Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Platinami žvyrkeliai įplieskė aistrų

Greideriuojami Pandėlio seniūnijai priklausantys keliai sukėlė sąmyšį dėl į pakraščius suverstų didelių velėnų ir gilių briaunų. Specialistai aiškina, kad tai laikina, nauda pasimatysianti kitąmet, o tokia technologija atstatomi kelių parametrai.

Pasipiktino

Neslėpdamas apmaudo į  redakciją kreipėsi ūkininkas Egidijus Medekša ir pakvietė apžiūrėti aplinkkeliu vadinamą kelią, vedantį iš Gerkonių į Lailūnų, Obelių kaimus. Iš tiesų vaizdas buvo nekoks – nuo kelio vidurio greideriu nustumtas žvyras, pakraščiuose „išpjautos“ gilios, apie 15 cm siekiančios briaunos, dėl to palijus vanduo neturės kur nubėgti ir laikysis ant kelio, o stambios velėnos kliudys šienauti pakeles. Ūkininkas jas šienauja pats ir dėl to nekelia problemos, nes supranta – seniūnijos teritorija didelė, kelių begalė, laiku visur spėti sunku. Tačiau dabar abejoja, ar galės kitąmet jas nušienauti, kadangi bepjaunat bus laužoma technika arba nušienaujama nekokybiškai.

Kita bėda – žiemą kils problemų nustumiant sniegą. „Pernai seniūnija užpylė žvyro. Žiemą pats kelią valydavau, rudenį ir pavasarį palygindavau. Man reikia lygaus kelio vežant grūdus“, – sakė E. Medekša nuogąstaudamas dėl kelių būklės.

Tokių „išpjautų“ briaunų ir į šoną nustumto žvyro matėsi ir kituose seniūnijos keliuose.

Žiūri į priekį

Rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Augustinas Blažys paaiškino: „Eilę metų būdavo greideriuojamas tik kelių paviršius. Vadinasi, dar po keleto metų turėsime tokius kelius, kuriais važiuos tik vienas automobilis. Bandome atkurti tokį kelių plotį, koks yra numatytas dokumentuose. Briauna gaunasi, nes kelias privalo turėti kertinį nuolydį. Žiūrime į priekį, o ne specialiai gadiname kelius.“ Tai būtų galima padaryti vienu ypu tvarkant abi puses, bet atsieitų didžiulius pinigus, kokių seniūnijos neturi. Reikėtų kasti užžėlusias pakeles, išvežti gruntą ir pan. Pasak A. Blažio, šiuo metu vaizdas gerokai prastesnis, nei būdavo po ankstesnių greideriavimų, laukia ir kitos pusės tvarkymas, tačiau kitąmet keliai atrodys geriau ir bus galima galvoti apie griovių formavimą.

Greideriavimo darbus vykdo UAB „Erlaim“. Jos vadovas Saulius Meilus informavo, kad buvo susitikta su nepatenkintais ūkininkais ir Pandėlio seniūno pavaduotoju Andriumi Palivonu. Pagal savivaldybės patvirtintus kelių pločius vietomis trūksta net 1–1,5 metro. Dabar platinama iš vienos pusės 0,5 m ir naikinama velėna, bandoma ją supūdyti ir taip išplatinti važiuojamąją dalį. Kitas greideriavimas numatytas maždaug po mėnesio. Jo metu bus tvarkoma kita pusė, susigulėjusi velėna perkeliama į ją. Vadovas metė akmenėlį į visų ūkininkų daržą – dažnai jie užaria griovius, tada vanduo nebenubėga nuo kelio. Šiais metais greideriavimo darbus įmonė atlieka 1 tūkst. 300 km.

Trūko informacijos?

Specialistams antrino seniūno pavaduotojas A. Palivonas, šiuo metu pavaduojantis seniūną. Jis teigė, kad tokio greideriavimo nauda pasimatys kitąmet. Seniūnija prižiūri net 287 km kelių. Atkūrus jų būklę, sumažės žvyro poreikis. Jo manymu, ūkininkai pernelyg išsigando. Paklaustas, ar nevertėjo iš anksto informuoti, kad bus taikoma kitokia greideriavimo technologija, A. Palivonas sutiko: „Truputį trūko informacijos. Gyveni ir mokaisi.“

Rekomenduojami video