Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pašušvys garsus ne tik savo bažnyčia

Radviliškio rajono pietinėje dalyje, vaizdingoje Šušvės ir Žadikės upių santakoje, esantis nedidelis, bet tvarkingas Pašušvio miestelis gali daug kuo pasididžiuoti ir pasigirti. Ir įdomia istorija, ir kultūros paveldo objektais, ir žymiais žmonėmis. Pašušvio Visų šventųjų bažnyčia yra viena pačių seniausių mūrinių bažnyčių Lietuvos provincijoje, pastatyta dar XVI a. viduryje ar pabaigoje.

Joje išlikę net kelis šimtmečius turinčių interjero detalių, daiktų (pvz. gotikinė klausykla). Švč. Jėzaus širdies koplyčioje dar neseniai buvo bažnyčios fundatoriaus Mikalojaus Mitkevičiaus paveikslas, nutapytas XVII a. Dėl savo vertingumo saugoti išvežtas į Vilnių, pakeistas kopija. Ant skardingo Šušvės kranto tebestovi labai sena (galbūt irgi XVI a. ?) buvusio Pašušvio dvaro ponų sodyba. Išlikęs XIX a. akmeninis dvaro statinys, vadinamas magazinas, kuriame buvo laikomos grūdų atsargos stichinių nelaimių, badmečių, karų atvejais teikti reikalingą pagalbą žmonėms.

Ant aukšto Žadikės kranto užklydusiųjų dėmesį patraukia labai senų kapinių liekanos su keistos formos, bet labai menišku, su keliais mįslingais simboliais antkapiu. Žadikės slėnyje sovietmečiu vykdavo poezijos pavasario renginiai, o XIX a. ten vaikštinėdavo Varnių kunigų seminarijos klierikai. Vienas jų buvo Antanas Baranauskas, būsimasis „Anykščių Šilelio” autorius. Dabartinėse kapinėse amžino poilsio atgulė garsioji Rūta Staliliūnaitė, prezidento A. Brazausko giminės, kilusios iš Pašušvio apylinkių, Mikailiškio kaimo, moterys ir vyrai. Už kilometro nuo miestelio, Grinkiškio link, išlikę vokiečių kilmės bajorų Oertelių dvaro, carų laikais vadinto Viktorino, o dabar Viktorine, parko liekanos. Būtent Oerteliai kapinaitėse ant Žadikės kranto pastatė paminklą, kuris dabar yra pagrindinis jų atminties ženklas šioje vietovėje. Iš Pašušvio apylinkių kilusi Andriaus Mamontovo mama (mergautinė pavardė Čiplytė), taip pat buvusio garsaus fiziko, LSSR Mokslų Akademijos prezidento Juro Poželos motina E. Tautkaitė.

Jonas Sireika

Rekomenduojami video