Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Partijos jau dėlioja, kas jas ves prie lovio

Seimo rinkimai - tik spalį, tačiau politikai jau dėlioja strategijas, kaip lengviausiu keliu užsitikrinti sau ketverius metus parlamente. „Valstiečiai“ kviečia vedliu būti premjerą Saulių Skvernelį, konservatoriai norėtų karvedės moters - prezidento rinkimuose gerai pasirodžiusios Ingridos Šimonytės. O politologai sako, kad šie rinkimai bus kiek kitokie. Kodėl?

Nors iki Seimo rinkimų liko daugiau nei pusmetis, kiekviena partija jau ėmė strateguoti, kas turėtų užimti pagrindinį vedlio prie valdžios lovio vaidmenį. Kol kas dar neaišku net tai, kas į priekį ves valdančiųjų „valstiečių“ sąrašą, nors tam jau pasiryžęs jų lyderis Ramūnas Karbauskis, jei tokio vaidmens neprisiims premjeras Saulius Skvernelis. Kuriasi ir naujos partijos, tačiau politologai mano, kad artėjantys rinkimai bus išskirtiniai.

R.Karbauskis nesikuklina

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas sako, kad Vyriausybės vadovas ne kartą įvairių partijų vadovų buvo kviečiamas dalyvauti rinkimuose jų sąrašuose. Vis dėlto, anot S.Malinausko, jeigu S.Skvernelis apsispręs dalyvauti Seimo rinkimuose, tą darys kartu su „valstiečiais“. Būtent pastarųjų lyderis R.Karbauskis praėjusį penktadienį informavo, kad partija siūlo S.Skverneliui vesti jų sąrašą rinkimuose į Seimą spalį.

R.Karbauskis tvirtina, kad premjeras neapsisprendžia ne dėl dalyvavimo partijoje, o dėl savo sveikatos. R.Karbauskio teigimu, jei visgi premjeras „valstiečių“ rinkimuose vesti negalėtų, pirmuoju numeriu sąraše, ko gero, būtų įrašytas jis pats:

„Matyt, aš esu žinomiausias iš visų likusių žmonių mūsų sąraše.“

Pasitraukimo priežastys

Praėjusią savaitę R.Karbauskis pranešė apie traukimąsi iš „valstiečių“ frakcijos Seime seniūno ir Kultūros komiteto pirmininko pareigų. Anot politologo prof. Algio Krupavičiaus, būtent taip jis ir pradėjo rinkiminę kampaniją. Politologo nuomone, R.Karbauskis teisingai supranta, kad 2020 m. rinkimuose pagrindinė kova vyks dėl vienmandačių apygardų, kuriose trinčių ir neaiškumo bus kur kas daugiau nei buvo 2016 m. rinkimuose.

Per trejetą metų reitingus išbarstę „valstiečiai“, A.Krupavičiaus nuomone, nėra tragiškoje situacijoje. Nors 2020 m. jie ir nebeturės naujumo faktoriaus, gana vangūs politiniai oponentai sudaro prielaidas, kad susimobilizavę „valstiečiai“ dar gali solidžiai pasirodyti rinkimų metu. Tad R.Karbauskis atsilošti elektoratą sieks važinėdamas po regionus.

Partijai naudingesnis būtų S.Skvernelis

Politologas Kęstutis Girnius „Vakaro žinioms“ sakė, kad „valstiečiams“ būtų daug geriau, jei sąrašo lyderio vietą užimtų S.Skvernelis.

„Jį rinkėjai vertina daug palankiau. R.Karbauskis iš visų pareigų pasitraukia, nes supranta, kad yra nemėgstamas ir viešas reiškimasis šalies mastu partijai gali tik pakenkti. O jei jėgas sutelks į kampaniją provincijoje, kur yra labiau mėgstamas, gali duoti naudos.

O kaip žmonės reaguos į S.Skvernelio ligą? Manau, pusė bus tokių, kurie sakys, kad dėl ligos jis negali užimti aukštų pareigų, o kiti kaip tik sakys, kad bravo vyras, nesiduoda palaužiamas ligos.

R.Karbauskis yra nemėgstamas dėl savo arogancijos, dėl Viktoro Pranckiečio puolimo be jokių priežasčių, dėl istorijų su Greta Kildišiene, neaišku, kaip jis savo pinigus susikrovė ir t.t. S.Skvernelis - stačiokas, ūmus, bet Vyriausybė šį tą yra nuveikusi mažinant socialinę atskirtį. Be to, žmonėms patinka, kad jis nenusileido Daliai Grybauskaitei, nenusileidžia kitiems. Turi stuburą.

Apie R.Karbauskį taip sunku galvoti. Didelei visuomenės daliai jis ne tik nepatrauklus, bet gal net atgrasus“, - įvertino K.Girnius.

G.Landsbergis purtysis atsakomybės

Tuo metu konservatoriai, anot jo, norėtų, kad sąrašo viršūnę užimtų Ingrida Šimonytė, nes Gabrielius Landsbergis, politologo teigimu, nesijaučia esąs tinkamas užimti vedlio pareigas.

Buvusio susisiekimo ministro Roko Masiulio apsilankymai S.Daukanto aikštės rūmuose įkvėpė spėliones, kad prezidentūra nori būti jam tramplinu į politines aukštumas. Netgi kalbama, esą jis gali prisidėti prie naujai kuriamos Rimanto Dagio partijos, nes ir pastarasis buvo pastebėtas toje pačioje prezidentūroje. Tačiau neatmetama, kad R.Masiuliui sąrašo lyderio vaidmenį gali pasiūlyti konservatoriai. Bet K.Girnius mano, kad tai - sunkiai tikėtina.

„Nes tai parodytų, kad konservatorių partija - bankrutavusi. Jei partija, turinti keliolika tūkstančių narių, negali sąrašo lyderio išsirinkti iš savo tarpo, tai būtų siunčiamas toks signalas. Aišku, I.Šimonytė irgi nėra partijos narė, tačiau ji jau 12 metų glaudžiai susijusi su konservatoriais - kaip porelė, kuri nesusituokusi, bet kartu gyvena“, - palygino K.Girnius.

Primins teistumą

Politologas sako, kad socialdemokratai ir „socdarbiečiai“ tikrai nesusijungs, nes pirmiesiems tai būtų itin neparanku. Vien jau todėl, kad pastarųjų populiarumas itin nedidelis, partijos skyriai prastai organizuoti. Be to, „socdarbiečiai“ akivaizdžiai pataikauja „valstiečiams“, o tai kertasi su socialdemokratų, kurie jau seniai perėję į opoziciją, deklaruojamomis idėjomis. Tiesa, anot K.Girniaus, socialdemokratams gali pakišti koją tai, kad jų pirmininkas Gintautas Paluckas yra teistas.

„Dėmė labai rimta, tačiau jis teistas jau seniai, žmonės tai jau gal ir yra pamiršę. Bet konservatoriai ar kiti oponentai prieš rinkimus žmonėms tai primins“, - prognozavo politologas, pridurdamas, kad „socdarbiečiai“ tikrai nesurinks daugiau nei 2 proc. rinkėjų balsų.

Susiskaldymo pasekmės

Į kelias dalis skilusiems liberalams jis šviesios ateities neprognozuoja, išskyrus Liberalų sąjūdį, kuris turėtų patekti į Seimą. Mat turi sukurtą organizacinę struktūrą, o ir kilęs Eligijaus Masiulio skandalas įrodė, esą ši politinė jėga turi ištikimų rėmėjų. Pastariesiems, anot K.Girniaus, būtų geriausia, jei į priekį juos vestų „jauna energinga Viktorija Čmilytė-Nielsen, nes Eugenijus Gentvilas jau yra visiems nusibodęs“. Remigijaus Šimašiaus ir Aušrinės Armonaitės sukurtą darinį politologas nurašo kaip jokių naujų idėjų neiškeliantį naujadarą, o Artūro Zuoko, Artūro Paulausko ir Remigijaus Žemaitaičio trio - kaip praeities politikų pernelyg optimistinius siekius iš naujo sužavėti publiką.

„Tvarka ir teisingumas“ visada buvo Rolando Pakso partija. R.Pakso nebėra - partija rinkėjams nebeįdomi. Darbo partija? Turi šansų. Grįžo Viktoras Uspackichas, kuris visada yra populiarus politikas, „valstiečiai“ nebelaikomi „išganytojais“, todėl manęs nenustebintų, jei Darbo partija surinktų 8-9 proc. Kodėl V.Uspaskichas vis dar populiarus? Gal dėl charizmos.

Kartą vienos diskusijų vedėjos klausiau, kodėl kvieti tą nuteistą žmogų. Tai ji pasakė: kai iš anksto pranešu, kad dalyvaus V.Uspaskichas, laidos klausosi 50 proc. daugiau žmonių“, - konstatavo K.Girnius.

Šįkart niekas „neiššaus“

Per kiekvienus rinkimus netikėtai „iššauna“ kokia nors partija. Savu laiku visus nustebino socialliberalai, Darbo partija, Arūno Valinsko partija, „Drąsos kelias“, „valstiečiai“. Ar tokia jėga atsiras šiemet?

„Bent jau iš naujai besikuriančių tai nieko gero nebus, nebent išskyrus Arvydo Juozaičio partiją. Mano nuomone, jis vienintelis turi galimybę, kadangi sėkmingai pasirodė per prezidento rinkimus, daug keliavo, sukūrė organizacinę bazę. Tik be reikalo jis šliejasi prie kitų politinių jėgų“, - įvertino K.Girnius.

Žvaigždė ir žvaigždutė

Politologas Vytautas Dumbliauskas taip pat nemano, kad atsiras koks nors „tamsus arkliukas“ naujos partijos pavidalu.

„Dabar jau nebe tie laikai, kaip buvo tada, kai kūrėsi A.Valinsko partija. Dabar įstatymai, norint sukurti naują partiją, yra daug griežtesni. Reikia surinkti 2000 steigėjų, o teliko 8 mėnesiai. Aišku, vilties, kad atsiras kažkas nauja, neprarandu. Tiesa, apie viltį kalbu su ironija“, - sakė V.Dumbliauskas.

„Tamsaus arkliuko“ konkretaus politiko asmenyje politologas per artėjančius rinkimus irgi nemato.

„Prieš ketverius metus visi „medžiojo“ S.Skvernelį, dabar labai akcentuojamas R.Masiulis. Tikiu, kad pastarąjį daug kas vilios, tačiau klausimas, ar prisivilios. Jis pats praėjusią savaitę sakė, kad nėra nusiteikęs eiti į politiką, nes svarsto du verslo pasiūlymus. Kita vertus, R.Masiuliui daug ko trūksta iki to, kas 2016 m. buvo S.Skvernelis. S.Skvernelis buvo žvaigždė, o R.Masiulis - vos žvaigždutė“, - tvirtino V.Dumbliauskas.

Rekomenduojami video