Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Piniginių kol kas nepatuštins

Ypatingai įtemptu laikotarpiu, kai dalies žmonių darbai kabo ant plauko, mokesčiai kyla, o žmonių emocinė būklė yra itin sudėtinga, Kėdainių rajono savivaldybės taryba nesutiko tenkinti ikimokyklinių ugdymo įstaigų prašymo didinti mokestį vaikučių tėveliams. Buvo planuota, kad vaikų tėvų piniginės paplonės 3 eurais, tačiau tarybos nariams pasirodė, jog dabar – netinkamas metas kelti mokestį.

Kitur moka daugiau

Kėdainių rajono ikimokyklinių ugdymo įstaigų asociacijos prašymu rajono tarybai  parengtame sprendimo projekte buvo numatyta pakelti ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio amžiaus vaikų tėvams fiksuotą mėnesinį atlyginimą nuo 5 iki 8 eurų.

„Reikia pastebėti, kad kitose savivaldybėse šis mokestis yra žymiai didesnis, – tarybos posėdžio metu kalbėjo Švietimo skyriaus l. e. p. vedėja Vilma Dobrovolskienė. – Štai, pavyzdžiui, Kauno mieste jis siekia 12 eurų, Kauno rajone – 13 eurų, Raseiniuose – 6 eurai, Jonavoje – 10–20 eurų, be to, čia renkama dar po 7 eurus gamybos priemonėms.“

Skyriaus vedėja pastebėjo, kad mokestis Kėdainiuose nesikeitė nuo pat 2016 metų, tuo tarpu per visą šį laiką didėjo tiek minimalus atlyginimas, tiek išaugo reikalingų priemonių ir paslaugų kainos.

Maža to, sakė ji, Kėdainiuose nei vienas darželis neprašo iš tėvų nei prisidėti finansiškai (tą draudžia įstatymai), nei patiems tėvams pirkti kanceliarines ar higienos priemones savo vaikams. Tuo tarpu kituose miestuose prašymas pirkti savo vaikams ugdymosi įrankius yra taikomas gana plačiai.

Gauna vaiko pinigus

Tiek skyriaus vedėja, tiek Kėdainių rajono ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos vadovė Audra Pakštienė atkreipė dėmesį, kad tėveliai kas mėnesį gauna mažiausiai 70 eurų siekiančius vaiko pinigus. Pasak jų, beveik 10 procentų šių pinigų tikrai galėtų būti skiriami vaiko ugdymui darželyje.

„Krepšelio mokestis siekia 25–30 eurų per metus vienam vaikui. Tai nėra dideli pinigai. Jie išleidžiami kanceliarinėms priemonėms.

Jūs neįsivaizduojate, kiek mes sunaudojame higienos priemonių, kiek mums jų reikia. O ką darysime, kai jų pritrūks? Kaip jūs įsivaizduojate, ką mes tada turėsime daryti? Tai kreipsimės arba į savivaldybę, arba į tėvus.

Tėvai gauna vaiko pinigus, kodėl tie pinigai negali eiti paskui vaiką? Mes auginame neatsakingų ir nesavarankiškų žmonių kartą.

Tėvai už tuos 5 eurus, kuriuos dabar sumoka, gauna šildymą, ugdymo priemones, SMART lentas, indus, patalynę, baldus, lovas, žaislus, higienos priemones – ten viskas įskaičiuota. Argi tai dideli pinigai?“ – retoriškai klausė A. Pakštienė.

Ji pripažino, kad gali būti tėvų, kurie smarkiai priešinsis mokesčio kėlimui, tačiau, pasak jos, tie, kurie investuoja į vaiko ugdymą ir supranta jo svarbą, į tokį mokesčio kėlimą reaguos įprastai. 

„Tėvai už tuos 5 eurus, kuriuos dabar sumoka, gauna šildymą, ugdymo priemones, SMART lentas, indus, patalynę, baldus, lovas, žaislus, higienos priemones – ten viskas įskaičiuota. Argi tai dideli pinigai?“  A. Pakštienė

Kalbėjo ne su visais

Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė teigė suprantanti, kad situacija sudėtinga ne tik tėvams, bet ir ugdymo įstaigoms, bet jos įsitikinimu, vis dėlto 20 procentų didinti mokestį vaikų tėvams pandeminės situacijos akivaizdoje būtų labai neteisinga.

„Daug diskutavome šiuo klausimu Švietimo ir kultūros komitete.

Ar buvo šis mokesčio kėlimas derintas su kaimo ikimokyklinėmis įstaigomis, ar kalbėtasi su tėvais, ar sužinota, ką jie galvoja? Kaip tėvai priima tokias naujienas?
Taip pat svarbu išsiaiškinti, ar mokestis renkamas todėl, kad trūksta iš savivaldybės skiriamų pinigų ir ugdymo įstaiga nepajėgia nusipirkti reikalingų dalykų, ar todėl, kad norima tenkinti individualius kiekvienos ugdymo įstaigos poreikius, siekiant modernizuoti turimą ugdymo procesą?“ – klausė N. Naujokienė.

A. Pakštienė neslėpė, kad susirinkimo su visais tėvais nebuvo ir šis klausimas su visais aptartas taip pat nebuvo.

Diskusijos vyko tik su keletu tėvų. Tuo tarpu kaimiškosios ugdymo įstaigos, pasak A. Pakštienės, apie mokesčio kėlimą žino ir jam pritaria.

„Buvo pasakyti du aspektai: šeimos, kurios atsakingos už savo vaikus, stengiasi dėl vaikų ugdymo, pritars ir 8, ir 10 eurų mokesčiui. Mokės ir daugiau, jei tik reikės.

Bet yra kategorija tėvų, kurie gautus vaiko pinigus išleidžia visai ne vaikui.

Taigi mes suprantame, kad bus šeimų, kurios neskiria pinigų vaikui, nesusimokės ir prieštaraus mokesčio kėlimui“, – sakė asociacijos pirmininkė.


Savivaldybės meras Valentinas Tamulis kvietė palaikyti siūlymą, kuriuo buvo užsimota padidinti mokestį darželinukų tėvams.

„Greičiausiai visose savivaldybėse mokestis renkamas gerokai didesnis nei pas mus. Matau, kad net padidinus mokestį mūsų savivaldybėje, šis mokestis būtų vienas iš mažiausių šalyje.

Dar ką noriu pastebėti – jeigu mes būtume renovavę visus darželius, visų jų kiemų dangos būtų sutvarkytos, tvoros naujos, apšiltinta, gal būtų galima kalbėti apie mokesčio nebuvimą ar nedidinimą“, – sakė V. Tamulis.

Tarybos narys Jonas Talmantas darželiams siūlė kreiptis į labiau pasiturinčius tėvus, bendraujant su jais paprašyti solidesnio prisidėjimo prie gerovės kūrimo.

Padidintas mokestis skaudžiausiai smogtų socialiai remtinoms šeimoms, mat jį darželiams turi mokėti visų vaikų tėvai be jokių išimčių.Aut. past.

Opozicijos atstovas Saulius Grinkevičius teigė, kad ir 3 eurai per mėnesį, kurie per metus sudarytų per 30 eurų, kažkam gali būti labai didelė suma, ir teigė, kad geriau jau tuos pinigus numatyti savivaldybės biudžete.

Padidintas mokestis skaudžiausiai smogtų socialiai remtinoms šeimoms, mat jį darželiams turi mokėti visų vaikų tėvai be jokių išimčių.

„Galvoju, kad būtų tikslinga klausimą atidėti iki biudžeto tvirtinimo. Mokestis kol kas yra renkamas mažesnis, jei atidėtume klausimą porai mėnesių, situacija gal labai nepablogėtų.

Per tą laiką būtų pasikalbėta su visais tėvais, tarybos nariai susirinktų daugiau informacijos, jaustųsi saugesni. Po biudžeto priėmimo, jei matysime, kad reikia, prie šio klausimo galėsime sugrįžti“, – siūlė N. Naujokienė.

Šiam siūlymui dauguma tarybos narių pritarė.

Rekomenduojami video