotuvę.

Taip ir buvo – ketvirtadienio vakarą, jau sutemus, į parduotuvę, esančią Tiltų gatvėje, įbėgo du kaukėmis veidus užsidengę ir striukių gobtuvus ant galvų užsitraukę vyrai. Vienas jų rankose turėjo radijo stotelę ir pistoletą, kurį nukreipė į pardavėjas, kitas – plaktuką ir maišą.

Parduotuvėje tuo metu tebuvo tik dvi pardavėjos. Rankoje plaktuką laikantis nusikaltėlis iš karto nuskubėjo prie stiklinių vitrinų, kuriose laikomi dirbiniai iš aukso. Jis bandė kratyti auksą iš padėklo į savo rankinę. Kitas užpuolikas nukreipė ginklą į pardavėjas ir rusiškai ėmė šaukti, jog šaus.

Tačiau moterys nesutriko, paspaudė saugos tarnybos pavojaus mygtuką bei aktyviai pasipriešino plėšikams. Viena moteris trenkė per padėklą. Grumtynių metu užpuolikas vienai pardavėjai trenkė per ranką plaktuku, kuriuo ketino daužyti parduotuvės vitrinas.

Nesitikėdami tokio nusikaltimo scenarijaus, abu plėšikai spruko į senamiesčio gatves, bet pateko tiesiai į policijos pareigūnų surengtą pasalą. Plaktuko netekęs A. Rožkovas sulaikytas iš karto, o pistoletu ginkluotas bendrininkas D. Vilesovas dar kėsinosi prieš ONTB pareigūną panaudoti ginklą, tačiau buvo nokautuotas ir paguldytas ant žemės.

Plėšikai iš Liepojos

Tuo pat už kelių šimtų metrų, Teatro aikštėje, buvo sulaikyti du plėšikų bendrininkai. D. Rumba, sukiojosi gatvėje (nusikaltėlių žargonu „stovėjo ant šucherio“) ir turėjo bendrininkams per raciją pranešti ar neatvažiuoja policija, o mergina – Kristina – sėdėjo automobilyje. Pamatę, kad jų bendrininkai sulaikyti, jie bandė sprukti visureigiu „BMW X5“ ir apgadino kitą greta stovėjusį automobilį.

Visi įtariamieji buvo uždaryti į Klaipėdos areštinę, jiems pareikšti įtarimai dėl organizuotoje grupėje įvykdytų ginkluotų juvelyrikos dirbinių parduotuvių apiplėšimų. Tuomet ir paaiškėjo, kad plėšikai į Klaipėdą atvažiavo iš kaimyninės Latvijos, Liepojos miesto. Kai kurie jų anksčiau dirbo šio miesto metalurgijos kombinate, tačiau fabrikui užsidarius liko bedarbiai, tad ėmė plėšikauti bei vogti. Jie žinomi Liepojos policijai, teisti.

Liepojoje, kratų pas sulaikytuosius metu, buvo rasti ir paimti 4 auksiniai žiedai, pagrobti juvelyrikos dirbinių parduotuvės Palangoje apiplėšimo metu, vieno įtariamojo vardu užregistruoto dujinio pistoleto, panaudoto juvelyrikos dirbinių parduotuvių Palangoje ir Klaipėdoje apiplėšimų metu, dokumentai ir dėklas.

Prispirti įkalčių kaltininkai davė parodymus ne tik apie ką tik bandytą įvykdyti nusikaltimą, bet ir apie ankstesnius Klaipėdoje, Mažeikiuose bei Palangoje įvykdytus plėšimus, juose dalyvavusius bendrininkus.

Įtariamuosius nufilmavo

Mažeikiuose juvelyrikos parduotuvė buvo apiplėšta temstant, kai parduotuvėje nebuvo pirkėjų. Viena parduotuvės darbuotoja pagalbinėse patalpose, kurių durys buvo praviros į prekybos salę, tvarkė dokumentus, o kita buvo užsidariusi tualete. Plėšikai ant veidų buvo užsimaukšlinę kaukes, rankose turėjo kirvį, pistoletą. Vienas jų rusiškai suriko: „Stovėt! Šausiu!“, o kitas, nieko nelaukdamas, kirviu puolė daužyti vitrinas. Abi aukso dirbinių vitrinos buvo ištuštinos per 2-3 minutes. Sidabro dirbiniai plėšikų nesuviliojo. Jie taip ir liko gulėti šukėse. Per tas kelias minutes plėšikai spėjo susižerti juvelyrinių dirbinių už beveik už 120 000 eurų.

Maždaug po mėnesio, Kūčių išvakarėse, panaudojant šaunamuosius ginklus, įžūliai buvo apiplėšta juvelyrikos dirbinių parduotuvė Palangos miesto centre. Į parduotuvę įbėgo du kaukėti plėšikai, vienas jų liepė pardavėjoms nejudėti ir iššovė iš ginklo, o tuo metu antrasis plaktuku sudaužė stiklines vitrinas bei pagrobė beveik 76 000 eurų įvertintus juvelyrikos dirbinius.

Nusikaltimo vietos apžiūros metu teisėsaugininkai rado ir paėmė įtariamųjų išmestą plaktuką, taip pat apklausė juvelyrinės ir šalia esančios parduotuvės darbuotojus. Pardavėjos nurodė pareigūnams įtartinus asmenis, kurie lankėsi minėtose parduotuvėse likus dienai iki apiplėšimo. Šiuos asmenis užfiksavo abiejų parduotuvių vaizdo kameros.

 

Stasys ŠAULYS

 

Rekomenduojami video