Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pirmą kartą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos paštai išleidžia bendrą pašto ženklą

Lietuvos paštas išleido pašto ženklą „Chotino mūšiui - 400 metų". Dailininko Jaroslawo Ochendzano kurtame pašto ženkle vaizduojamas J. Brandto tapyto paveikslo „Mūšis prie Chotino" fragmentas. Pašto ženklo nominalas - 1,29 Eur, tiražas 10 tūkst. vnt.

Kartu su pašto ženklu išleistas ir pirmos dienos vokas, kurio proginis antspaudavimas rugsėjo 2 d. vyksta Vilniaus pašte, įsikūrusiame Totorių gatvėje.

Chotino mūšis itin svarbus įvykis ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos bei Ukrainos istorijoje, todėl šis pašto ženklas - pirmasis bendras Lietuvos pašto ir Lenkijos bei Ukrainos paštų projektas. Tą pačią dieną pašto ženklas su tokia pačia iliustracija išleistas ir Lenkijoje bei Ukrainoje.

400-osioms Chotino mūšio metinėms įamžinti pašto ženkle vaizduojamas 1867 m. J. Brandto tapyto paveikslo „Mūšis prie Chotino" fragmentas. Chotino mūšis - Abiejų Tautų Respublikos karo su Turkija mūšis, įvykęs 1621 m. prie Dniestro, Ukrainoje, ties Turkijos pasienio tvirtove Chotinu. Istorikų vertinimu Chotino mūšyje sprendėsi Vidurio Europos likimas. 70 tūkstančių Lenkijos ir Lietuvos valstybės karių, iš kurių pusę - apie 35 tūkstančius sudarė Zaporožės kazokai, sėkmingai atrėmė 220 tūkstančių Osmanų imperijos kariuomenės puolimą.

Paveikslo fragmente užfiksuota akimirka, kaip ant balto žirgo joja Lietuvos-Lenkijos karo vadas, žymus Lietuvos valstybės veikėjas Jonas Karolis Chodkevičius. Būtent jo mūšyje vadovaujama jungtinė Abiejų Tautų Respublikos kariuomenė sėkmingai atrėmė keliskart gausesnės Turkijos ir Krymo totorių kariuomenės puolimą ir taip šlovingai sustabdė Vidurio Europai grasinusią Osmanų imperijos jėgą.

Jonas Karolis Chodkevičius - ne tik vienas žymiausių 17 a. pradžios Europos karvedžių, bet ir garsus Lietuvos valstybės veikėjas - Žemaitijos seniūnas, LDK didysis etmonas, Vilniaus vaivada, Šklovo, Myšo ir Bychavo grafas, LDK valstybės karo, švietimo ir kultūros veikėjas. Šiemet taip pat minimos ir jo 400-osios mirties metinės.

2021-uosius, metus Lietuvos Respublika paskelbė Jono Karolio Chodkevičiaus metais.

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20-25 pašto ženklus.

Rekomenduojami video