Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasmerktas Akušerijos ir ginekologijos skyrius

Kėdainių rajone išaušo diena, kurios jau kurį laiką bijojo tiek Kėdainių ligoninė, tiek dalis kėdainiečių. Nuo kitų metų dėl per mažo priimtų gimdymų skaičiaus Kėdainių ligoninėje nebeliks Akušerijos ir ginekologijos skyriaus. Centrinės valdžios jau prieš kurį laiką iškeltas reikalavimas priimti ne mažiau kaip 300 gimdymų kasmet, yra nepatenkinamas – Kėdainių ligoninėje per paskutinius metus pagimdė apie 200 moterų, o Kauno teritorinė ligonių kasa kaipmat prisistatė su skyriaus naikinimo planu. Tačiau ar vienu skyriaus uždarymu viskas baigsis? Paaiškėjo, kad Damoklo kardas kabo virš dar dviejų ligoninės skyrių.

Tinklo pertvarka

Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius Virgilijus Šiaudikis informavo, kad planuojamos ligoninių tinklo pertvarkos išvengti nepavyks.

Reforma – tai Europos Sąjungos pinigais finansuojamas projektas, kurio procesus valdys Sveikatos apsaugos ministerija.

V. Šiaudikis teigė, kad Lietuva visoje Europoje po Vokietijos ir Austrijos turi didžiausią lovų skaičių, ir tokios prabangos su turimais finansais mūsų šalis tiesiog nebegali sau leisti. 

Ir nors V. Šiaudikio teigimu, Kėdainių ligoninė bendrame regioninių ligoninių peizaže atrodo gana gerai, Akušerijos ir ginekologijos skyrius yra pasmerktas. Tuo tarpu Kėdainių PSPC laikosi neprastai ir ambulatorinių paslaugų laukia geresni laikai.

„Kitais metais jau negalėtume sudaryti sutarties dėl to, kad gimdymų turite mažiau nei tris šimtus per metus.

Tuo tarpu ambulatorijos paslaugų išplėtojimas yra galimas ir skatintinas. Čia Kėdainių situacija nėra labai bloga, nes yra viešoji įstaiga Kėdainių PSPC, kur prisirašęs labai didelis procentas gyventojų, mano žiniomis, apie 89 proc.

Rajone esančios privačios poliklinikos turi tik 11 proc. pacientų, tad čia kažkokių didelių pokyčių, ko gero, ir nebus.

Na, o ligoninės nuostoliai bus minimalūs“, – svarstė Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius.

Saugiau?

Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas Darius Kaminskas negailėjo karčių žodžių Ligonių kasų atžvilgiu, ir tikino, kad skyrius Kėdainiuose yra būtinas. Jį panaikinus bus rizikuojama gimdyvių saugumu./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

„Gimdyvės nebus paliekamos likimo valioje. Jos bus vežamos į Kauną ar galės važiuoti pasirinktinai į kito miesto ligoninę.

Dėl specialistų, kurie dirba skyriuje, galiu pasakyti tiek, kad jie yra šiais laikais mobilūs, ir nemanau, kad geras specialistas nerastų tarnybos kitur“, – kalbėjo V. Šiaudikis, o tokius jo žodžius išgirdęs Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas Darius Kaminskas sunkiai tvardėsi.

Ne ką mažiau niūria emocija Kauno regiono ligonių kasų vadovą kalbino ir Traumatologijos skyriaus vedėjas Alfredas Hofmanas.

„Anksčiau jūs kalbėjote ir apie tai, kad nerimą kelia Vaikų ligų ir Psichiatrijos skyriai. Mes tikrai nenorime, kad tie skyriai dingtų. Kaip bus su jais?“ – klausė medikas.

Pasirodo, kad ligonių kasos bent kol kas atsakomybės dėl šių skyrių veiklos kratosi. Kad juose gydomų pacientų skaičius vis mažėja ir kad tai kelia nerimą, V. Šiaudikis net neslėpė. Vis dėlto jis teigė, kad kol kas savivaldybės reikalas yra peržvelgti šių dviejų skyrių veiklą ir pagalvoti ar jie… finansiškai apsimoka.

„Mes negalime leisti pinigų, kaip turtingos šalys leidžia – žinote pabėgėliams greitai suradome šimtus milijonų, o čia savoms moterims, savoms mamoms pinigų neranda. Man širdį skauda klausyti, kai jūs sakot, kad pas mus nėra kompetencijų. Mano akušerės yra  ypatingai aukštos kvalifikacijos, nepaprastai aukštų kompetencijų medikės. Ką mes darysime su jomis? Visų juk į moterų konsultacijas nesutalpinsime. D. Kaminskas

Gimdys automobiliuose?

Sveikatos reikalų komitete dirbantis rajono tarybos narys Jonas Talmantas žodžių į vatą nevyniojo. Pasak jo, Ligonių kasai rūpi finansai, o savivaldybei rūpi žmonės. Pasakymas, kad kažkurie skyriai taps finansine našta, skamba kone makabriškai. Juk juose gydomi Kėdainių krašto vaikai, gydomi darbingo amžiaus žmonės, susiduriantys su psichologinėmis problemomis. Arti paciento esančios psichinės sveikatos priežiūros paslaugos taip pat neretai esti gyvybiškai svarbios.

„Man ne tas pats, kas bus toliau. Ką mes pasakysime rajono gyventojams? Kad tikėtina, jog tris ligoninės skyrius uždarys?

Juk kalba eina apie mūsų žmones. Mūsų gyventojai mums nėra našta. Mes turime jiems suteikti geriausias sąlygas gauti paslaugas.

O dėl Akušerinio skyriaus tai ar nebus taip, kad dalis kėdainiečių moterų pagimdys greitosios automobiliuose? Gimdymui tinkamų sąlygų ten tikrai nėra. Ar Darius Kaminskas su greitosiomis važinės ir gimdymus priiminės mašinose?“ – pasipiktinimo neslėpė tarybos narys.

Į replikas Ligonių kasų vadovas atsakė, kad situacija „yra tokia, kokia yra“, o gimdymų automobiliuose visos Lietuvos mastu kasmet būna vos keli, tad ir nerimauti esą nėra ko.

V. Šiaudikis ramino, kad Kauno ligoninėse esanti įranga yra aukščiausio lygio, personalas itin aukštos kvalifikacijos.

Be kita ko, jo teigimu, ne vienas rajonas jau neturi Akušerijos skyriaus ir esą su tokiomis problemomis, apie kokias kalba mūsų krašto politikai, nesusiduria.

Prašė padėti

Tarybos narė Nijolė Naujokienė, ėjusi mero pareigas tada, kai prieš beveik dešimtmetį šalį krėtė kita sveikatos paslaugų sistemos reforma, bandė V. Šiaudikio išklausti ne statiško, biurokratinio atsakymo, o žmogiško patarimo, kaip išsaugoti skyrių, kurio Kėdainių moterims reikia.

„Kalbame taip ramiai, nors iš tiesų dalykai be galo sudėtingi.

Ne finansai pirmoje vietoje turi būti, o žmogiškasis faktorius. Jis yra itin svarbus, nes ne kam kitam, o savivaldai teks pakelti ir prisiimti atsakomybę dėl tokių pokyčių.

Mes ėjome per panašią situaciją prieš beveik dešimtmetį, kai kaimo ambulatorijas, kad išsaugotume žmogui paslaugą jo gyvenamoje vietoje, jungėme prie PSPC ir žinome, kaip tai sunku.

Jūs kraunate mums per didelę naštą, manau, turėtumėte ja pasidalinti.

Pas mus yra gal per penkiolika tūkstančių moterų, kurioms reikia Akušerijos ir ginekologijos skyriaus. Ką daryti, kad moteris neturėtų iš kokių Krakių ar Gudžiūnų važiuoti į Kauną? Žinote, visai nejuokinga, nes per pusantros valandos moteris tikrai gali pagimdyti automobilyje. Ką daryti? Ką mes galime padaryti, kad išlaikytume skyrių? Juk jūs žinote, galite mums pasakyti ir patarti“, – klausė politikė.

„Yra galimybė tapti regioninės ligoninės struktūriniu padaliniu.

Tada toji ligoninė prisiima atsakomybę dėl lovų ir skyrių išdėstymo. Tokia praktika Lietuvoje yra“, – kalbėjo Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius pridurdamas, kad tokia praktika, nors ir egzistuoja, tačiau nėra populiari.

Rūpi tik pinigai

Į pokalbį įsitraukęs Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas D. Kaminskas neslėpė nusivylimo V. Šiaudikio žodžiais. Jo teiginiai apie tai, kad gimdymas Kaune yra saugesnis, esą čia yra mažesnės kvalifikacijos gydytojai, supykdė mediką. Maža to, jis tiesiai šviesiai rėžė, kad apsimetinėti, jog Ligonių kasai rūpi pacientai, nereikia.

„Gerbiamieji, kaip skyriaus vadovui man labai sunku klausytis kai kurių dalykų. Kai Virgilijus pasakė, kad mes negalime leisti pinigų, kaip turtingos šalys leidžia – žinote pabėgėliams greitai suradome šimtus milijonų, o čia savoms moterims, savoms mamoms pinigų neranda.

Man širdį skauda klausyti, kai jūs sakot, kad pas mus nėra kompetencijų. Mano akušerės yra ypatingai aukštos kvalifikacijos, nepaprastai aukštų kompetencijų medikės. Ką mes darysime su jomis? Visų juk į moterų konsultacijas nesutalpinsime.

Ligonių kasos pirmiausia rūpinasi pinigais. Įsitikinau tuo dirbdamas Seime, per ketverius metus darbo pamačiau tą labai aiškiai“, – rėžė D. Kaminskas.

Rekomenduojami video